بازار داغ عکس های سلفی و یادگاری در نمایشگاه گردشگری

20 فوریه 2016 - 16:30 dsfr.ir/tq41i

بازار داغ عکس های سلفی و یادگاری در نمایشگاه گردشگری
میثم رودکی
گرفتن عکس های سلفی با غرفه داران در نمایشگاه گردشگری

نمایشگاه بین المللی گردشگری در حالی دیروز به پایان رسید که نسبت به سال های گذشته با حضور گسترده مردم رو به رو شد.

نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته از روز بیست و هفتم تا روز سی ام بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه از کشورهای خارجی روسیه، ترکیه، امارات، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، عراق، کره جنوبی، تایلند، تونس، مالزی، ویتنام، قبرس، اوگاندا و سوریه حضور داشتند.

در سالنی مجزا مجریان و آژانس های مسافرتی که با این کشورها کار می کردند تورهای گردشگری خروجی را به بازدیدکنندگان از نمایشگاه معرفی و به فروش می رساندند. جمهوری آذربایجان به خاطر ارزانی تورهایش و نداشتن مشکل ویزا، با استقبال زیادی ار سوی ایرانی ها رو به رو شد.

مهر

در بخش مردمی نمایشگاه هم که به اداره های میراث فرهنگی استان ها تعلق داشت، با طراحی خانه ایرانی و برگرفته از الگوی عمارت بروجردی ها غرفه بندی شده هر یک از اداره های کل میراث فرهنگی در استان ها یک غرفه به خود اختصاص داده بودند و سعی می کردند تا صنایع دستی و جاذبه های گردشگری استان خود را در معرض نمایش قرار دهند.

میثم رودکی

در این میان استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد با برپایی آیین های موسیقی و جشن توانستند بیش ترین تعداد بازدیدکنندگان را به سمت غرفه های خود جذب کنند. غیر از آن در غرفه استان گیلان برپایی چند ماکت از خانه های سنتی این استان موجب شد تا گردشگران بیشتری برای تهیه عکس یادگاری به این غرفه مراجعه کنند.

در غرفه استان چهارمحال بختیاری نیز به دلیل طراحی خاص غرفه و تنوع رنگ در آن، گردشگران از این غرفه استقبال زیادی کردند.

کنسرت های رایگان در سالن اصلی

اجرای گروه های موسیقی سنتی و آیینی استان ها هر روز از ظهر تا بعد از ظهر موجب شد تا در سالن میراث فرهنگی استان ها تعداد مردم بیشتر باشد و شرکت کنندگان هر زمان که صدای اجرای گروه های موسیقی را می شنیدند به این سالن مراجعه می کردند.

میثم رودکی

در این میان غرفه دو سالن به صنایع دستی استان های مختلف اختصاص داشت. برخی از این صنایع دستی عرضه شده نسبت به بازار صنایع دستی گران تر به فروش می رسید مانند گبه ها و یا محصولات نمدی.

در طول برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری هنرمندان و شخصیت های مختلفی حضور پیدا کردند و از سالن های مختلف آن بازدید کردند. همچنین در روز افتتاحیه نمایندگان مجلس، رئیس سازمان میراث فرهنگی، مسئولان و متولیان گردشگری به همراه وزیر کشور حضور داشتند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی پس از آن در روز پنجشنبه بار دیگر به محل برگزاری این نمایشگاه آمد و از همه غرفه ها بازدید کرد. وی همچنین به سالن نمایشگاه طلا و جواهرات نیز رفت. همزمانی برپایی این نمایشگاه با نمایشگاه گردشگری در استقبال مردم از نمایشگاه بی تاثیر نبوده است.

در این نمایشگاه تورهای مسافرتی خارجی نیز به فروش می رسید. روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی در طول روزهای برگزاری نمایشگاه سعی کرد با انتشار مصاحبه هایی از فعالان و مسئولان گردشگری ذهنیت ها را به سمت عدم سفر به ترکیه در ایام نوروز درباره این فرهنگ، اخباری را منتشر کند، اما در نمایشگاه گردشگری کارگزاران و دفاتر خدمات مسافرتی ترکیه به فروش این تورها می پرداختند.

میثم رودکی

اجرای مراسم های سنتی توسط مرکز میراث ناملموس یکی از ویژه ترین برنامه های این نمایشگاه بود. مرکز میراث ناملموس سعی کرده بود آیین های مختلفی را مانند خیمه شب بازی اجرا کند.

این مرکز در سالن اختصاصی صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی غرفه داشت. صندوق احیاء امسال برخلاف سال های گذشته یک سالن را به خود اختصاص داده و پروژه های سرمایه گذاری خود را در این فضا به نمایش گذاشته بود.

در طول برگزاری این نمایشگاه و در فضای باز آن تعدادی از گروه های عشایری اقدام به برپایی چادر کرده بودند. وظیفه آن ها معرفی فرهنگ عشایری بوده است، اما در محل برگزاری نمایشگاه تنها به فروش صنایع دستی، آش و شیرینی های سنتی می پرداختند.

نکته دیگری که مورد توجه مردم و البته مسئولان سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت، حضور خودروهای کاروان بود. دو نمونه از این خودروها در فضای نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بود. قیمت این خودروها 168 میلیون تومان اعلام شده است.

میثم رودکی

بازار داغ عکس سلفی با غرفه داران داغ بود. مردم ضمن حضور در این نمایشگاه و تهیه عکس های یادگاری با افراد و غرفه دارانی که لباس های محلی پوشیده بودند، عکس یادگاری می گرفتند. در این بین استان فارس سعی کرده بود با نمایش لباس های هخامنشی این گردشگران را به سمت خود جذب کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1