آثار 1400 سال تمدن ایران دوره اسلامی به نمایش در می آید

20 فوریه 2016 - 14:30 dsfr.ir/5g0wl

آثار 1400 سال تمدن ایران دوره اسلامی به نمایش در می آید
mahdibaradaran.ir
مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017

با انتخاب مشهد پایتخت معنوی ایران به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2017 (دی ماه 1395 تا دی ماه 1396) نمایشگاهی از آثار تمدن ایران دوره اسلامی در موزه بزرگ خراسان برگزار می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور دلیل برگزاری این نمایشگاه در تاریخ یاد شده را  انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از سوی شرکت کنندگان اجلاس آیسسکو در سال 2010 عنوان کرد.  

محمدحسن طالبیان با اشاره به اهمیت نمایشگاه یاد شده گفت: در این زمینه  کمیته ای از صاحب نظران جهت انتخاب اشیایی از وجوه تمدن دوره اسلامی در ایران در اقلام فلز کاری، کتابت، معماری، سفالگری، اسناد، ضرب سکه و ... از موزه های سراسر کشور در اداره کل موزه های این معاونت تشکیل می شود.

وی این رویداد فرهنگی را فرصتی برای توجه کشورهای جهان اسلام به تاریخ خراسان بویژه مشهد مقدس و زمانی مناسب برای مطرح شدن ظرفیت های فرهنگی تاریخی بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام طی یک سال برشمرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه خراسان و بویژه مشهد مقدس خاستگاه اندیشه های سترگ و مردان بزرگی همچون حکیم ابوالقاسم طوسی، شیخ طبرسی، خواجه نصرالدین طوسی، خواجه نظام الملک، خیام نیشابوری، عطار و ... است، انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2017 را زمان مناسبی برای معرفی گنجینه های فرهنگی و تمدنی این خطه عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی کشور سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی (آیسسکو) هر سال سه شهر آسیایی، آفریقایی و عربی را به عنوان پایتخت های فرهنگی جهان اسلام برمی گزیند. این سازمان در سال 2010 مشهد را برای سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب کرد.

برنامه تعیین پایتخت فرهنگی جهان اسلام با تاکید بر احیا، معرفی و توسعه میراث امت اسلامی از سال 2001 میلادی با انتخاب مکه مکرمه به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی جهان آغاز شد و از آن سال تاکنون 31 شهر از کشورهای جهان اسلام این عنوان را برای یک سال به خود اختصاص داده اند.

1