28 آوریل 2021 - 09:34

واکنش سازمان محیط زیست به رجزخوانی یک شکارچی در یک فیلم

20 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/2j3a8

واکنش سازمان محیط زیست به رجزخوانی یک شکارچی در یک فیلم
fugan.blogfa.com

شکارچی بوشهری با انتشار فیلم شکار دو «کل» در شبکه های اجتماعی، مسئول محیط زیست بوشکان را به مقابله دعوت کرد.

به گزارش شهروند دو «کل» کنار هم روی زمین افتاده اند. خون روی سنگ ها را گرفته و آنها را قرمز کرده. اسلحه شکاری که شکارچی می گوید 270 است، روی کمر هر دو لاشه «کل» جا خوش کرده. دوربین، تنها دو «کل» شکار شده را نشان می دهد و صدایی که با نخستین کلام، هدف فیلم و شکار کل ها را روشن می کند؛ شکارچیان آمده اند تا برای مسئول حفاظت محیط زیست بوشکان بوشهر خط و نشان بکشند؛ این شرح فیلمی کوتاه است که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و از فعالیت شکارچیان غیرمجاز در بوشکان استان بوشهر خبر می دهد.

شکارچی پس از آن که تاریخ فیلمبرداری را 30 دی ماه اعلام می کند، خطاب به مهرداد نوروزی می گوید: «آمدیم منطقه تون این همه منم منم می زنید؛ من می گیرم، این بدبخت ها رو اذیت می کنید. تو یه چارک هم نیستی که بخوای من رو بگیری. با 270 شکار منطقه ات رو نابود کردم و این فیلم رو گرفتم که بدونی این نود و هشتمی است؛ واقعا. البته می خواستم میش ها رو بزنم که دلم برای اون ها سوخت، نه برای تو.»

در ادامه این فیلم چند ثانیه ای زبان شکارچی که با لهجه بوشهری صحبت می کرد، تغییر می کند و با زبان ترکی برای مسئول حفاظت محیط زیست بوشکان رجز می خواند. انتشار این فیلم، پس از ماجرای رجزخوانی اراذل و اوباش مازندرانی که در فیلم های کوتاهی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، برای یکدیگر رجزخوانی می کردند، حکایت از آن دارد که حالا نوبت به شکارچی ها رسیده تا برای محیط بانان و مسئولان حفاظت محیط زیست شهرها رجز بخوانند.

تابناک در این باره نوشته است «این که فردی بخواهد به دلیل خصومت شخصی با فرد دیگری در کار وی اختلال ایجاد کرده و عرض اندام نماید، موضوع جدیدی نیست؛ ولی با انتشار این فیلم به نظر می رسد، با اپیدمی نوع جدیدی از قانون شکنی مواجهیم؛ قانون شکنی آشکاری که در آن متخلفان از بر جای گذاشتن نشانه هایی از خود ابایی ندارند و حتی به عکس، تلاش می کنند دیده شده و مقابل ماموران قانون، شاخ و شانه بکشند. البته این نخستین بار نیست که شکارچیان غیرمجاز برای ثبت شاهکارهایشان به فضای مجازی روی می آورند؛ بلکه پیش تر هم نشانه های بارزی از قانون شکنی آن ها در فضای مجازی مشاهده شده و به اطلاع مسئولان هم رسیده بود.»

این فیلم کوتاه در حالی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و شکارچی ها که صدای دو تن از آن ها شنیده می شود از شکار 98 رأس کل در منطقه بوشکان خبر می دهند تا ناکارآمدی و ناتوانی محیط بانان منطقه و مسئول حفاظت محیط زیست بوشکان را به نمایش بگذارند که چند روز پیش محیط بانان برای سرشماری حیات وحش کوه سیاه بوشکان وارد این منطقه شده اند تا گونه های حیات وحش منطقه را سرشماری کنند.

علی تیموری، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که فیلم رجزخوانی شکارچیان برای مسئول حفاظت محیط زیست بوشکان را دیده است، درباره ادعای شکارچی مبنی بر شکار 98 رأس کل در این منطقه گفت: «این ادعایی است که شکارچی از آن حرف زده و نمی توان روی آن صحه گذاشت. این موضوع از طریق یگان حفاظت محیط زیست در حال پیگیری است.»

او با یادآوری این که شبکه اجتماعی فیلم هایی از تخلفات سال های گذشته را دوباره منتشر می کنند، ادامه داد: «این فیلم با توجه به این که شکارچی تاریخ آن را دی ماه اعلام می کند، برای امسال است و قطعا تخلفی رخ داده که این تخلف را یگان حفاظت بوشهر با کمک نیروی انتظامی پیگیری می کند و قطعا هم کشف می شود.»

شکارچی رجزخوان در حالی به مسئول حفاظت محیط زیست بوشکان می گوید که نمی تواند او را بگیرد که مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر این که این شکارچیان متخلف قطعا پیدا می شوند، تأکید کرد که «عمدتا شکارچیانی که فیلم های آن ها از صید و شکار در شبکه های اجتماعی منتشر شده، شناسایی و دستگیر شده و با آن ها برخورد شده است.»

دو سالی می شود که سازمان حفاظت محیط زیست مجوزی برای شکار چهارپایان صادر نمی کند و همین امر باعث شده است که تخلف شکارچیانی که صدایشان در فیلم شنیده می شود، برای تیموری محرز باشد. او با تأکید بر این که جرایم صید و شکار افزایش قابل توجهی پیدا کرده است، یادآوری کرد: «جرایم شکار افزایش یافته و برخورد با متخلفان هم جدی تر پیگیری می شود. شکارچیان غیرمجاز که تخلفی مرتکب می شوند علاوه بر جبران ضرر و زیانی که به حیات وحش وارد کرده اند، براساس تخلفی که انجام داده اند از سه ماه تا سه سال زندانی خواهند شد.»

1