نخستین ایرباس های ایران کی می رسند؟

20 فوریه 2016 - 09:30 dsfr.ir/324h9

نخستین ایرباس های ایران کی می رسند؟
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380 بزرگ ترین هواپیمای جهان

طبق توافقات اولیه تا پایان سال جاری میلادی باید چهار تا پنج فروند هواپیما به ایران تحویل شود.

"عضو هیات مدیره شرکت هواپیمایی هما"

نهایی شدن مذاکرات اخیر وزارت راه و شهرسازی و شرکت ایرباس فرانسه برای فروش 118 هواپیمای نو به ایران، امید بسیاری به وجود آورده تا شرایط ناوگان هوایی کشور که در طول این سال ها چندان اوضاع خوبی نداشته را دگرگون کند؛ امیدی که برای محقق شدن به چند ماه زمان احتیاج خواهد داشت.

سبد خرید 118 هواپیمایی ایران طوری طراحی شده که به نسبت نیاز کشور در سال های آینده هواپیماهایی با مدل های مختلف وارد ناوگان شود.

از این رو در فاصله کوتاه ایرباس های مدل 320 و 321 تحویل خواهند شد که با ظرفیت مسافرگیری کم تر از 300 نفر در پروازهای داخلی و منطقه ای کاربرد خواهند داشت و پس از آن نیز نوبت به ایرباس 330 و 350 می رسد که هم از نظر برد پرواز به مسافت های طولانی تر حرکت می کنند و هم ظرفیت مسافرگیری بالاتری دارند.

همچنین بر اساس توافق انجام گرفته در صورتی که تمام مقدمات لازم برای بهسازی زیرساخت های ایران انجام گیرد از سال 2020 امکان ورود ایرباس A380 به کشور نیز وجود خواهد داشت. با این تفاسیر ایران در نخستین محموله باید در انتظار ایرباس های 30 خود باشد، هواپیماهایی که شاید در سال آینده، نخستین فروند از آن ها به ایران منتقل شود؛ موضوعی که معاون ایران ایر نیز آن را تایید می کند.

عضو هیات مدیره شرکت هواپیمایی هما در پاسخ به این سوال که نخستین هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران چه زمانی به ناوگان کشور اضافه خواهند شد گفت: طبق توافقات اولیه تا پایان سال جاری میلادی باید چهار تا پنج فروند هواپیما به ایران تحویل شود.

ابوالفضل محمدی راد درباره مابقی هواپیماهای مدنظر ایران نیز اظهار کرد: ما باید شرایط خود را برای امکانات هواپیما، کابین، شرایط صندلی و دیگر موارد اعلام کنیم تا پرنده هایی که از سال 2017 به ایران تحویل می شوند از هر نظر با خواسته های کشور هم خوانی داشته باشند.

این اطلاعات نشان می دهد ورود هواپیماهای مسافرتی ایران تا پایان سال جاری محتمل به نظر نمی رسد اما ایرباس در سال 1395 حداقل چند فروند هواپیما از قرارداد منعقد شده با ایران آماده تحویل خواهد کرد تا پس از آن با مذاکرات صورت گرفته بین طرفین مدل های بعدی بر اساس نظرات و شاخصه های مدنظر ایران تعیین تکلیف شود، فرایندی که کلید خوردن آن در سال 2016 میلادی به معنای پایانش در سال 2024 خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1