پیشنهاد مقصد نوروزی

کرمانشاه؛ طیف متنوع طبیعت و تاریخ

19 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/ny2sb

کرمانشاه؛ طیف متنوع طبیعت و تاریخ
غلامحسین محبی
تکیه معاون الملک در کرمانشاه

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی و فرهنگی ایران: سفر به کرمانشاه

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران به جای ترکیه و دبی در نوروز پیش رو دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آنها ناشناخته است. کرمانشاه یکی از پیشنهادات مقاصد نوروزی در غرب کشور است.

کرمانشاه از شمال به کردستان، از جنوب به لرستان و ایلام، از شرق به همدان و از غرب به عراق محدود می شود و روزگاری مقر ساسانیان بوده است؛ از همین رو آثار بسیاری از این دوره در کرمانشاه به جا مانده. فرودگاه بین المللی کرمانشاه، سفر هوایی به این استان را راحت می کند اما اگر با تور یا وسیله شخصی بروید امکان سر زدن به اماکن و جاذبه های بیشتری را خواهید داشت.

در سفر به شهر کرمانشاه بازدید از تکیه معاون الملک با کاشی کاری های زیبا، تکیه بیگلربیگی، بازارسنتی، سراب نیلوفر، طاق بستان، بیستون، سراب قنبر، مسجد عمادالدوله، حمام و مسجد شهبازخان، مسجد شافعی ها، امامزاده ابراهیم در پارک شرقی طاق بستان، امامزاده باقر بیستون، تپه و شکارگاه خسروپرویز را حتما در لیست برنامه بازدیدتان قرار دهید. کرمانشاه شهر پارک ها و زیبایی های طبیعی نیز هست و پارک کوهستان، باغ گل، باغ پرندگان، پارک غربی و شرقی کرمانشاه از جمله آن ها به شمار می روند.

کوهستان پراو و عمیق ترین غار جهان به نام غار پراو در شمال شهر کرمانشاه نیز مقصد بسیاری از غارنوردان حرفه ای است. همچنین دیواره معروف بیستون که هر سال جشنواره صعود به دیواره در آن برگزار می شود، بسیاری از دیواره نوردان از سراسر جهان را به خود خوانده و کاروانسرای تاریخی شاه عباسی دشت بیستون میزبان آن ها می شود.

در این سفر به غرب کشور، علاوه بر مرکز استان کرمانشاه شهرهای دیگر نیز با جاذبه های بسیار تاریخی و طبیعی می توانند گزینه مقصد گردشگری تان باشند. غارقوری قلعه، معبد آناهیتا، روستای تاریخی هجیج، شهر هزارماسوله پاوه، طاق گرا، آبشار پیران (ریجاب)، سراب صحنه، سراب سنقر، سراب هرسین، سراب گیلانغرب، شاهزاده محمد (در جاده کرمانشاه به سمت استان لرستان)، نخلستان های قصرشیرین، آثار باستانی چهارقاپی، روستای گره بان در جاده کرمانشـاه به سمت شهرستان هرسین، روستای پالنگان و روستای شمشیر پاوه را در سفر به کرمانشاه نباید از دست داد.

در این سفر اما خرید سوغاتی و صنایع دستی را نیز فراموش نکنید. نان برنجی، کاک، نان شکری، نان بژی، نان ساجی، نخودی کرمانشاه، کلانه و نان برساق شیرینی ها و نان های سنتی کرمانشاه هستند که از بازار سنتی می توانید تهیه کنید. همچنین گیوه کرمانشاه و جانمازهای بافت کرمانشاه رهاوردی است که هنر دیرین این استان را برایتان زنده نگاه خواهد داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1