4 ژوئن 2020 - 06:27
درخواست یک فعال بخش خصوصی:

بورس بناهای تاریخی در کشور ایجاد شود

19 فوریه 2016 - 13:30 dsfr.ir/ss31i

باغ نمیر در تفت

یک سرمایه گذار بخش خصوصی خواستار ایجاد «بورس بناهای تاریخی در کشور» شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، اصغر نبیل، مدیرعامل هتل باغ «مشیرالممالک» یزد در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران گفت: متاسفانه در ایران اتفاق های واگذاری ناقص افتاده یا آن که تعریف مشخص نداشته یا حتی مخالفینی داشته است که معتقد بودند باید درِ بناهای تاریخی را برای حفاظت از بنا بست تا بازدیدکنندگان وارد چنین فضاهایی نشوند.

او با تاکید بر این که باید نگاهی فراتر به بناهای تاریخی داشت و بورس بناهای تاریخی را مانند بورس کالاهای لوکس راه اندازی کرد، درباره ی درخواستش برای راه اندازی بورس بناهای تاریخی در کشور، بیان کرد: وقتی کاربری بناهای تاریخی تغییر می کند باید حتما ارزش این بناها نیز افزایش پیدا کند و این اتفاق زمانی می افتد که بورس قیمت گذاری برای بناهای تاریخی کشور راه اندازی شود.

وی همچنین با اشاره به وسعت 750 هکتاری بافت تاریخی یزد گفت: زمانی که ارزش بناهای تاریخی موجود در بافت تاریخی یزد مشخص نشده بود این بافت در حال تخریب بود و ساکنان خانه ها لوله های آب را زیر بناها می انداختند تا خانه ها تخریب شود و آن ها بتوانند بنای جدید جایگزین آن کنند. وقتی بناهای تاریخی کاربری تجاری و فرهنگی گرفتند، حفظ شدند و مردم به ارزش بناهای خود پی بردند. در واقع بهترین استفاده از بناهای تاریخی، رستوران، گالری و هتل است تا مردم با استفاده از ظرفیت این بناها برای خدماتی که به آن ها ارایه می شود، هزینه کنند.

بهره بردار باغ نمیر تفت درباره بهره برداری از بناهای تاریخی کشور نیز گفت: اعطای کاربری جدید تجاری یا فرهنگی و هنری به بناهای تاریخی در دنیا رواج دارد که البته تجربه موفقی هم بوده است.

نبیل با بیان این که واگذاری بناهای تاریخی در صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور ادامه طرح پردیسان و البته مدل موفق طرح پردیسان است، تاکید کرد: در شهر یزد بسیاری از بناها در حال نابودی است چون دولت توان تکمیل پروژه ها را ندارد و هر چند کار دولت ها این نیست، اما بخش خصوصی می تواند بناهای تاریخی را مرمت و با بهره برداری از بناها به حفظ آن ها کمک کند.

او شرط استفاده از یک بنای تاریخی را تخریب و تبدیل آن بنا به رستوران ندانست و ادامه داد: می توان این بنا را حفظ و با تغییر کاربری به یک رستوران تبدیل کرد.

به گفته این بهره بردار بناهای تاریخی یزد، «آب» دشمن خشت و گل در این شهر است و بناهای تاریخی این شهر قابلیت تبدیل به کاربری خانگی ندارند، اما می توان برای این بناها کاربری کوتاه مدت مانند هتل و رستوران تعریف کرد.

او همچنین درباره سودآوری بهره برداری از بناهای تاریخی گفت: تغییر کاربری کاروانسراها به بازار، پاساژ و مرکز تجاری مانند کاری که در بافت تاریخی «ونیز» و «فلورانس» ایتالیا انجام شده است، موجب تمرکز گران ترین برندها در بافت تاریخی می شود، و این اتفاق باید در شهرهای تاریخی ایران بیفتد.

وی ادامه داد: متاسفانه بافت تاریخی یزد هنوز قیمت خود را نیافته و تنها با افزایش سرمایه گذاری است که می توان ارزش افزوده این بافت را به شدت افزایش داد.

نبیل با گله از برخی برخوردها با بهره بردارها و مالکان بناهای تاریخی در گذشته اظهار کرد: پیش از روی کار آمدن مدیران جدید صندوق احیا دو بنای «باغ وزیر» و باغ «پهلوان یزد» را به این صندوق بازگرداندیم؛ چون برخی افراد نگاه از بالا به پایین، به سرمایه گذارها داشتند و آن ها را کارمند خود می پنداشتند، در حالی که سرمایه گذار می توانست پول خود را در هر صنعت دیگری هزینه کند. به همین دلیل نیز انگیزه سرمایه گذارها برای سرمایه گذاری در بناهای تاریخی کاهش یافت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1