ایرباس های 380 قدرت را به ناوگان هوایی ایران بر می گرداند؟

17 فوریه 2016 - 13:40 dsfr.ir/737ny

ایرباس های 380 قدرت را به ناوگان هوایی ایران بر می گرداند؟
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380 بزرگ ترین هواپیمای جهان

داشتن هواپیماهای ایرباس A380 برای حفظ کلاس پروازی ایران بهترین گزینه خواهد بود.

"محمد بشارتی (کارشناس صنعت هوایی)"

با گذشت چند روز از نهایی شدن قرارداد خرید 118 ایرباس از سوی ایران ایر و فروکش کردن موج خبری ابتدایی آن، تحلیل ها درباره چگونگی انعقاد قرارداد و البته نقش آفرینی ایران در بازار هوایی پسابرجام ادامه دارد؛ تحلیل هایی که هرچند نقطه اشتراک تمام آن ها نیاز جدی ایران به تامین ناوگان جدید هوایی است اما در برخی مصادیق با یکدیگر اختلاف نظر دارند. ناوگان هواپیمایی ایران که در طول سه دهه گذشته تحت تاثیر تحریم های شدید اقتصادی قرار داشته و جز مواردی خاص امکان واردات هواپیماهای جدید را نداشته، این روزها با بازاری روبه روست که تقریبا از تمامی مدل های موجود در آن چند فروند هواپیما احتیاج دارد.

از فرودگاه های کوچک بدون مسافر کشور گرفته که در طول تمام سال های گذشته نیاز به هواپیماهای با تعداد سرنشین پایین داشته اند و نبود این هواپیماها در ایران، آن ها را به تعطیلی کشانده تا مسیرهای بین المللی دور برد که تنها راه مطرح بودن نام ایران در آن ها تجهیز ناوگان کشور با هواپیماهای بزرگ است، دو عرصه کاملا متفاوت را می سازند که ایران باید برای آن برنامه هایی جداگانه طراحی کند.

درک این اهمیت دوگانه به خوبی در قراردادهای اخیر ایران نمایان می شود. ابتدا در قرارداد 118 ایرباس، ایران ایر سفارش هواپیماهایی را داد که از مدل های مختلف مانند ایرباس 320 و 330 در آن قرار داشت و مسافت طولانی داخل کشور و مسیرهای اروپایی را به خوبی پشتیبانی می کرد و سپس در قرارداد با شرکت ATR 20 هواپیمای ایتالیایی خریداری شد که ظرفیت مسافرگیری پایینی دارد و می تواند در پروازهای کوتاه درون کشوری نقشی مهم ایفا کند.

در دل این نگاه حساب شده اما آنچه منتقدانی را با خود همراه کرد، قرار گرفتن 12 فروند از ایرباس A380 که بزرگ ترین هواپیمای مسافرتی جهان به حساب می آید در سبد خرید ایران بود. این هواپیما که در چند کلاس پروازی بین 500 تا بیش از 700 مسافر را در خود جای می دهد سال گذشته و به شکلی نمادین در فرودگاه امام به زمین نشست و کمتر کسی فکر می کرد با لغو محدودیت ها ایران نیز صاحب این غول ایرباس شود.

ظرفیت بالای این هواپیما باعث شده از نظر فیزیکی بزرگی این هواپیما در نوع خود تک باشد و از این رو تنها چند فرودگاه در جهان امکانات نشست و برخاست آن را دارند که فرودگاه امام خمینی یکی از این فرودگاه هاست. این محدودیت باعث شده منتقدانی بر سر راه ورود این غول هوایی قرار گیرند. با منتقدانی که در دو حوزه اصلی سوالاتی را درباره این تصمیم وزارت راه مطرح می کنند. از یک سو هزینه بالای خرید این هواپیمای بزرگ مطرح شده که آیا با توجه به نیاز جدی کشور به هواپیماهای کوچک امکان این وجود داشت که به جای 380، مدل های دیگر ایرباس وارد شود یا خیر.

در کنار آن سوال مهم تر درباره چگونگی استفاده از این هواپیماهاست. وقتی تنها یک فرودگاه در ایران توان نشست و برخاست این هواپیما را دارد یعنی نه تنها دیگر فرودگاه های ایران ظرفیتی برای استفاده از این هواپیما ندارند که حتی در مواقع اضطرار هیچ فرودگاه آلترناتیو داخلی برای ایرباس 380 وجود نخواهد داشت و این امر از نظر ایمنی پرواز خطرناک است. خدمت رسانی به مسافران پرتعداد این هواپیما و چگونگی تخلیه آن در زمانی کوتاه نیز سوال دیگری است که باید برای آن جواب داشت، هرچند تمام این سوالات از نظر مسئولان وزارت راه و کارشناسان عرصه پاسخ دارد.

معاون سابق سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است اگر ایران خود را برای بدل شدن به قدرت هوایی اول منطقه آماده می کند، قطعا تنوع بخشیدن به ناوگان گزینه ای جدی است که باید برای آن برنامه ریزی کرد.

علیرضا منظری با دفاع از طرح وارد کردن ایرباس 380 به کشور تصریح کرد: وقتی ناوگان کشور برای سال هایی طولانی نتوانسته نوسازی را تجربه کند، یعنی در ایام پس از لغو تحریم ها باید گزینه های مختلفی را در نظر داشت و در این بین با توجه به نقشی که ایران برای پروازهای بین المللی قائل است، ایرباس 380 جزو گزینه های قابل توجه خواهد بود. وی افزود: طبق قرارداد بسته شده، این هواپیماها پس از چند سال به ایران تحویل می شوند و این یعنی ما زمان این را خواهیم داشت که در طول این سال ها وضعیت فرودگاه های کشور را متناسب با نیاز این هواپیماها تنظیم کنیم.

محمد بشارتی، کارشناس صنعت هوایی نیز در گفت و گو با «فرصت امروز» نظری مثبت به خرید این هواپیماها دارد. به اعتقاد وی نیاز جدی کشور به خرید هواپیماهای جدید دامنه گسترده ای را در بر می گیرد که قطعا هواپیماهای بزرگ مانند 380 نیز جزئی از آن خواهد بود. وی تاکید کرد: وقتی ایرلاین های ایرانی خود را آماده می کنند که با کشورهای حاشیه خلیج فارس رقابت کنند قطعا باید ناوگان ما شرایطی مناسب داشته باشد و در این بین حفظ کلاس پروازی با هواپیمایی این چنینی بهترین گزینه خواهد بود. در طول ماه های باقیمانده با توجه به حضور طرف های خارجی می توان اوضاع فرودگاه های کشور را نیز به روز کرد و از این هواپیما در نقاط مختلف بهره برد.

البته وزارت راه و شهرسازی و ایران ایر سه پیش شرط در تفاهم نامه خرید ایرباس های غول پیکر زمان تحویل، افزایش فرکانس های پروازی و تامین زیرساخت ها در بازه زمانی ورود ایرباس های 380 ذکر کرده اند که این شرط و شروط تمام نگرانی منتقدان را رفع می کند. هرچند سوالات مطرح شده درباره چگونگی استفاده از این هواپیما باید در ماه های آینده به شکلی دقیق بررسی شود اما به نظر می رسد برنامه ای که در سال های آینده تکمیل خواهد شد انتخاب وزارت راه را منطقی جلوه می دهد.

در ماه های آینده ایران با هواپیماهای کوچک تر بار دیگر به عرصه هوایی منطقه باز خواهد گشت و به مرور می توان با بهبود ساختار ها پذیرای هواپیمایی شد که تنها چند ایرلاین در جهان قابلیت استفاده از آن را دارند. ایران دروازه های باز شده اقتصاد جهان را پیش روی خود می بیند و در آسمان بعد از تحریم 12 غول هوایی ایران را در بازگشت به میان بزرگان این صنعت مهم به شدت کمک خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرآنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1