دولت و مجلس با اتوبوس رانی تهران همراه نیستند

17 فوریه 2016 - 13:30 dsfr.ir/bp31c

دولت و مجلس با اتوبوس رانی تهران همراه نیستند
8pic.ir
اتوبوس BRT تهران

پرداخت مابه التفاوت یارانه بلیت اتوبوس وظیفه ای است بر عهده دولت که ظاهرا دولت آنرا فراموش کرده است.

"مدیرعامل سازمان اتوبوس رانی شهر تهران"

پیمان سنندجی در گفتگو با تین نیوز، تصریح کرد: اگر قرار باشد بر اساس بزرگی ناوگان دولت سهم خود را در بخش یارانه پرداخت کند، تهران اولویت دار خواهد بود. یک سوم اتوبوس هایی که در کشور در بخش درون شهری فعالیت می کنند؛ در تهران قرار دارد و یک سوم این مبلغ نیز سهم تهران خواهد بود.

وی افزود: به رغم آنکه قانون راهکارهای زیادی را برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تعیین کرده است، اما دولت های گذشته و اخیر حاضر نبوده و نیستند تا سهم خود را به بخش حمل ونقل عمومی پرداخت کنند. در حال حاضر کمک به توسعه حمل و نقل عمومی از دو طریق مصوبات مجلس در خصوص خرید اتوبوس های جدید و یارانه بلیت حمل و نقل عمومی و همچنین بند «ق» یا ماده 12 قانون بودجه دولت مشخص شده است.

اما آنچه در این دولت در طول یک دهه اخیر حاضر نبوده سهم خود را در بخش خرید اتوبوس و یارانه بلیت حمل و نقل عمومی پرداخت کند در این صورت شهرداری تهران مجبور است تا این مابه التفاوت را از جیب مردم پرداخت کند

میان اهمیت دارد این است که دولت در طول یک دهه اخیر حاضر نبوده سهم خود را در بخش خرید اتوبوس و یارانه بلیت حمل و نقل عمومی پرداخت کند در این صورت شهرداری تهران مجبور است تا این مابه التفاوت را از جیب مردم پرداخت کند؛ این در حالی است که دولت ها در تمام دنیا برای توسعه حمل و نقل عمومی سهم خود را پرداخت می کنند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران تاکید کرد: همانطور که همگان می دانند بر اساس قانون بودجه سال 94 مجلس مبلغ 245 میلیارد تومان به عنوان یارانه حمل و نقل عمومی برای تهران و سایر کلانشهرهای کشور تصویب کرده است و یکی از ایراداتی که می توان به این مصوبه گرفت این است که در قانون بودجه سهم تهران به عنوان پایتخت و مهم تر از همه اینکه بزرگترین ناوگان اتوبوسرانی کشور را دارد، مشخص نشده است.

سنندجی اظهار داشت: مساله ای که در این میان وجود دارد، این است که مدیران شهری به صورت مداوم در مورد فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی هشدار می دهند، اما در سفرهای استانی رئیس جمهور، این کلانشهرهای دیگر هستند که به تعداد اندک اتوبوس های جدید دریافت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: براساس برنامه زمان بندی اتوبوس ها که در شهر تهران انجام شده است، ورود اتوبوس های جدید باعث می شود که سرفاصله ورود اتوبوس ها به داخل ایستگاه ها کاهش پیدا کرده و اتوبوس های فرسوده از رده خارج نیز از ناوگان اتوبوسرانی خارج شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر همراهی یا عدم همکاری وزارت نفت با اتوبوس رانی از محل بند «ق» تبصره بودجه، گفت: مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت همکاری خوبی در زمینه اجرای بند «ق» یا همان ماده 12 قانون بودجه با سازمان اتوبوسرانی داشتند. جلسات زیادی نیز در این خصوص برگزار شده است. اما عدم همراهی دولت و مجلس به دلایل خاص مانع از اجرایی شدن مصوبه مذکور در بخش اتوبوس رانی هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1