دلایل خرید اتوبوس های حمل و نقل عمومی از چین

17 فوریه 2016 - 10:10 dsfr.ir/5e0q3

اتوبوس های جدید بی آر تی تهران

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر امکان تامین اتوبوس با استفاده از تولید داخلی، به علت خرید اتوبوس از کشورهایی نظیر چین اشاره کرد.

اقبال شاکری در پاسخ به سوالی در خصوص علت خرید اتوبوس های حمل و نقل عمومی از کشورهای خارجی توسط شهرداری گفت: دولت چین فاینانس هایی به منظور خرید اتوبوس در اختیار شهرداری تهران قرار داده است. هر چند ما هم به عنوان اعضای شورای شهر با این امر موافق نیستیم اما شهرداری برای نخریدن اتوبوس از این کشور اختیاری ندارد.

وی اظهار کرد: تنها امتیازی که در اختیار شهرداری تهران قرار داد همین فاینانس چین است؛ به علت شرایط حاکم بر فاینانس ایران و چین لازم است اتوبوس های حمل و نقل عمومی از این کشور خریداری شود.

شاکری در ادامه به توانایی شرکت های واگن سازی داخلی در جهت تامین نیازهای حمل و نقل اشاره کرد و افزود: شهرداری کاملا با بهره گیری از منابع داخلی در زمینه حمل و نقل عمومی موافق است و باید شرکت های واگن سازی و اتوبوس سازی داخلی حمایت شوند چرا که این شرکت ها تا 90 درصد قادرند اتوبوس های چینی را در داخل بسازند؛ بنابراین به حمایت نیاز دارند.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: به دولت توصیه کردیم اگر هم فاینانسی را باز می کند تک محصوله و تک کشوری نباشد چرا که ضروری به نظر می رسد با کشورهای دیگر هم ارتباط برقرار شود.

وی مشارکت بخش خصوصی را بهترین راه حل برای حمایت از تولید داخلی اتوبوس دانست و گفت: شهرداری برای این موضوع روش جدیدی در نظر گرفته است؛ به این ترتیب که به طور مستقیم وارد خرید اتوبوس نمی شود بلکه بخش خصوصی اتوبوس را خریداری می کند و به میزان سرویس هایی که به مردم می دهد همچنین به ازای هر کیلومتر ما به تفاوت قیمت واقعی و مبالغ دریافتی از مردم، هزینه آن را به صاحبان اتوبوس ها می پردازد.

وی همچنین پیش بینی کرد که امسال حدود 100 دستگاه اتوبوس داخلی به ناوگان اتوبوسرانی تهران افزوده شود.

این عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه میزان اتوبوس های مورد نیاز دو برابر تعداد اتوبوس های فعلی است، به بازسازی و نوسازی نیمی از این اتوبوس ها اشاره و اظهار کرد: بهتر است در این زمینه، سازمان شهرداری را کوچک کنیم و بیشتر به نظارت و کیفیت بپردازیم. اجازه دهیم بخش خصوصی ذیصلاح، اتوبوس های مورد نیاز را خریداری کرده و مطابق نظم و نیازی که شهرداری اعلام می کند، اتوبوس ها بین مناطق توزیع شوند تا رقابت کیفیتی اتوبوس ها هم افزایش یابد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1