ثبت درخت چنار باجگان در فهرست آثار ملی

17 فوریه 2016 - 09:20 dsfr.ir/vw6jx

ثبت درخت چنار باجگان در فهرست آثار ملی
گروه کوهنوردی سالار یزد
چند گردشگر در حال گرفتن عکس یادگاری با درخت چنار باجگان

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق از ثبت درخت چنار کهنسال روستای باجگان به عنوان یک اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

علی اکبر قانعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: درخت چنار روستای باجگان بافق با بیش از 400 سال قدمت، به شماره 268 در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسید.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق گفت: چنار باجگان بافق از درختان کهنسال استان یزد است که سه شاخه قطور و هر شاخه آن طول و محیطی بیش از دو ونیم متر دارد.

وی گفت: با ثبت این درخت کهنسال و با توجه به اینکه روستای باجگان از روستاهای هدف گردشگری شهرستان بافق محسوب می شود از این پس در کانون توجه بیشتر مسوولان استان و شهرستان قرار می گیرد و از اعتبارات ویژه برخوردار خواهد شد.

قانعی اضافه کرد: روستا باجگان به خاطر سبک معماری سنتی و کوچه های سنگی پیچ در پیچ، درخت کهنسال چنار و همچنین درخت اُرس روئیده در طبیعت بکر نزدیک روستا و قرار گرفتن این روستا در دامنه کوهای بلند با چشم اندازی جذاب و دیدنی هر ساله در فصل بهار و تابستان نظر گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

وی یادآور شد: این درخت به عنوان میراث جاودان پایداری در کویر بوده و یکی از مهم ترین قابلیت های جذب گردشگری طبیعی و رونق دادن به صنعت اکوتوریسم استان یزد محسوب می شود.

درخت چنار کهنسال روستای باجگان، در نزدیکی درخچه ارس کهنسال این روستا قرار دارد. این درخت چنار 25 متری، تک پایه و از نظر ظاهری از سلامت خوبی برخوردار است و دارای سه شاخه اصلی با ارتفاع ناحیه تشکیل تاج 18/2 متر و محیط یقه 5/7 متر است.

باجگان با 60 خانوار جمعیت یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق است که در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع 2060 متری از سطح دریا قرار دارد.

از مجموعه 200 اثر باستانی شهرستان بافق، اکنون 41 اثر تاریخی و طبیعی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1