سلطانی فر تاکید کرد:

خیز همه جانبه برای حفاظت از میراث فرهنگی

17 فوریه 2016 - 08:40 dsfr.ir/su42q

خیز همه جانبه برای حفاظت از میراث فرهنگی
حمید املشی
بازدید سلطانی فر از غرفه صندوق حفظ و احیا در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته

خیزی که سازمان میراث فرهنگی و صندوق حفظ و احیا در یک سال اخیر برای مرمت، بازسازی و بهره برداری از اماکن و بناهای تاریخی برداشته اند،سه برابر یکسال و حتی چند دهه گذشته است.

"معاون رئیس جمهور"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بازدید از غرفه صندوق حفظ و احیا در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته و پس از رونمایی از پایگاه جدید اطلاع رسانی این صندوق به رویکرد و سیاست کلی دولت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و افزود: براساس رویکرد و سیاستی که دولت و سازمان میراث فرهنگی از حدود دو سال گذشته در پیش گرفته یک خیز همه جانبه در راستای حفاظت و حراست از بناهای فرهنگی و تاریخی برداشته شود.

وی در ادامه به منابع محدود دولتی و نیازهای گسترده بخش میراث فرهنگی برای حفاظت و بهره برداری از بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده است که هیچگاه منابع دولتی به تنهایی پاسخگوی نیازهای بخش مرمت، بازسازی و بهره برداری نیست به طوری که پیش از این اختصاص منابع دولتی در قالب طرح پردیسان عملا ناموفق بود.

به گفته او اگر همین تعداد از بناهای تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند را بخواهیم به تنهایی مرمت، بازسازی و بهره برداری کنیم باید کل بودجه کشور را به مدت 20 سال صرف مرمت این بناها کرد.

سلطانی فر تاکید کرد: بسیاری از بناها و اماکن تاریخی درحال تخریب و در سالهای گذشته نابود شده اند، بنابراین عقل و منطق حکم می کند که با استفاده از منابع دولتی و مشارکت بخش خصوصی به سرعت از تخریب بناهای تاریخی جلوگیری کرده و آن ها را با فوریت مرمت، بازسازی و بهره برداری کنیم.

وی همچنین مشارکت مردم و بخش خصوصی را عاملی مهم برای جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی لازم است که با استفاده از سرمایه بخش خصوصی و مشارکت مردمی به مرمت و بازسازی بناهای تاریخی پرداخت تا پس از آن، اماکن تاریخی مرمت و تبدیل به جاذبه گردشگری و یک بنگاه اقتصادی برای اشتغال زایی کشور شود.

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، منطقی ترین مسیری که هم اکنون در برخی از کشورها مانند فرانسه، ایتالیا و اسپانیا در گردشگری انتخاب شده است، همین روش استفاده از سرمایه بخش خصوصی و مشارکت مردمی است.

او با بیان این که در این کشورها نگهداری و مرمت و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با بهره گیری از سرمایه بخش خصوصی انجام می شود، اعلام کرد: سازمان میراث فرهنگی برای بهره گیری از سرمایه بخش خصوصی در سال جاری سه برابر کل چند دهه گذشته پیشرفت داشت.

وی افزود: سال آینده در نظر داریم که سه برابر امسال عمل کنیم. شاید هم بیشتر چرا که خیز ما خیز وسیع تر و افق ما افق بلندتری است و فکر می کنیم که این فرهنگ خوب دارد جا می اافتد.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به کرمان گفت: در این شهر بناهای زیادی با مشارکت مردم و برخی از نهادها درحال بازسازی است. از سوی دیگر اتفاقات مبارکی در این بخش درحال وقوع است و امیدواریم نخستین هدف در حفظ و حراست از میراث فرهنگی تحقق پیدا کند تا جاذبه های گردشگری افزایش پیدا کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی در خصوص استفاده از بناهای تاریخی در کاربری های اقامتگاهی گفت: می توان از بناهای تاریخی پس از مرمت و احیا برای تاسیسات گردشگری و پذیرایی و اقامت گردشگران داخلی و خارجی استفاده کرد.

وی ادامه داد: گردشگران خارجی اشتیاق دارند که به جای حضور در هتل های 5 ستاره در بناهای تاریخی اقامت و اسکان داشته باشند.

معاون رییس جمهور همچنین در ارزیابی خود از عملکرد صندوق حفظ و احیا گفت: عملکرد صندوق در یکسال گذشته بسیار بهتر از گذشته بود که امیدواریم با هیئت مدیره و مدیریت کنونی این صندوق سال آینده کارنامه بسیار بهتری از امسال داشته باشد البته کارنامه امسال چندین برابر دوره های پیش از آن بوده است.

دیدگاه ها

  • عبداله 18 فوریه 2016 - 08:18

    ریاست سازمان آیااطلاع دارندمیانگین همان نیروی متخصصی که وظیفه اش جلوگیری از تخریب آثاراست ،چقدراست؟
    اطلاع دارند دوسال مداوم است کمتراز6ماه اضافه کارمختصری به نیروهای قراردادی طرح عمرانی بامدارک مرتبط کارشناسی ارشدپرداخت شده است؟
    درست است که کشورازلحاظ اقتصادی مشکل دارد البته الان ولی نیروهای میراث همیشه کمترین حقوق وبیشترین فشارراتحمل کرده اند.
    نمیدانم کسی این پیام رومیخونه یانه ولی درجایی که من کارمیکنم ویک پایگاه میراث جهانی است 90 درصدکارشناسان تحصیلات ارشد دارند وقراردادشون طرح عمرانی باسابقه بیشتراز10 سال میانگین دریافتی ماهیانه حدود1میلیون تومان...

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1