ذخیره آب 70 سد کمتر از 40 درصد است

16 فوریه 2016 - 18:20 dsfr.ir/fu99f

ذخیره آب 70 سد کمتر از 40 درصد است
wikimedia.org
سد سلیمان تنگه (شهید رجایی) در ساری

از 166 سدی که وزارت نیرو آن ها را تحت کنترل دارد، در 70 مورد میزان پُرشدگی مخازن کمتر از 40 درصد است.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه 70 سد از مجموع 166 سد کشور دارای ذخیره آب کمتر از 40 درصد حجم مخزن هستند، گفت: میزان بارش های 10 استان در نیمه اول سال آبی جاری کمتر از مدت مشابه سال قبل است.

رحیم میدانی با اعلام جزئیات آخرین وضعیت بارش های کشور در سال آبی جاری که از ابتدای مهرماه 94 آغاز شده و تا پایان شهریورماه سال آینده ادامه دارد، گفت: در حال حاضر که نیمی از سال آبی 95-94 را پشت سر گذاشتیم، 139 میلی متر متوسط بارش کشور بوده است.

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: مقایسه این میزان بارش با سال گذشته نشان می دهد که 56 درصد افزایش بارش اتفاق افتاده و این میزان افزایش نسبت به میانگین درازمدت به میزان 10 درصد افزایش بارندگی است. البته به تدریج که ما به سمت پایان زمستان پیش می رویم، میزان بارش ها رو به کاهش است.

میدانی خاطرنشان کرد: به عبارتی فاصله ای که با بارش ها در درازمدت پیدا کرده بودیم و رشد بارش اتفاق افتاده بود، رفته رفته در حال کاهش و نزدیک شدن به وضعیت سال های گذشته است و به صورت کلی، روند کاهشی را در کل بارش ها شاهد هستیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تاکید کرد: میزان بارش ها در دی ماه امسال روند بسیار مناسبی را نسبت به درازمدت داشته ولی در بهمن ماه سال جاری میزان بارش ها رو به کاهش رفت و این مسئله باعث شد تا به آمارهای گذشته نزدیک شویم که به معنای کاهش دوباره میزان بارش های کشور است.

میدانی تصریح کرد: امیدوارم روند به نحوی پیش نرود که دوباره در پایان اسفندماه امسال میزان بارندگی ها نسبت به گذشته کاهش پیدا کند و منفی شود و اوضاع بهبودی را نشان ندهد. با این وجود، در شرایط فعلی 10 استان کشور نسبت به میانگین درازمدت کاهش بارندگی دارد.

معاون وزیر نیرو افزود: استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، سمنان و هرمزگان نسبت به میانگین درازمدت دارای بارش های منفی هستند ولی میانگین کشوری تا به امروز مثبت است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهار داشت: آبی که به مخازن سدهای کشور تا 21 بهمن ماه وارد شده، حدود 14.7 میلیارد متر مکعب است. از 166 سدی که وزارت نیرو آن ها را تحت کنترل دارد، در 70 مورد میزان پُرشدگی مخازن کمتر از 40 درصد است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1