سخنگوی وزارت خارجه:

آمریکایی ها و انگلیسی ها مشمول روادید فرودگاهی ایران نیستند

16 فوریه 2016 - 18:10 dsfr.ir/9405b

آمریکایی ها و انگلیسی ها مشمول روادید فرودگاهی ایران نیستند
mfa.ir
ایران به اتباع امریکا و انگلیس ویزای فرودگاهی نمی دهد

اتباع همه کشورهای جهان به استثناء 9 کشور (از جمله ایالات متحده و انگلیس) در هنگام ورود به ایران ویزای فرودگاهی دریافت می کنند.

در نشست خبری امروز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، خبرنگاری خطاب به حسین جابری انصاری گفت که به تازگی عراقچی در جریان سفری که به اصفهان داشته اعلام کرده که قرار است ایران ویزای 30 روزه فرودگاهی برای اتباع 180 کشور جهان در هنگام ورود به ایران در فرودگاه صادر کند. مکانیسم این موضوع چگونه خواهد بود؟ که جابری انصاری در پاسخ گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع خود و برای تسهیل حضور توریست ها و گردشگران در کشور با توجه به جاذبه های گردشگری فراوانی که در ایران وجود دارد اقدام به اتخاذ یک تصمیم ملی کرده است که بر اساس این تصمیم اتباع همه کشورهای جهان به استثناء 9 کشور در هنگام ورود به ایران ویزای فرودگاهی دریافت می کنند. این تصمیم بر اساس منافع ملی اتخاذ شده و امیدواریم که مورد استقبال قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها از این موضوع استثناء هستند و درخواست صدور روادید در مورد آن ها بر اساس روال های عادی و عمومی انجام می شود، خاطرنشان کرد: از جمله این کشورها می توان به ایالات متحده و انگلیس اشاره کرد. جابری انصاری تأکید کرد: فهرست کامل این 9 کشور در اطلاعیه ای به اطلاع افکار عمومی رسانده می شود.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید که بر اساس چه معیارها و فاکتورهایی سوییس به عنوان کشور حافظ منافع ایران و عربستان انتخاب شده است و آیا تعیین کشور حافظ منافع به این معناست که امیدی برای احیای روابط بین دو کشور وجود ندارد که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: قبلا چند بار عرض کرده ام که وقتی قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور رخ می دهد اگر در چنین شرایطی منافع مشترکی بین دو کشور وجود داشته باشد و این اقتضاء صورت بگیرد که حداقل مجاری دیپلماتیک بین دو کشور باز باشد از جمله سازوکارهایی که در این چارچوب مدنظر گرفته می شود انتخاب کردن کشوری به عنوان حافظ منافع است.

وی در این چارچوب توضیح داد: دو کشور ایران و عربستان به این جمع بندی رسیدند که مسائل و ضروریاتی وجود دارد که کشوری را به عنوان حافظ منافع انتخاب کنند از جمله در بحث حج و صدور روادید برای حجاج و برخی از مسائل دیگر که در شرایط قطع روابط وجود حافظ منافع را اقتضا می کند. در همین چارچوب ایران از سوییس درخواست کرد که به عنوان حافظ منافع ایران در ریاض عمل کند و درخواست مشابهی نیز از سوی عربستان در همین چارچوب به سوئیس داده شد که سوئیس بعد از طی مراحل اجرایی و بررسی این درخواست ها این موضوع را پذیرفت که حافظ منافع ایران در عربستان و حافظ منافع عربستان در ایران باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد: نوع روابط دو کشوری که با یکدیگر قطع ارتباط کرده اند با کشوری که به عنوان حافظ منافع انتخاب می شود بسیار مهم است و عموما کشوری به عنوان حافظ منافع انتخاب می شود که با دو کشور دارای روابط حسنه باشد و این موضوع در مورد سوئیس مصداق داشت.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر سردار دهقان به مسکو پرسید و گفت آیا در جریان این سفر قرار است قراردادهای نظامی بین دو کشور بسته شود و جریان انتقال موشک های اس-300 به تهران انجام شود که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این خبرنگار، اظهار کرد: ایران و روسیه در زمینه های مختلف روابط گسترده ای دارند. موضوع اس-300 مسیر توافق و اجرایش را بر اساس توافقات قبلی دو کشور طی کرده و نهایی شده است و در حال انتقال به ایران است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1