یک فعال گردشگری:

گردشگر به دنبال فضاهای جدید است

16 فوریه 2016 - 17:40 dsfr.ir/dc7yy

گردشگر به دنبال فضاهای جدید است
ایسنا
آبشارهای ثبت جهانی شده در شوشتر

گردشگران خارجی وقتی به این جا می آیند به دنبال هتل نمی گردند بلکه به دنبال جایی هستند که فضایی آرامش بخش داشته باشند؛ فضایی که جدید باشد و تاکنون ندیده اند.

ناصر وکیل متولد 1343 در شوشتر و کارمند بازنشسته اداره پست است که بعد از بازنشستگی در زمینه گردشگری فعالیت می کند. او در کنار آبشارهای ثبت جهانی شوشتر اقدام به ایجاد فضاهایی برای جذب گردشگران کرده است.

این فعال گردشگری اظهار کرد: سال گذشته به صورت آزمایشی این فضا را راه اندازی کردم که استقبال بسیار خوبی از آن شد و امسال تصمیم گرفتم آن را توسعه بدهم. در این مکان سعی ما بر این بوده تا فضاهای قدیمی را ایجاد کنیم. برای همین از تخت هایی سیمانی و چوبی استفاده کردیم.

وکیل تصریح کرد: مکان آماده شده در حال حاضر 170 متر است که نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. در حیاط آن کپری باغبانی که از نی و چوب ساخته شده ایجاد کرده ایم تا در هنگام بارندگی یا تابش آفتاب مورد استفاده گردشگران قرار گیرد. همچنین گردشگران می توانند در این مکان که مشرف به آبشارها است از فضای آبشارها دیدن کنند. با غذاهایی سنتی مانند کشک بادمجان، نان چربی، سیر باقله و نوشیدنی های مختلفی مانند قهوه عربی و غیره از گردشگران پذیرایی می شود.

این فعال گردشگری توضیح داد: من علاقه بسیاری به فرهنگ و هویت قدیمی خودمان دارم و تلاش می کنم تا این فرهنگ از بین نرود. نسل امروز ما بسیاری از این فرهنگ ها را نمی داند. برای همین در این مکان بسیاری از وسایل قدیمی و مرتبط با گذشته مانند مشک، قفل های قدیمی، صندوق های قدیمی و غیره در معرض نمایش قرار داده شده است. سال گذشته وقتی گردشگران برای دیدن از این محل آمدند برای آن ها آوازهای قدیمی و موسیقی محلی نواخته شد که مورد استقبال قرار گرفت و بسیار ابزار خوشحالی کردند.

وکیل اظهار کرد: نامه نگاری بسیاری با اداره میراث داشتم اما هیچ کس در این زمینه به ما کمک نکرد و همه کارهای آن با هزینه شخصی انجام شد. من این کار را به خاطر علاقه شخصی انجام دادم. اگر از ما حمایت شود قطعا کار ما توسعه بیشتری خواهد داشت و تشویق موجب دلگرمی ما می شود.

او خاطرنشان کرد: از مسؤولان می خواهم که با ما همکاری کنند تا برای صنعت گردشگری خوزستان کار بیشتری انجام شود. باید کارهایی کنیم که فرهنگ و سنت ما از بین نرود.

این فعال گردشگری تاکید کرد: اداره میراث فرهنگی باید کاری کند تا برای گردشگران فضاهای جدید ایجاد کند. گردشگران خارجی وقتی به این جا می آیند به دنبال هتل نمی گردند بلکه به دنبال جایی هستند که فضایی آرامش بخش داشته باشند؛ فضایی که جدید باشد و تاکنون ندیده اند.

وکیل یادآوری کرد: هتل برای گردشگران خیلی عادی شده است حتی اگر بهترین هتل باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1