ایران به درخت تنومند تاریخ متصل است؟

16 فوریه 2016 - 17:40 dsfr.ir/ug0t1

ایران به درخت تنومند تاریخ متصل است؟
خبرگزاری تسنیم
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به فعال بودن ایران در کنوانسیون های میراث جهانی یونسکو تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، محمدحسن طالبیان فعالیت ایران در کنوانسیون هایی مانند 1995 درباره استرداد اموال فرهنگی، کنوانسیون 1972 با موضوع قواعد حمایت از میراث فرهنگی به خصوص کنوانسیون حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان و کنوانسیون 2003 با موضوع کنوانسیون عمومی تاکید می کند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی که صبح امروز (سه شنبه 27 بهمن) در نشست کارگاه آموزشی «میراث در برنامه های یونسکو و ترویج میراث فرهنگی برای خبرنگاران میراث فرهنگی» سخن می گفت، با طرح این پرسش که ثبت آثار تاریخی چه کمکی به حفاظت و پایداری این آثار دارد، اظهار کرد: هر جا از تجربه تاریخی استفاده می کنیم، به پایداری کمک زیادی می کند؛ اما عکس این اتفاق نیز همیشه رخ می دهد.

طالبیان با اشاره به سابقه کهن تاریخ ایران اظهار کرد: برای نخستین بار نیست که ایران با بحران هایی مانند کم آبی مواجه می شود؛ ما در سال های گذشته نیز مشکلات این چنینی داشته ایم که همیشه برای آن ها راه حل هایی مانند ابداع قنات در کویر لوت به دست می آوردیم.

روشنگری رسانه ها به حفاظت از میراث کمک کرده است

معاون میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه ما به درخت تنومند تاریخ وصل نیستیم، اظهار کرد: اگر تاریخ را کنار بگذاریم، حتما شکننده می شویم. میراث فرهنگی، حفاظت، ترویج و ثبت آن همگی به مالکان و صاحبان اصلی بناهای تاریخی کمک می کند تا در ترویج حفاظت از این میراث فعال تر باشند.

او با تاکید بر روشنگری رسانه ها در حوزه میراث فرهنگی و در طول چند سال گذشته که باعث جلوگیری از تخریب های زیادی در این حوزه شده اند، گفت: باید کل کشور بسیج باشند تا بتوانیم از داشته های میراث فرهنگی مان حفاظت کنیم. در فرصت های گذشته یک همدلی بین وزارتخانه های راه، صنایع، جهاد کشاورزی و چند دستگاه دیگر ایجاد شده تا برای حفاظت بهتر از میراث فرهنگی به ما کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه هرچند میراث فرهنگی بحث ثبت آثار تاریخی را به عنوان یکی از راه های حفاظت پیش می کشد، افزود: با این وجود تنها بحث ما ثبت نیست. بلکه هم گرایی و نشست های مختلف نیز به این اتفاق کمک می کند.

لیست موقت ایران در یونسکو قطورتر می شود

طالبیان با اشاره به تهیه 30 پرونده طبیعی و فرهنگی برای قراردادن در فهرست موقت یونسکو اظهار کرد: پیش از این نیز 40 پرونده در این فهرست داشته ایم. بنابراین حدود 70 پرونده طبیعی و فرهنگی در فهرست موقت یونسکو برای سال آینده قرار دارد. میراث فرهنگی از این فهرست در جلسات آینده با جهاد کشاورزی و محیط زیست 10 اولویت را انتخاب می کند تا بتواند در طول چند سال آینده هر سال یک سهمیه به طور موازات با تیم های مختلف و برای ثبت در فهرست میراث جهانی داشته باشد.

او با اشاره به روند کار تهیه پرونده های ثبتی برای اعلام به یونسکو اظهار کرد: برخی اوقات کار را تا نقطه ای پیش می بریم، اما در میانه های آن متوجه نقض هایی می شویم. گاهی آماده سازی دارای شرایطی است، اما زمانی که بحث را ادامه می دهیم می بینیم هر کدام از پرونده ها و آثار نیازمند کار بیشتری هستند. شاید بحث ثبت یک اثر فقط یک خروجی باشد، اما شناساندن و آگاهی بخشی جوامع همراهی مردم را نیاز دارد. به همین دلیل ترجیح دادیم در حال حاضر 10 اولویت را در دستور کار قرار دهیم. شورای سیاست گذاری نیز شاخص هایی را عنوان کرده تا موارد جهانی تر را در اختیار داشته باشیم.

استان ها در ثبت های جهانی رقابت می کنند

او با اشاره به استقبال معاونت میراث فرهنگی از رقابت بین استان ها برای تهیه پرونده های ثبت جهانی گفت: هنوز برخی از سایت های مهم تاریخی هستند که نقشه و مستندات ندارند، تمایل استان ها به این سمت بسیار عالی است.

وی با اشاره به شعار یونسکو و مراکز جهانی که طبیعت فرسایش دهنده است، گفت: به همین دلیل مستندسازی آثار اهمیت دارد.

برگزاری کارگاه تربیت راهنمایان حرفه ای در مراکز جهانی

طالبیان از ایجاد کارگاه تربیت راهنمایان حرفه ای برای مواریث جهانی ایران خبر داد و گفت: باید راهنمایانی را به صورت حرفه ای تربیت کنیم تا آن ها آموزش ببینند و ارزش های دقیق هر کدام از سایت های تاریخی و جهانی را بدانند تا بتوانیم در زمینه ورود گردشگر موفق تر باشیم که این اقدام با کمک معاونت گردشگری در چند ماه آینده برگزار می شود.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه از ایجاد کارگاه مستندسازی خبر داد و گفت: با پیشنهاد کشور ایتالیا، یک کارگاه حفاظت و مستندسازی و راهکارهای اجرایی برای حفاظت از نقش برجسته ها برگزار می کنیم.

شیراز و کرمان، پیشرو در طرح جامع و بالادستی میراث فرهنگی

او افزود: پس از چند ماه توانستیم به اتفاق وزارت راه، شهرداری و سازمان عمران و بهسازی برای دو شهر شیراز و کرمان طرح جامع حفاظت و ویژه ای که طرح های بالا دستی را تحت تاثیر خود قرار دهد و براساس استانداردهای ویژه و گروهی باشد، ایجاد کنیم. بنابراین گروهی از میراث فرهنگی، شهرداری، وزارت راه و حتی برخی دستگاه های دیگر در این زمینه وارد می شوند.

او تاکید کرد: تعداد اطلاعات و طرح های موجود در این زمینه زیاد است، اما هیچ گاه موفق نشده ایم آنها را متمرکز کنیم. بنابراین گاهی اوقات در تناقض هستند و به صورت بخشی دیده می شوند.

به گفته وی، در دو شهر شیراز و کرمان که دوره ای وضعیت بدی پیدا کردند این بحث آغاز شد. شیراز این پروژه را از هفته گذشته در دستور کار خود قرار داده است. اگر این ها عملی شوند، دو الگو هستند تا بتوانیم برای دیگر شهرها نیز چنین اقدامی را در دستور کار قرار دهیم.

او در ادامه به روند ریفر (ارجاع دادن) و دیفر کردن پرونده های جهانی از سوی یونسکو اشاره کرد و گفت: بخشی از جریان ثبت جهانی به شانس بستگی دارد که ارزیاب هر پروژه چه کسی است و اطلاعات آن نسبت به اثری که باید بررسی کند چه میزان است.

راه اندازی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی

طالبیان در ادامه از راه اندازی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: از 31 استان کشور نخست کنگره های استانی برگزار می شوند تا هر استان خود را بشناسد و سپس بهترین ها انتخاب شود و در ادامه میراث مدرن که زیر مجموعه آن میراث صنعیت است شکل بگیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1