10 ژوئن 2024 - 00:28

راه آهن به دنبال جذب گردشگران خارجی

16 فوریه 2016 - 15:30 dsfr.ir/7a0nm

راه آهن به دنبال جذب گردشگران خارجی
سینا شیری
سفر گردشگران خارجی به ایران با قطار هزار و یک شب

رضایت گردشگران خارجی با قطار گردشگری به ایران سبب شده تاکنون 5 قطار حامل گردشگران خارجی وارد ایران شود.

مهرماه 93، نخستین قطار اختصاصی گردشگران از مرز «رازی» وارد ایران شد و این اتفاق بی سابقه، به نماد تحول گردشگری کشور بعد از 8 سال رکود تبدیل شد، تحولی که امروز باعث شده است تا شركت راه آهن با حضور در نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته دستاوردها و فعالیت های خود را در بخش های مختلف این حوزه  به عرصه نمایش بگذارد.

به گزارش تین نیوز؛ حدود دو سال از ورود اولین قطار گردشگری خارجی می گذرد و در این مدت چند قطار وارد کشورما شده اند؛ این در حالی است که سفر با قطار حتی در کشورهای مشترک المنافع (CIS) نیز وجود ندارد و بعد از اروپا، کشور ایران در صنعت توریسم ریلی ورود پیدا کرده است. ورودی که با رضایت گردشگران خارجی در دوره های گذشته سبب شده سفر گردشگران به ایران مورد توجه قرار گیرد به طوری که تاکنون 5 قطار حامل گردشگران خارجی وارد ایران شده است و گردشگران زیادی نیز چشم انتظار سفر به ایران با این قطارها هستند.

اگرچه هدف اصلی در توسعه نقشه ریلی کشور پوشش سفرهای داخلی است اما طبیعتا گردشگری خارجی نیز از این بحث منتفع خواهد شد؛ برای مثال محور میانه-تبریز از آن جا که در مسیر گردشگران ورودی از طریق مرز ترکیه است، می تواند وارد خطوط ریلی قطارهای خارجی شود و به این ترتیب گردشگری داخلی و خارجی در این راستا و به موازات یکدیگر گسترش یافته و تقویت شود.

البته مزایای ورود گردشگران خارجی به کشور و نیز بهبود و تثبیت وجهه گردشگری ایران، موضوعی است که در درجه نخست توجه مسئولین قرار دارد و از این رو تمام تلاش راه آهن نیز در این مرحله این است که نهایت همراهی و همکاری را برای تسهیل ورود قطارهای خارجی داشته باشد تا از این رهگذر، ورود گردشگران با قطار به شیوه ای معمول و پرطرفدار تبدیل شده و جا بیفتد. پس از این و در مقطعی که تقاضاها برای سفر به ایران از راه ریلی افزایش یافت، راه آهن به درآمدزایی از این محل فکر خواهد کرد.

در این راستا پیش از این عباس نظری مدیرکل سرمایه گذاری و امور بین الملل شرکت راه آهن با اشاره به اینکه توسعه توریسم ریلی و جذب گردشگر در دستور کار شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است گفته بود: در این زمینه مدیرعامل شرکت راه آهن موضوع ارائه تخفیف را مطرح کرد تا در آینده شاهد رونق حضور گردشگران خارجی به کشور باشیم تا بتوانند از جاذبه های گردشگری ایران بازدید کنند.

باید گفت این عملکرد راه اهن و انگیزه ایجاد شده در بخش خصوصی برای افزایش امکان ورود گردشگران خارجی بیشتر در نتیجه عملکرد مثبت راه آهن است؛ به گونه ای که این تجربه موفق بخش خصوصی را بر آن داشته که به فکر وارد کردن واگن برای توسعه گردشگری ریلی بیفتد و نیز برنامه تورهای داخلی با قطار را طراحی کند.

البته اگرچه حجم کنونی گردشگران ورودی از طریق قطار نمی تواند آمار گردشگران خارجی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما این جریان با ایجاد تنوع در صورت های ممکن برای سفر به ایران و به واسطه فراهم آوردن تجربه ای متفاوت، حائز اهمیت است. در همین راستا به نظر می رسد زیرساخت های لازم برای توسعه توریسم ریلی در کشور وجود دارد و حالا توپ در زمین بخش خصوصی افتاده تا از این فرصت بهره بگیرد.

نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران با شعار «میهمان ما باشید» كه با حمایت و نظارت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تاریخ 27 تا 30 بهمن ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

1