30 سپتامبر 2023 - 08:38
رجبعلی خسرو آبادی اعلام کرد

تبلیغ تورهای "لحظه آخری" ممنوع شد

14 ژوئن 2015 - 15:20 dsfr.ir/j97gt

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تبلیغ در سایت تورهای لحظه آخری را ممنوع اعلام کرد.

فروش تورها و بلیت های لحظه آخری که در همه جای دنیا به یک رسم تبدیل شده، چند سالی می شود به ایران هم سرایت کرده، اما ظاهرا شکل نادرست آن در ایران نظم بازار گردشگری را مختل کرده است.

رجبعلی خسرو آبادی که به تازگی بخشنامه ای را درباره ممنوعیت تبلیغ در این وب سایت صادر کرده، با طرح چنین ادله ای می گوید: معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حال تهیه یک چارچوب است تا مجوزهایی را برای سایت هایی که می خواهند فعالیت تبلیغاتی و فروش خدمات گردشگری داشته باشند، صادر کند. باید تضمینی برای پاسخگویی به مشکلاتی که پیش می آید وجود داشته باشد که ما منتظر آن هستیم.

رضا اباذری، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران نیز با اعلام بی اطلاعی از ابلاغ چنین دستوری می گوید: جریان فروش تورهای لحظه آخری که با عناوین مختلفی چون تورهای دقیقه 90 یا "Last Second" در بین عامه  مردم شناخته می شود، اگر تعهدات را به خوبی هدایت کند باعث حفظ و شوک بازار می شود که به نفع دست اندرکاران گردشگری است. البته این تعریفی معمول از چنین جریانی است و لزوما منظور آنچه در ایران شاهد هستیم، نیست. این ابزارها برای اشخاصی طراحی شده که تمایل دارند محصول خود را در شرایط خاصی ارزان بفروشند، اما این اقدام آن ها دلیلی برای کم فروشی و یا کاهش کیفیت نیست.

با این حال مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می گوید نامه ای که برای ممنوعیت تبلیغ در چنین فضاهایی صادر کرده به خاطر اعتراضاتی مبنی بر ایجاد اختلال در نظم بازار گردشگری بوده است.

در بخشنامه ای که این اداره به تازگی برای ممنوعیت تبلیغ در سایت تورهای لحظه آخری با امضای رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری تهران صادر کرده، آمده است: «طبق اخبار و گزارش های واصله و بررسی های معموله، برخی از دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گردشگری با اطلاع رسانی از طریق وب سایت lastsecond.ir (تورهای لحظه آخری) اقدام به فروش خدمات تور با قیمت های غیرمنطقی می کنند که این نحوه فروش موجبات اختلال در تنظیم بازار و ترغیب جامعه مسافر به استفاده از این روش و زمینه ساز رقابت های کاذب و ناسالم شده و فعالیت حرفه ای دفاتر خدمات مسافرتی را با مخاطره مواجه می کند.

این اداره کل به منظور حمایت از فعالیت سالم و حرفه ای دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی و گسترش صنعت گردشگری و اجتناب از روند رقابت های ناسالم، استفاده از روش فوق را «ممنوع» اعلام می کند. بدیهی است در صورت بروز هرگونه اشکال در روند اجرای تورهایی که بدون انعقاد قرارداد صدور قبض و لحاظ مقررات سازمانی پدید آید، مسوولیت آن رأسا با مدیرعامل مجموعه بوده و در صورت احراز تخلفت پرونده شرکت برای اتخاذ تصمیم و اعمال مقررات به کمیسیون فنی احاله خواهد شد.»

اما خسرو آبادی در پاسخ به این سوال که اگر فعالیت چنین سایت هایی قانونی نیست چرا به جای صدور چنین ابلاغیه ای از فعالیت آن ها جلوگیری نمی شود؟ می گوید: اگر تخلفات در این سایت ها تشدید شود می توان جلوی آن ها را گرفت، اما ما نمی خواهیم این کار را انجام دهیم آن هم در حالی که معاونت گردشگری مشغول تدوین چارچوب برای فعالیت چنین سایت هایی است. امکان دارد با تدوین این ضوابط مجبور شویم از تصمیم گرفته شده برگردیم. برای همین منتظر تعیین آن چارچوب ها هستیم. در حال حاضر میزان مراجعه کنندگان به ما نشان می دهد برخی تبلیغات صورت گرفته در این سایت غیرواقع بوده و این نامه نیز براساس اعتراض هایی که دریافت کردیم صادر شده است.

خسرو آبادی بیان می کند: اعتقاد ما این است، هر جایی از مسیر کار دچار مشکل شد و مردم اذیت شدند باید اصلاح اتفاق افتد. قبول دارم که همیشه نباید نافی باشیم، بلکه گاهی هم باید اثباتی باشیم، برای همین منتظریم آنچه معاونت گردشگری که نزدیک به یک سال برای آن وقت گذشته، به نتیجه برسد. باید ضوابطی تعیین شود تا هر شخصی که محصول اش را تبلیغ می کند پاسخگو و مسوول آن باشد و تضمینی برای محصول خود داشته باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1