21 ژوئن 2024 - 00:18
ایرانیان هم چنان در انتظار

دریافت روادید سفر به اندونزی برای 30 کشور لغو شد

14 ژوئن 2015 - 12:40 dsfr.ir/sl5fw

دولت اندونزی به طور رسمی دریافت ویزا برای گردشگران بیش از 30 کشور جهان را لغو کرد، اما نام ایران در بین این کشورها نیست.

دولت اندونزی دریافت ویزا برای اتباع اتریش، بحرین، بلژیک، انگلیس، کانادا، چین، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، ژاپن، کویت، مکزیک، هلند، نیوزیلند، نروژ، عمان، لهستان، قطر، روسیه، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، امارات متحده و آمریکا را لغو کرد.

براساس بیانیه روز شنبه دبیرخانه کابینه اندونزی، 'جوکو ویدودو' رئیس جمهور این کشور مقرراتی را امضا کرده که از روز چهارشنبه اتباع این کشورها برای اقامت 30 روزه در اندونزی از دریافت ویزا معاف می شوند. این 30 کشور به 15 کشور دیگر از جمله 9 عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) پیوستند که برای ورود به اندونزی نیازمند ویزا نیستند. پیش از این اتباع و گردشگران چین، ژاپن، کره جنوبی و روسیه از دریافت ویزا معاف بودند.

اندونزی با هدف افزایش تعداد گردشگران خارجی از 9 میلیون و 440 هزار نفر در سال گذشته به 11 میلیون نفر در سال جاری این سیاست را اتخاذ کرده است. معافیت دریافت روادید برای این 45 کشور در حالی اعمال می شود که اندونزی از تیر ماه سال 1392 صدور ویزای بدو ورود برای ایرانیان را لغو کرد. این سیاست جاکارتا در پی فشار استرالیا اعمال شد.

انتظار می رود با توجه به روابط نزدیک فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بین ایران و اندونزی که افزایش همکاری های دو کشور طی ماه های اخیر و علاقمندی دو کشور برای سرمایه گذاری مشترک را بدنبال دارد این تسهیلات بار دیگر برای ایرانیان فراهم شود.

این در حالی است که "صوفیان جلیل" وزیر ارشد هماهنگ کننده امور اقتصادی اندونزی نیز اخیرا در سفر به تهران تصریح کرد: لازم است در خصوص ایجاد پرواز مستقیم بین دو کشور مذاکرات ادامه یابد تا تجار و مردم دو کشور بتوانند به راحتی با هم ارتباط برقرار کنند.

در همین حال مالزی که در رقابت با اندونزی برای جذب گردشگر خارجی است هفته گذشته اعلام کرد ارائه روادید سه ماهه بدو ورود به ایرانیان را بررسی می کند. گردشگران ایرانی تا اواسط سال 1392 با دریافت روادید بدو ورود قادر به اقامت سه ماهه در مالزی بودند، اما دولت این کشور بدون اطلاع قبلی اقدام به کوتاه کردن این دوره به 14 روز کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1