رونمایی از کتاب فرهنگ مصور نمادهای ایرانی

15 فوریه 2016 - 17:00 dsfr.ir/v44ts

رونمایی از کتاب فرهنگ مصور نمادهای ایرانی
میراث آریا
کتاب «فرهنگ مصور نمادهای ایرانی»

کتاب فرهنگ مصور نمادهای ایرانی آخرین تالیف بهمن نامورمطلق و منیژه کنگرانی با حضور جمع کثیری از علاقمندان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر ایران در محل موسسه بهاران رونمایی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ در این نشست بهمن نامورمطلق با اشاره بر ضرورت تالیف این کتاب گفت: از جمله کارهای که ضرورت آن احساس می شد، تالیف یک فرهنگ مصور در خصوص نمادها و اسطوره های ایرانی بود. فرهنگی که بتواند به کمک تصویر نمادها را به علاقمندان و پژوهشگران بشناساند.

وی ادامه داد: در این مجموعه که با همکاری خانم کنگرانی تالیف شده است در ابتدا و در مطالعات اولیه 100 نماد و اسطوره گرداوری شد که در کتاب حاضر 40 نماد از آن ها منتشر شده است. تلاش ما این بود که صرفا به ریشه شناسی نمادها نپردازیم و از ابتدا هدف مان این بود که این نمادها را در سیر تطور زمانی و از نظر تجلی هنری مورد بررسی قرار دهیم.

معاون صنایع دستی کشور همچنین در خصوص تجلی نمادها در هنر و ادبیات ایرانی افزود: نکته مهم دیگری که در جریان تالیف این کتاب مورد توجه قرار دادیم نشان دادن این نمادها و اسطوره ها در هنر و ادبیات ایران بود. هرچند تا کنون در زمینه نمادها در ادبیات اساتید این حوزه آثاری منتشر کرده اند، اما در این کتاب برای نخستین بار تجلی هنر نمادها را در هنرهای مختلف نشان دادیم تا مورد استفاده پژوهشگران هنر و علاقمندان به این حوزه قرار گیرد.

سخنران دیگر مراسم رونمایی از کتاب فرهنگ مصور نمادهای ایرانی، دکتر علی عباسی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی بود. وی در خصوص اهمیت این کتاب بیان کرد: این اثر منبعی ارزشمند و مهم برای دانشجویان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر ایران است و در مطالعات و تحقیقات استفاده فراوانی برای آن ها خواهد داشت.

عباسی در ادامه همچنین افزود: من اطلاع دارم که تالیف این کتاب ایده ای بود که دکتر نامورمطلق در سال های قبل همواره نسبت به آن دغدغه داشتند و امروز خوشحالم که آن ایده محقق شده و در قالب کتابی تاثیرگذار منتشر شده است. وی در پایان با اشاره به برخی از موارد موجود در کتاب به بحث و تحلیل شیوه تدوین و تالیف این اثر پرداخت.

گفتنی است کتاب «فرهنگ مصور نمادهای ایرانی» تالیف مشترک بهمن نامورمطلق و منیژه کنگرانی در زمنیه معرفی تجلی هنری 40 نمادهای ایرانی در گذر زمان در تیراژ هزار نسخه، با 325 صفحه و به بهای 30 هزار تومان از سوی موسسه نشر شهر منتشر و در اختیار پژوهشگران و علاقمندان به این حوزه قرار گرفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1