10 ژوئن 2024 - 09:47

سناریوی گرانی بنزین روی میز رفت؟

15 فوریه 2016 - 16:20 dsfr.ir/hs0uu

سناریوی گرانی بنزین روی میز رفت؟
فرهنگ نیوز
یک شهروند در حال پر کردن باک خودرو در پمپ بنزین

همزمان با کاهش قیمت جهانی طلای سیاه و صادرات نفت ارزان، بهای هر لیتر بنزین در خلیج فارس به لیتری کمتر از 1000 تومان رسید، با این وجود سناریوهای جدید گرانی بنزین دوباره روی میز رفته است.

سقوط آزاد قیمت جهانی نفت خام، دامن اکثر فرآورده های نفتی را هم در بازار جهانی گرفته به طوری که بهای انواع محصولات نفتی به ویژه بنزین، گازوئیل و نفت کوره در بازارهای مختلف بین المللی همچون خلیج مکزیک، روتردام، سنگاپور و خلیج فارس با کاهش روبرو شده است.

براساس اعلام منابع رسمی قیمت گذاری فرآورده های نفتی، هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین کم گوگرد و با اکتان بالا در خلیج مکزیک با کاهش بی سابقه به بشکه ای 38 دلار، در بازار روتردام اروپا به بشکه ای 51 دلار و در بازار سنگاپور و خلیج فارس به بشکه ای 45 تا 46 دلار (هر بشکه معادل کمتر از 159 لیتر است) کاهش یافته است.

به عبارت دیگر، هم اکنون بهای هر لیتر بنزین با اکتان بالا در بازار خلیج مکزیک به 23 تا 24 سنت، بازار سنگاپور و خلیج فارس به لیتری 28 تا 29 سنت کاهش یافته که براساس برآوردهای انجام شده، با توجه به شکسته شدن رکورد ذخیره سازی بنزین در آمریکا و سنگاپور پیش بینی می شود حتی در صورت تثبیت قیمت نفت تا چند هفته آینده روند کاهشی قیمت بنزین در بازار ادامه یابد.

از سوی دیگر همزمان با سقوط آزاد قیمت بنزین در بازارهای منطقه ای و جهانی، قیمت دلار به عنوان مهم ترین ارز واردات بنزین به کشور هم روندی رو به کاهش در بازار داخلی در پیش گرفته و قیمت هر دلار هفته جاری در تهران به کمتر از 3450 تومان کاهش یافته است.

همزمان با مرور تحولات قیمت جهانی نفت خام، بنزین و نوسان قیمت دلار در بازار داخلی، در شرایط فعلی قیمت یک لیتر بنزین با اکتان بالا در بازار خلیج فارس به کمتر از 1000 تومان و بهای این فرآورده پرطرفدار نفتی در بازاری همچون خلیج مکزیک به لیتری کمتر از 900 تومان کاهش یافته است.

در حال حاضر بر اساس تعیین تکلیفی قیمت بنزین توسط دولت، بهای یک لیتر بنزین با اکتان 87 تا 90 لیتری 1000 تومان و قیمت یک لیتر بنزین سوپر با اکتان بالا 1200 تومان به مردم عرضه می شود.

از سوی دیگر در حالی بازار جهانی شاهد سقوط آزاد قیمت نفت خام و به تبع آن بنزین است و حتی قیمت بنزین در برخی از کشورهای به کمترین میزان کاهش یافته است که براساس لایحه پیشنهادی دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی، دولت مردان خواستار افزایش 5 درصدی قیمت انواع فرآورده های نفتی از جمله بنزین برای سال 1395 شده اند.

در این بین کاهش قیمت بنزین در سطح کشورهای منطقه خاورمیانه به ویژه همسایه ها حتی با واکنش مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران هم مواجه شده است.

ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اخیرا در گفتگویی با اشاره به عرضه تک نرخی بنزین در کشور، تاکید کرده است: هم اکنون با توجه به آمارهای کاهش مصرف بنزین به نظر می رسد قاچاق بنزین در کشور از رونق افتاده است.

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته در واکنش به برنامه های دولت به منظور افزایش قیمت بنزین برای سال آینده، در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: در حال حاضر هیچ بحث و یا پیشنهادی به منظور افزایش قیمت بنزین در سطح هیات دولت مطرح نشده است.

بیژن حاج محمدرضا رئیس انجمن جایگاه داران سوخت اخیرا در واکنش به کاهش قیمت جهانی نفت خام و بنزین درباره گران بودن قیمت عرضه شده در جایگاه های سوخت داخل کشور، گفته است: باتوجه به سقوط قیمت نفت به بشکه ای کمتر از 30 دلار، هم اکنون قیمت بنزینی که در جایگاه های سوخت عرضه می شود، معادل فوب خلیج فارس (بدون احتساب هزینه انتقال) است.

در این بین در حالی که کاهش قیمت جهانی نفت و بنزین منجر به کاهش قیمت بنزین در اکثر کشورهای همسایه از جمله امارات متحده عربی و ترکیه شده است، وزارت نفت حدود یک ماه پیش طرحی را به در دست مطالعه و نهایی کردن دارد که در صورت تصویب و ابلاغ آن توسط دولت، قیمت عرضه بنزین از سال آینده با افزایش روبرو خواهد شد.

ماجرا از آن قرار است که هم اکنون آخرین مطالعات طرح «عرضه کلاس بندی شده بنزین» در سطح وزارت نفت در حال انجام است که پیش بینی می شود در صورت تصویب و ابلاغ بهای بنزین در اکثر کلانشهرها با افزایشی چندین درصدی همراه شود.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت اخیرا با اعلام اینکه با اجرای طرح «کلاس بندی» هیچ گونه تغییری در کیفیت و مشخصات بنزین داده نخواهد شد، گفته است: اما بنزین در جایگاه ها در سه کلاس کیفیت تقسیم بندی شده عرضه می شود و جایگاه داران مجاز هستند کیفیت خدمات را از مصرف کننده بگیرند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه جزئیات بیشتر این طرح پس از تصویب و ابلاغ آن اطلاع رسانی خواهد شد، اظهار کرده است: در صورت عرضه کلاس بندی شده بنزین، قیمت این فرآورده نفتی به صورت تکلیفی توسط دولت انجام می شود.

حال باید دید با توجه به سیر نزولی قیمت نفت خام در بازار، آیا دولت مردان می توانند طرح شناورسازی و آزادسازی کامل قیمت بنزین در کشور را با موفقیت اجرایی کنند؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « تابناک » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1