رئیس راه و شهرسازی شمیرانات مطرح کرد:

فراهم کردن تمهیدات ایمنی برای ورزشکاران در محور شمشک-دیزین

15 فوریه 2016 - 14:30 dsfr.ir/v682b

فراهم کردن تمهیدات ایمنی برای ورزشکاران در محور شمشک-دیزین
تین نیوز
بارش برف سنگین در محورهای کوهستانی شمالی کشور

امسال بر اساس دستور مقام عالی وزارت در محور شمشک-دیزین برای استفاده ورزشکاران تمهیدات ایمنی بیشتری اندیشیده شد و راه را برای آن ها باز کردیم.

"مدیر اداره راه و شهرسازی شمیرانات"

مهدی قلی زاد گفت: محور شمشک-دیزین یک محور ویژه با موقعیت توپوگرافی خاص خودش است که جزو صعب العبورترین محورهای کوهستانی کشور و شاید دنیا محسوب می شود.  این محور با 8 کیلومتر طول، 18 نقطه بهمن گیر دارد که به دلیل واقع شدن آن در ارتفاع 2 هزار و 500 تا 3 هزار متری است.

مدیر راه و شهرسازی شمیرانات افزود: این محور صرفا یک محور دسترسی به پارکینگ پیست اسکی دیزین است، یعنی قسمتی که به استان البرز و جاده چالوس منتهی می شود، ولی در زمستان غیرقابل استفاده است و شرایط استاندارد یک جاده را ندارد. با این حال برای قسمتی که در حوزه تهران قرار دارد و شامل 8 کیلومتر می شود، امسال بر اساس دستور مقام عالی وزارت برای استفاده ورزشکاران تمهیدات ایمنی اندیشیده شد و راه را برای آنها باز کردیم.

وی با بیان اینکه ورزشکاران در روزهایی که کولاک یا احتمال سقوط بهمن نباشد، به صورت کنترل شده می توانند از این محورعبور کنند، افزود: برای نگه داری این مسیر به صورت خاص در زمستان یک تیم مجرب پیش بینی شده که با برخوداری از ماشین آلات سنگین و سبک، به صورت دایم در این منطقه حضور دارند و از 7 صبح تا 6 بعدازظهر و پس از خلوت شدن مسیر، هر روز با این دستگاه ها به ارایه خدمات می پردازند.

وی ادامه داد: برای ایمنی در این مسیر تمام گاردریل محور بازسازی و آنچه لازم بود برای تامین حداقل ایمنی در این مسیر اجرا شده است. ورزشکاران در روزهایی که هوا مساعد باشد و ایمنی آن ها به خطر نیفتد، می توانند از این مسیر استفاده کنند.

مدیر راه و شهرسازی شمیرانات در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی نصب نشدن بهمن گیر در این محور گفت: اگر بخواهیم این محور همیشه به صورت ایمن استفاده شود، نقاطی که مستعد ریزش بهمن هستند باید ایمن سازی شوند. ایمن سازی هم هزینه چند ده میلیارد تومانی دارد که با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد کشور فعلا امکان پذیر نیست. اکنون برای اینکه حادثه تلخی در این مسیر اتفاق نیفتد، تمام تلاش خود را می کنیم و همه پیش بینی های هواشناسی از لحاظ جوی و تجربی مثل ریزش بهمن وغیره را بررسی می کنیم تا در واقع امکانات حداقلی را برای ورزشکاران این مسیر فراهم کنیم. در سال های قبل این مسیر به طور کلی بسته بود ولی اکنون خوشبختانه باز است و از آن استفاده می شود.

قلی زاد درباره موضوع احداث تونل در مقاطع زیرین شمشک برای باز کردن این راه به شمال کشور نیز توضیح داد: ما این موضوع را اکنون از طریق بخش خصوصی دنبال می کنیم تا سرمایه گذار خصوصی برای این کار پیدا شود که بتواند تونلی به طول 3 هزار و 500 متر در این منطقه احداث کند و البته هزینه سنگینی دربردارد. ما تمام مراحل این کار را به عنوان پروژه ای برای سرمایه گذاری بخش خصوصی معرفی کرده ایم منتهی هنوز هیچ انفاق خاصی دراین زمینه نیفتاده است. این پروژه از لحاظ ترانزیتی برای بخش دولتی ارزش سرمایه گذاری ندارد.

مدیر راه و شهرسازی شمیرانات درباره وضعیت نابسامان آسفالت جاده های بخشی از این منطقه نیز به محدوده شهر تهران اشاره کرد و گفت: در ورودیه اوشان، تابلویی نصب شده که روی آن نوشته شده انتهای حوزه استحفاظی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران. محور در اختیار ما اینجا تمام می شود و در اختیار شهرداری اوشان فشم و میگون قرار می گیرد که تا ورودی شهر شمشک یا تنگه غارهملون میگون ادامه دارد و از آنجا هم حوزه استحفاظی شهرداری شمشک شروع می شود تا ابتدای 8 کیلومتری که حوزه ما است. یعنی ما در حد فاصل خروجی به دیزین و خروجی به اوشان هیچ حوزه استحفاظی نداریم و این حوزه مربوط به شهرداری منطقه است. آسفالت این منطقه نیز جزو وظایف شهرداری است که طی سال های اخیر که رونق ساخت و ساز متوقف شده، کسب درآمد شهرداری ها نیز کاهش یافته، بنابراین سرویس دهی آنها به این مناطق نیز تنزل پیدا کرده است. شهرداری اوشان فشم و میگون و بعد از آن شهرداری شهر شمشک آسفالت این بخش را به عهده دارند.

وی افزود: اگر امکانات مالی به ما اجازه دهد برای دسترسی بهتر مردم به این 2 محور، تعامل می کنیم و کار آسفالت  این منطقه را انجام می دهیم ولی در حال حاضر شرایط مالی این کار را نداریم و پاسخگوی آن باید شهرداری منطقه باشد.

مهدی قلی زاد با توجه به اهمیت بالای گردشگری این منطقه تاکید کرد: راه های حوزه راه و شهرسازی شمیرانات بحث ترانزیتی ندارد ولی اهمیت منطقه به لحاظ گردشگری بسیار بالاست به طوری که برای مثال ما در تابستان گاهی در روز بیش از 700 تا 600 هزار نفر مراجعه کننده به این مسیرها را داریم که ترافیک های خاصی را هم ایجاد می کند. این منطقه، منطقه صعب العبوری است و تعریض و اتوبان ساختن برای آن بسیار پرهزینه است، ما سال های قبل این کار را شروع کردیم ولی به مشکلات مالی دولت برخوردیم و متوقف شد.

رئیس راه  شمیرانات در پایان گفت: با این وجود تمام تلاشمان را می کنیم که بتوانیم سرویس دهی مناسبی به مردم در این مسیرها به وجود آوریم؛ ولی محدودیت های اعتباری همچنان دست و پاگیر است، امیدواریم سال آینده با رفع کامل تحریم های ظالمانه و مساعدشدن شرایط مالی دولت، بتوانیم آنچه که دولتمردان در نظردارند برای خدمت رسانی بهتر به مردم این منطقه عملیاتی کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1