رشد اقتصادی پایدار در گرو رعایت ملاحظات زیست محیطی است

15 فوریه 2016 - 15:40 dsfr.ir/8f0be

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور

رشد اقتصادی زمانی مستمر و پایدار خواهد بود که مسائل زیست محیطی به صورت کامل رعایت شوند.

"اسحاق جهانگیری"

معاون اول رئیس جمهور گفت: امروز در کشور هیچ طرح بزرگ و متوسطی بدون ملاحظات زیست محیطی اجرا نمی شود زیرا رشد اقتصادی وقتی مستمر و پایدار خواهد بود که مسائل زیست محیطی به صورت کامل رعایت شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در هفدهمین همایش ملی معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز که صبح امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه امروز مساله محیط زیست موضوعی درون کشوری و زینتی نیست، گفت: مسائل زیست محیطی امروز به مساله علمی، منطقه ای و جهانی تبدیل شده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه امروز در کشور هیچ طرح بزرگ و متوسطی بدون ملاحظات زیست محیطی اجرا نمی شود، اظهار کرد: رشد اقتصادی وقتی مستمر و پایدار خواهد بود که مسائل زیست محیطی به صورت کامل رعایت شوند چراکه جدی ترین چالش بشر در قرن بیستم مساله محیط زیست است و شاید در آینده مساله محیط زیست در کشورها با اقدامات تنبیهی و تشویقی شدیدتر دنبال شود.

وی به شرایط اقلیمی کشورمان اشاره کرد و گفت: ما با کمبود آب و خشکسالی های مستمر روبه رو بوده ایم و موضوع آلودگی هوا در کلانشهرها از چالش های زیست محیطی کشورمان است. اما خوشبختانه اراده جدی برای حل مشکلات زیست محیطی شکل گرفته است که اصلی ترین آن سیاست های کلی زیست محیطی کشور است که به عنوان سند بالادستی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده و برای همه دستگاه های دولتی و خصوصی و قوای سه گانه الزام آور است و سازمان محیط زیست نیز پیگیر اجرای این سیاست هاست.

جهانگیری همچنین خاطرنشان کرد: تفاوت این دولت با دولت های گذشته در پیگیری سیاست های کلی این است که به محض ابلاغ سیاست های کلی موارد مربوط به دستگاه های ذی ربط ابلاغ می شود و به طور جدی مورد پیگیری قرار می گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت به صورت ویژه ای در مورد موضوع محیط زیست حساس است و رئیس جمهور در ابتدای کار خود شعار دولت محیط زیستی را مطرح کردند، گفت: البته ادعا نداریم که ظرف دو و نیم سال گذشته اقداماتی انجام شده که مسائل محیط زیستی به طور کامل در کشور حل شده باشد اما دولت مصمم است در مورد مسائل زیست محیطی اقدامات بزرگ انجام دهد.

وی در ادامه به برخی از مصوبات متعدد دولت در حوزه محیط زیست اشاره کرد و گفت: اولین مصوبه هیات دولت در مورد احیای دریاچه ارومیه بود. همچنین در زمینه ریزگردها و حل مشکل رود کارون مصوباتی داشته ایم.

جهانگیری با اشاره به اینکه در دولت گذشته مصوبه ای مبنی بر فروش یک میلیون و 670 هزار متر مربع از پارک پردیسان مطرح شده بود، گفت: دولت یازدهم در اولین اقدامات خود لغو مصوبه فروش پارک پردیسان را تصویب کرد.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز تاسف از اینکه برخی گفته اند دولت در انعکاس یکی از شاخص های اقتصادی در سه ماهه گذشته تعلل داشته و باید از این بابت شرمنده باشد، تصریح کرد: البته تذکر لازم است و ما به دنبال شفافیت هستیم تا آمار مورد نیاز مردم را در اختیاراشان قرار دهیم اما کسانی که این تعابیر را به کار می برند خودشان باید شرمند اقداماتی باشند که کشور را به دست ویرانی می سپارد.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری که نفت از 100 دلار به 25 دلار کاهش یافت کشورهای منطقه با پولی که در سال های گذشته از نفت 100 دلاری ذخیره کرده بودند کشورشان را اداره کردند اما باز هم با شوک های اقتصادی روبه رو شدند و قیمت ارزشان تا 70 درصد جابه جا شد. اما آقایان در کشور ما کل پول نفت را بردند و خرج کردند و بدهی های سنگین به بار آوردند و یک دولت بدهکار به جا گذاشتند که در برخی آمارها گفته می شود 380 هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

جهانگیری افزود: کسانی باید شرمنده باشند که 22 میلیارد دلار پول مملکت را به بهانه تعادل قیمت ارز در دوبی و استانبول با قیمت پایین به خارجی ها فروختند و کسانی باید شرمنده باشند که 17 هزار میلیارد تومان را ظرف یک ماه نیم بدون مجوز از منابع بانک مرکزی برداشت کرده اند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کسانی باید شرمنده باشند که فساد را در کشور نهادینه کردند، افزود: کسانی باید شرمنده باشند که بابک زنجانی درست کردند و دکل نفتی را گم کردند.

وی با اشاره به اینکه دولت قدم های بسیاری بزرگی در حوزه محیط زیست برداشته و برمی دارد، تصریح کرد: از مهم ترین دغدغه های بخش صنعت، نیروگاه های بزرگ اطراف شهرهاست که در زمینه تامین سوخت گازی آنها اقدام کردیم و در این رابطه سال 93 نسبت به 92، 38 درصد رشد داشته است.

جهانگیری با اشاره به اینکه در دولت تصویب کردیم تا کانون های اصلی ایجاد آلودگی هوا در کلانشهرها را شناسایی کنیم، گفت: موضوع خودروهای فرسوده و جایگزینی آن ها مورد توجه قرار گرفت و تلاش کردیم سوخت مورد نیاز خودروها متناسب با استاندارد یورو 4 باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشور به دلایل متعدد دنبال استقرار توسعه همه جانبه و پایدار در کشور است، خاطرنشان کرد: لازمه حرکت به سمت توسعه پایدار این است که به مسائل زیست محیطی توجه ویژه شود و در توسعه پایدار باید حقوق همه نسل ها لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهایی است که مسیر توسعه را باید به طورجدی دنبال کند، افزود: از اصلی ترین چالش های پیش روی ما بیکاری، ایجاد اشتغال، رفاه مردم، اقتدار اقتصاد ایران و جایگاه کشور از بعد توانمندی های اقتصادی، امنیتی و سیاسی در منطقه و بین الملل است و باید فضایی برای افزایش اشتغال، رفاه مردم و اقتدار کشور ایجاد شود و بدانیم که رشد اقتصادی زمانی مستمر و پایدار است که مسائل زیست محیطی به طور کامل رعایت شود.

جهانگیری در پایان گفت: جدیت و پیگیری خانم ابتکار در مسائل زیست محیطی و حمایت های نهادهای مردم نهاد در این حوزه از سرمایه های بزرگ دولت هستند تا با پشتوانه آن ها شعار دولت محیط زیستی عملی شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1