مناطق آزاد؛ مامنی مطمئن برای بانک های خارجی

15 فوریه 2016 - 12:10 dsfr.ir/2u9ue

مناطق آزاد؛ مامنی مطمئن برای بانک های خارجی
sarmadnews.com
جذب بانک های معتبر خارجی برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد به توسعه اقتصادی ایران کمک می کند.

یکی از مشکلاتی که ایران را در دوران تحریم تحت فشار قرار می داد، لغو رابطه سیستم بانکداری داخلی با بانکداری بین الملل و در نتیجه کاهش نفوذ و قدرت لازم برای رشد و توسعه اقتصادی این کشور بود.

در شرایط پساتحریم و با لغو تحریم های بانکی مانند تحریم سوییفت، انتظار می رود وضعیت اقتصادی ایران بر اساس شرایط به دست آمده تغییرات زیادی را تجربه کند. سیستم بانکی ایران از یک سو می تواند از طریق افزایش ارتباط بانک های داخلی با بانکداری بین الملل و راه اندازی شعب خارجی و از سوی دیگر با جذب سرمایه های خارجی و تاسیس شعب بانک های معتبر اروپایی در داخل مرزها، وضعیت اقتصادی را دچار تحولاتی زیرساختی کند.

اشتیاق برای جذب سرمایه و احتیاط برای سرمایه گذاری

ایران در آستانه تحولاتی بزرگ در حوزه بانکداری قرار دارد، برنامه سفرهای اخیر ریاست جمهوری ایران به کشورهای موفق اقتصادی و تلاش برای برقراری روابط تجاری دوستانه نشان می دهد این کشور، نخستین حرکت ها را در جهت جذب سرمایه با موفقیت طی کرده است. در این میان، ایران برای ایجاد تنوع در صادرات خود و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، نیاز به اعتماد سازی در حوزه بانکداری دارد. درواقع اشتیاق ایران برای توسعه فعالیت های اقتصادی نیاز به کاهش احتیاط از سوی کشورهای خارجی و به ویژه اروپایی خواهد داشت.

بخش اقتصادی نشریه نیوزویک، در گزارش اخیر خود با اشاره به تحولات اقتصادی ایران، تلاش کرده پاسخی برای این پرسش پیدا کند که مرزهای احتیاط اروپا پس از لغو تحریم های ایران تا چه حد شکسته شده اند. براساس این گزارش، عقد قراردادهای بین المللی و توسعه مناسبات سیاسی که به تازگی در دستور کار دولت ایران قرارگرفته مسیر توسعه اقتصادی را خواه ناخواه تحت تاثیر قرار داده و بهبود می بخشد.

در واقع کشورهای طرف قرارداد با ایران برای افزایش سهولت در معاملات خود باید با سیستم بانکی ایران تعاملات گسترده تری انجام دهند بنابراین پس از مدتی تمایل به تاسیس شعب بانک هایی در ایران در آنان ایجاد خواهد شد. اگرچه در این میان برخی بانک های شناخته شده مثل دویچه بانک که در شرایط تحریم به سبب رعایت نکردن قوانین تحریم، جریمه هایی سنگین متحمل شده اند، بسیار محتاط تر از دیگر بانک ها خواهند بود.

تنظیم نورافکن ها بر صحن بانکداری ایران

هاینس پیتر بدر، تحلیگر اقتصاد خاورمیانه در خبرگزاری رویترز معتقد است کشورهایی که تمایل دارند با سیستم بانکداری ایران تعامل داشته باشند کم تعداد نیستند، اما ایران برای جذب اعتماد بانک های خارجی و ایجاد احساس امنیت برای طرف های اروپایی، نیاز به فرصت و گام های حساب شده ای دارد. هرگونه شتاب زدگی در این خصوص می تواند بازار های داخلی ایران به ویژه بازار ارز را ملتهب کند.

از سوی دیگر با توجه به تمایل دولت برای کاهش وابستگی به دلار و جایگزین کردن یورو در تمامی یا اکثریت مبادلات تجاری، چنین استنباط می شود که حذف نشدن تمامی تحریم های بانکی آمریکا علیه ایران چندان مورد توجه مسئولان ایرانی نیست و ایجاد تعامل بانکی با طرف های اروپایی در اولویت قرار دارد. نکته مهم در این میان، لزوم توجه به زیرساخت های مالیاتی و تجاری است، در واقع اصلاح هر کمبود و نقصان در این قوانین و توسعه ظرفیت های تجارت آزاد، کمک شایانی به رشد هرچه سریع تر این کشور خواهد کرد.

رقبای منطقه ای و فرصت های موجود

یکی از مهم ترین پرسش ها در خصوص فعالیت بانک های خارجی در ایران، معطوف به مکانی است که بیشترین پتانسیل تجاری را برای دو سوی تجارت ایجاد کند. مناطق آزاد تجاری در طول سال های تحریم نتوانستند آنچنان که باید و شاید از قابلیت های تجاری خود استفاده کنند، اکنون این مناطق جزو اولویت های سرمایه گذاری و تجاری هستند. کشورهایی که قصد سرمایه گذاری و تجارت آزادانه با ایران را دارند، می توانند از این مناطق بهترین بهره را ببرند.

بنا بر گزارش پایگاه خبری یورونیوز، در دوره تحریم ها، کشورهای حوزه خلیج فارس و به ویژه امارات متحده عربی بیش ترین استفاده را از فقدان حضور ایران در فعالیت های عمده تجاری منطقه داشته است. رقبای منطقه ای ایران اکنون نگران قدرت گرفتن تجارت ایران هستند. گرچه به سبب سابقه رقابت در صادرات نفتی، توجه بسیاری از تحلیلگران به رقبای دیرینه ایران یعنی اعراب حاشیه خلیج فارس جلب می شود. اما جالب است که ترکیه از جمله کشورهایی است که اخیرا از قدرت گرفتن تجارت ایران ابراز نگرانی کرده است.

اگر ایران موفق شود با اعتمادسازی، بانک های معتبر خارجی را برای فعالیت در مناطق آزاد فعال کند و براساس این مقدمه، به نتیجه ای بزرگ تر، یعنی افزایش حجم ورود ارز به کشور دست یابد نگرانی های ترکیه چندان عجیب به نظر نمی رسد، به ویژه آنکه ترکیه در طول سال های اخیر تلاش کرده روابط دوستانه خود را در بین کشورهای برتر اقتصادی و سیاسی جهان تثبیت کند. اکنون ایران شرایطی جذاب برای کشورهای اروپایی دارد، چراکه واضح است موتور اقتصادی جدیدی در منطقه در حال روشن شدن است؛ موتوری که می تواند با حفظ سرعت مناسب و رعایت استانداردها به سرعت به رقیبی سرسخت برای کشورهای عربی و البته ترکیه تبدیل شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « فرینا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1