10 ژوئن 2024 - 04:04
نوروز 95 در سایه آزادسازی قیمت بلیت قطار و فعالیت دلال ها

قطارهای نوروزی روی ریل گرانی؟

15 فوریه 2016 - 09:20 dsfr.ir/kd03x

قطارهای نوروزی روی ریل گرانی؟
cdn.fararu.com
قطار 5 ستاره تهران - مشهد

بلیت های خریداری شده توسط دلا ل ها در روزهای نزدیک به عید با قیمتی بالاتر به مسافرانی که در جستجوی بلیت و از سویی با ظرفیت های تمام شده مواجه هستند، فروخته می شود.

تعطیلات نوروز اگرچه فرصتی خوب برای سفر و گردشگران است، اما چالش هایی مانند خرید بلیت، کیفیت وسایل حمل و نقل عمومی و نابسامانی راه ها، هر ساله این فرصت را برای خانواده های ایرانی با اما و اگرهای بسیار همراه می سازد.

در این میان اگرچه قطار همواره در ذهن خانواده های ایرانی وسیله ای ارزان، مطمئن، در دسترس و نوستالژیک بوده است اما برخی چالش ها در حال دگرگون کردن این تصاویر در ذهن مسافران است.

با قرار گرفتن در آستانه سال نو و آغاز موج سفرهای نوروزی مسائلی مانند «افزایش قیمت» بلیت قطار و همچنین «پیش فروش های اینترنتی» تبدیل به دو عامل تاثیرگذار در تصمیم مسافران نوروزی برای استفاده از قطار شده است. دو موضوعی که به آنها اشاره شد در حالی اصالتا با هدف بهبود کیفیت و آسایش مسافران اجرایی شده اند که از سویی مسافران را با مشکلاتی مواجه کرده اند. برای مثال آمارها نشان می دهند که میزان استفاده مردم از قطار در نوروز 94 به دلیل افزایش بهای بلیت قطار به نصف رسید.

این در حالی است که چندی قبل و درست در آستانه پیش فروش نوروزی، بنابر اعلام شرکت راه آهن تعیین قیمت بلیت قطار نوروز به شرکت ها سپرده شده است. در نتیجه این واگذاری که شرکت راه آهن آن را قانونی اعلام کرده است شرکت های خصوصی می توانند در دوران افزایش تقاضا برای بلیت قطار، قیمت ها را تا 20 درصد افزایش دهند. این تصمیم در حالی به تازگی اتخاذ شده است که به نظر کارشناسان افزایش امکانات و رفاه قطارها با این میزان افزایش قیمت هماهنگی ندارد. از سویی اتفاقی مانند پیش فروش بلیت های نوروزی نیز تبدیل به عاملی برای ورود دلال ها به روند خرید و فروش بلیت قطار شده است.

فروش اینترنتی به نفع مسافران یا دلال ها؟

مسئول کمیته ریلی انجمن صنفی گردشگری استان تهران در رابطه با بحث پیش فروش نوروزی بلیت های قطار به «دنیای سفر» می گوید: چند سالی است که امکاناتی تحت عنوان پیش فروش اینترنتی فراهم شده است تا از تشکیل صف های طولانی در مقابل آژانس های مسافرتی پیش گیری شود و از سویی بلیت ها به صورت منطقی در میان مسافران توزیع شود اما در عین حال که با اجرای این روش دیگر از صف های طولانی شبانه روزی برای خرید بلیت خبری نیست می توان فعالیت آزادانه دلال ها را یکی از بزرگترین ایرادهای این روش دانست.

علیرضا قادریان در ادامه می گوید: تا پیش از اجرای فروش اینترنتی دلال ها با استخدام افراد و گماشتن آن ها در صف های فروش بلیت، سهم بیشتری از بلیت های نوروزی را به خود اختصاص می دانند و در بازار سیاه با قیمتی بالاتر به فروش می رساندند اما متاسفانه حالا نیز فعالیت آنها ادامه دارد با این تفاوت که آنها می توانند به راحتی و با استخدام یک نفر و در دست داشتن یک کارت اعتباری بانکی، به محض باز شدن فروش های نوروزی هر تعداد بلیتی که می خواهند خریداری کنند و بعد در بازار سیاه آن را با قیمتی بالاتر به فروش برسانند.

قادریان در ادامه می گوید: در شرایطی که سهمیه بندی مناسبی برای فروش های اینترنتی وجود ندارد و یک نفر می تواند تعداد زیادی بلیت خریداری کند به نظر می رسد این روش به نظارت بیشتری نیاز دارد زیرا دلال ها از ابطال مجوز و مسائلی از این دست که برای آژانس ها وجود دارد هیچ ترسی ندارند.

 این کارشناس حمل و نقل ریلی در ادامه با اشاره به این نکته که بلیت های خریداری شده توسط دلا ل ها در روزهای نزدیک به عید با قیمتی بالاتر به مسافرانی که در جستجوی بلیت و از سویی با ظرفیت های تمام شده مواجه هستند فروخته می شود، می گوید: در صورتی که مسافران این بلیت ها را از دلال ها و مراکز غیرقانونی خریداری کنند و بعد از انجام خرید از قیمت ناراضی باشند، هیچ راهی برای اعتراض یا شکایت ندارند زیرا مرجعی که برای خرید انتخاب کرده اند قانونی نبوده و راهی برای پیگیری ندارند بنابراین بهتر است مسافران حتما برای خرید بلیت به آژانس ها و مراکز رسمی فروش بلیت که در سایت راه آهن از آنها نام برده شده است مراجعه کنند.

به این ترتیب به نظر می رسد قطارهایی که از امکانات بیشتری برای مسافران برخوردار هستند بیشتر در معرض بازار سیاه باشند زیرا آنطور که از خبرها شنیده می شود پیش فروش هایی که مربوط به قطارهای با کیفیت بوده اند تا کنون به پایان رسیده است. بر این اساس مدیرکل برنامه ریزی و نظارت بر خدمات مسافری شرکت راه آهن با بیان اینکه یک چهارم بلیت قطارهای نوروزی پیش فروش شده اند، گفت: استقبال مردم از قطارهای با کیفیت بیشتر بوده است و قطارهای درجه 2 و اتوبوسی با استقبال کمتری همراه بوده اند.

مرتضی جعفری درباره آخرین وضعیت پیش فروش بلیت قطارهای مسافری طرح نوروزی گفت: بر اساس اطلاعات موجود 24 درصد بلیت قطارهای مسافری عرضه شده از طریق اینترنت و مابقی از طریق مراکز پیش فروش بلیت فروخته شده و تا کنون حدود 400 هزار بلیت در طرح نوروزی توسط متقاضیان پیش خرید شده است. اما اگرچه جعفری بر بازرسی محسوس و نامحسوس در آژانس های مسافرتی و مراکز فروش بلیت تاکید کرده است، اما باید دید دلال ها برای روزهای نزدیک به عید و مسافرانی که از خرید بلیت قطارهای با کیفیت جا مانده اند چه برنامه ای در نظر گرفته اند.

1