21 ژوئن 2024 - 03:14
عضو انجمن قطعه سازان:

دولت برنامه تقسیم بندی سوخت در کشور را تغییر می دهد

14 فوریه 2016 - 16:10 dsfr.ir/wq8ld

دولت برنامه تقسیم بندی سوخت در کشور را تغییر می دهد
خراسان
یک جایگاه سوخت در شهرستان خواف

دولت برنامه سوخت رسانی به کشور و جایگاه های عرضه سوخت را در سال 95 تغییر خواهد داد.

"یک عضو انجمن قطعه سازان"

حمیدرضا صمدی در یک نشست خبری با اعلام اینکه دولت در سال آینده برنامه تقسیم بندی و ارائه سوخت در کشور را تغییر خواهد داد، اظهار داشت: برنامه سوخت رسانی به کشور و جایگاه های عرضه سوخت در سال 95 تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه هنوز نمی توان در مورد سوخت عرضه شده در کشور که دارای استاندارد یورو 4 است یا خیر نظر قطعی را داد، افزود: البته نمی توانیم بگوییم که بنزین یورو 4 در کشور توزیع نمی شود، زیرا اعداد مربوط به ظرفیت پالایشگاه ها نشان می دهد که حدود 70 تا 75 درصد بنزین 8 کلان شهر دارای استاندارد یورو 4 است.

صمدی با اشاره به برنامه تولید کاتالیست خودرو با استاندارد یورو 6 از مرداد سال آینده، گفت: برای اجرای مرحله اول این طرح 14 میلیون یورو سرمایه گذاری شده و برای تکمیل این طرح نیز میزان سرمایه گذاری ها به 20 میلیون یورو خواهد رسید. همچنین برای عرضه کاتالیست های جدید با شرکت ایران خودرو قرار داد منعقد شده و در حال مذاکره با سایپا هم هستیم.

وی با تأکید بر اینکه سوخت مصرفی در خودروها باید با سیستم خودرو همخوانی داشته باشد، تصریح کرد: برای بومی سازی تولید سیستم کاتالیست در خودروهای بنزینی و دیزلی، قراردادهایی جهت انتقال دانش فنی با شرکت های آلمانی، هلندی و روسی منعقد شده است.

این عضو انجمن قطعه سازان سیستم کاتالیست دیزلی در نیمه دوم سال آینده و سیستم کاتالیست بنزین تا نیمه اول سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید، گفت: نصب این سیستم بر روی خودروها و ناوگان حمل و نقل عمومی کشور به کاهش آلایندگی خودروها کمک خواهد کرد و این در حالی است که هم اکنون خودروهای دیزلی و حمل و نقل عمومی نه دارای فیلتر دوده هستند و نه سیستم کاهنده آلایندگی اگزوز دارند که این مسئله آلودگی هوا را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه از 18 میلیون دستگاه خودروی در حال تردد در کشور، حدود 14 میلیون دستگاه خودرو دارای استاندارد زیر یورو 4 هستند، گفت: 6 هزار و 500 دستگاه اتوبوس در تهران در حال تردد است که 50 درصد آن ها فرسوده و از  1100 دستگاه مینی بوس 95 درصد آن ها فرسوده هستند که در صورت تعویض کنسترهای خودروها در هر سال به اندازه قیمت دو کنستر از محل صرفه جویی در مصرف سوخت، سودآوری حاصل خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری تسنیم » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1