اشتیاق گردشگری برای سفر به نگین گردشگری خاورمیانه

14 فوریه 2016 - 14:20 dsfr.ir/4p0ip

اشتیاق گردشگری برای سفر به نگین گردشگری خاورمیانه
ایرنا
گردشگران آمریکایی در حال بازدید از امکان تاریخی ایران

دست اندرکاران صنعت گردشگری برای افزودن شیوه های جدید سفر به ایران در رقابت هستند.

"روزنامه نیویورک تایمز"

خبرهای خوب در راه است، یعنی خبرها از خوبی هایی روایت می خوانند که نام ایران را بلند می کند. آنقدر بلند که رسانه های ایران هراس و ایران ستیز هرچه می کنند نمی توانند جلوی این رفعت به چشم آمده را بگیرند. دولت های ایران ستیز هم مشت شان چنان باز شده که مردم خودشان هم می توانند خطوط کج و معوج کف دست شان را بخوانند و به دروغ بودن آن بخندند.

حالا دیگر نگاه ها به ایران عوض شده است و مردم جهان آنقدر متوجه شده اند که ایران اگر مثلا با عراق همسایه است اما "هم بحران" نیست. می دانند اگر چه آتش تروریسم در منطقه لهیب می کشد اما همین آتش در حوالی ایران، سرد و سلامت می شود. می دانند ایران نگین امن و سلامت در میان آتش است. می دانند ایران معدن داشتنی های زیبا و کانون گردشگری است. می دانند ... و همین دانستن است که آنان را مشتاق سفر به ایران می کند تا بیایند و ببینند، نه از دریچه دوربین شبکه های خبرپراکنی، بلکه به چشم خود. می آیند تا به قاصدهای صادق برای ایران، برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شوند.

خبرها هم از شور و شوق آنان حکایت خواندنی دارد چنانکه در گزارش روزنامه نیویورک تایمز هم می خوانیم: "دست اندرکاران صنعت گردشگری که برای افزودن شیوه های جدید سفر به ایران در رقابت هستند، می گویند که اجرای توافقنامه هسته ای ایران و لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور، راه را برای سفر گردشگران، به ویژه گردشگران آمریکایی، به ایران گشود."

البته راه از پیش هم باز بوده است و ایرانیان به میهمان نوازی شهره جهان هستند اما برخی غربی ها خود را از این فرصت محروم کرده بودند اما امروز که تحریم ها و محرومیت ها توامان شکسته شده است آنان می آیند تا حسرت های گذشته را با تماشای این مرز پر گهر از دل بزدایند و ما هم فرصتی می یابیم که یک ضربدر پر رنگ بکشیم روی نگاه هایی که رسانه های استعماری ساخته اند. به ویژه می توانیم برای آمریکایی ها هم بگوییم ایران ما "این" است نه "آن"ی که برایتان ساخته بودند.

باری، این روزنامه آمریکایی، اعلام اخیر ایرفرانس مبنی بر شروع سه پرواز در هفته بین پاریس و تهران از اول آوریل، را یکی از نشانه های افزایش سفر گردشگران به کشورمان می داند و می نویسد: "ایران برخی از کهن ترین آثار فرهنگی جهان شامل 19 میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو را در خود جای داده است و اراضی این کشور شامل طیفی متنوع از مناطق صحرایی گرفته تا تفریحگاه های اسکی است."

این گزارش ادامه ای غرورانگیزتر از برخورداری ما از مواهب گردشگری دارد. آنجا که ادامه می دهد: به گفته "ویلیام بیمن" استاد و رئیس دپارتمان مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا و کارشناس مسایل ایران، این کشور فوق العاده زیباست و اماکن آن به قدری باشکوه است که در دنیا نظیر ندارد. اصفهان قابل مقایسه با ماچوپیچو (شهر سنگی اسپانیا) یا معبد آنگکور وات (کامبوج) است.

"استیو کوتای" که در گذشته وارد کننده بود و در حال حاضر به گردشگران برای سفر به ایران خدمات می دهد، با اشاره به مهمان نوازی ایرانی ها، گفت: "هیچ وقت در هیچ کجا تا این حد احساس محبوبیت نکردم ..."

آری، میهمان نوازی و نگاه گرم هموطنان ما، جذاب تر از هر جاذبه ای مردمان جهان را به ایران می خواند و این گوهری است که برای آنان اشتیاق برانگیز و برای ما شوق انگیز است. همین هم وظیفه ملی ما را سنگین تر می کند که باید رفتارمان، برند گردشگری وطن مان باشد، آنگونه که هرکس پایش به ایران رسید وقتی رفت، دلش جا مانده باشد و برای رسیدن به دل خود دگرباره با افراد بیشتری بیاید. میزبانیی در تراز "ایران جهانی" می طلبد که همه امکانات مان را، خدمات مان را، هتل هامان را، زمان بندی های پروازی و ... را چنان استانداردسازی کنیم که شایسته نام ایرانی باشد که از این پس میهمان فراوان خواهد داشت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1