پیش بینی کارشناسان از ارزانی سفر به ایران

14 فوریه 2016 - 12:00 dsfr.ir/me0yt

پیش بینی کارشناسان از ارزانی سفر به ایران
خبرگزاری مهر
لوئیس پریس، نویسنده و موتورسوار انگلیسی در سفر به ایران

جایگاه رقابتی ایران در گردشگری بین المللی حفظ می شود؟ رفع تحریم، سفر به ایران را گران می کند؟

بنا به گزارش رقابت پذیری سفر و گردشگری جهانی، ایران ارزان ترین مقصد جهان است؛ عاملی که به عنوان یکی از جذابیت های سفر به کشورمان مطرح می شود؛ حالا اما بعد از برداشته شدن تحریم ها و در دوران پساتحریم، این پرسش مطرح است که آیا این جایگاه حفظ خواهد شد و چه تغییری در نرخ هزینه های سفر در ایران به وجود می آید. اظهار نظر قطعی در خصوص تغییر هزینه های سفر در کشور در مقایسه با سایر مقاصد گردشگری به عوامل زیادی بستگی دارد که نرخ تورم، ارزش پول ملی و شاخص رشد اقتصادی تنها توصیف کننده بخشی از این تغییرات است و در کنار عوامل مذکور، توان زیرساختی کشور در پذیرایی از گردشگران نیز به میزان قابل توجهی در تعیین قیمت سفر موثر است. با توجه به عواملی که ذکر برخی از آن ها رفت، به نظر می رسد که در یکی دو سال پیش رو، وضعیت به همین منوال بوده و ایران همچنان به عنوان یک مقصد ارزان در میان گردشگران مطرح باشد.

کارشناسان معتقدند ایران با تورمی که به نسبت سال گذشته کاهش یافته (13 درصد در 9 ماهه سال جاری)، هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان (با درآمد 485 میلیارد دلار) است. گرچه تورم کاهش یافته اما در مورد رشد اقتصادی، اوضاع به خوبی قبل نیست. در واقع، عوامل متعددی همچون رکود داخلی فعالیت های اقتصادی و همچنین آثار رکود تقاضای جهانی بر اقتصاد داخل، سبب شده رشد اقتصادی 3.2 درصدی سال 1393، در سال جاری کاهش یابد و در کوتاه مدت نیز امید بهبود آن زیاد نیست. این موضوع توسط گلوبال اکونومیکس نیز چنین پیش بینی شده است: «ایران در صورت دستیابی به توافق جامع هسته ای که برداشته شدن تحریم های بین المللی را به دنبال خواهد داشت، ممکن است شاهد بهبود اقتصاد سریعی نباشد.»

دکتر افسانه شفیعی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در توضیح بیشتر می گوید: «واقعیت دیگر را باید در شرایط محیطی اقتصاد ایران جست و جو کرد؛ کاهش شدید قیمت نفت و تقلیل نقش آن در بودجه دولت به کمتر از یک سوم سال های گذشته. با این توصیف، بودجه 1395 چاره ای به جز نمایش روندهای انقباضی نخواهد داشت.» اما ارتباط این موارد با بخش گردشگری و تحولات آتی عرضه و تقاضای آن در ایران کجا است؟ شفیعی در این خصوص نیز پاسخ می دهد: «در واقع تعادل آتی گردشگری ایران محصول تغییرات هر دو بخش عرضه و تقاضا در این بخش است. در بخش تقاضا انتظار می رود توافقات هسته ای صورت گرفته روند شتابنده تری را نسبت به قبل به جریانات ورودی گردشگری دهد؛ روندی که به واسطه افزایش قیمت دلار می تواند به معنای کاهش بیشتر هزینه های سفر به ایران باشد. با این توصیف، می توان دل خوش داشت که از بابت تقاضای ورود گردشگران خارجی، انتهای جاده پیش رو آفتابی است.» اما آیا همین قدر کافی است؟ آیا صرف اتکا به مواهب انگیزشی ارزانی ایران برای خارجیان و فرض تحریک تقاضا برای گردشگری داخلی کفایت می کند؟

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: «پاسخ قطعا منفی است. به عبارتی، حتی با فرض خوش بینی نسبت به رشد تقاضا برای گردشگری در ایران، مهم است که زیرساخت های حمل ونقل، اقامت و تفریح در این مقصد نیز به نحو مقتضی رشد داشته باشد. در غیر این صورت با کمبود ظرفیت های موجود، زمینه افزایش قیمت ها و در نتیجه کاهش مزیت های قیمتی این مقصد گردشگری به وجود خواهد آمد. در 9 ماه نخست سال های 93 و 94 رشد به ترتیب 24.9 و 19.9 درصدی قیمت هتل، 17.7 و 14.3 درصدی قیمت رستوران و همچنین رشد 41.9 و  2.1 درصدی شاخص قیمت حمل ونقل هوایی جملگی مبین گران شدن ظرفیت های موجود است.»

به گفته شفیعی، انتظار افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران در سال 95 انتظار مناسبی است اما انتظار حفظ جایگاه رقابتی ترین مقصد در شرایطی که اقدام مقتضی در جهت تقویت زیرساخت های جذب گردشگری و انعطاف پذیر کردن آن صورت نگرفته باشد، با تعداد زیادی «اما» همراه است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، واژه پساتحریم در بسیاری از حوزه های اقتصادی و صنعتی نویدبخش مسیرهای جدید است؛ مسیرهایی که انتظار می رود مقصد آن رشد اقتصادی بالاتر، تورم تخفیف یافته و درآمدهای بالاتر ناشی از صادرات کالا و خدمات (مشتمل بر درآمدهای بخش گردشگری) باشد. با این وجود اگر توسعه زیرساخت های لازم برای پذیرایی از گردشگران متناسب با افزایش تقاضای ورود به کشور رشد نیابد، با پیشی گرفتن سطح تقاضا در برابر عرضه، نرخ خدمات افزایش یافته و ایران این مزیت نسبی را که تا امروز به عنوان یک امتیاز برای جذب گردشگران خارجی مطرح بوده از دست می دهد.

هر چند که باید گفت اتکا بر این عامل به عنوان یکی از دلایل جذب گردشگر نه تنها با اهداف توسعه گردشگری سازگار نیست که مانع داشتن نگاهی واقع بینانه و ترقی خواهانه در این حوزه می شود؛ در واقع باید در مسیر توسعه این صنعت در کشور به سویی حرکت کنیم که گردشگران، ایران را به عنوان مقصدی که باید دید و تجربه کرد شناخته و برای سفر کردن به آن مشتاق شوند. همچنین وجود زیرساخت های کافی و با کیفیت باید به عنوان یکی دیگر از دلایل علاقه گردشگران برای ورود به کشور مطرح شود تا متضمن ادامه روند رو به رشد ورود گردشگر به کشور و رشد این صنعت به عنوان یکی از صنایع پیشرو در رشد اقتصادی باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1