سازمان تامین اجتماعی اطلاعیه داد:

هما را به هما نمی دهیم

14 فوریه 2016 - 10:10 dsfr.ir/if8ah

هما را به هما نمی دهیم
homahotels.com
هتل هما شیراز

هتل های هما متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است و واگذار نخواهد شد، این درحالی است که پس از یکسال سکوت خبری دوباره از اسرار واگذاری هتل های هما پرده برداری شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، گرچه از سال گذشته ماجرای واگذاری هتل های هما شنیده می شد، اما تا امروز دیگر خبری از واگذاری یا عدم واگذاری این هتل ها به تامین اجتماعی به گوش نرسید.

واگذاری هتل های هما که دو سالی می شود مطرح است، از نیمه دوم سال گذشته با سکوت خبری همراه بود. اما حالا به دنبال اعلام دیدگاه ها و نظراتی درباره گروه هتل های هما از سوی مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی، روابط عمومی گروه هتل های هما با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده است که سهام این شرکت متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است و هیچ برنامه ای برای واگذاری هتل های هما وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از مخالفت با واگذاری مجموعه هتل های هما به سازمان تامین اجتماعی که در دولت قبل اتفاق افتاد و همچنین احتمال بازگشت این هتل ها به شرکت هواپیمایی هما سخن گفته بود.

فرهاد پرورش همچنین از اینکه بابت این واگذاری ها به هما هیچ مبلغی پرداخت نشده است، ابراز گله کرد. تمامی اموال سازمان تأمین اجتماعی در تمامی بنگاه های ذی ربط متعلق به بیمه شدگان بوده و به غیر از مالک سهام کسی حق تصمیم گیری در خصوص اموال مذکور را نخواهد داشت.

سهام گروه هتل های هما در اجرای اصل 44 قانون اساسی و طی مصوبه هیأت وزیران، با پرداخت 3 هزار میلیارد ریال از کل مبلغ تعیین شده به صورت نقدی و باقی مبلغ از طریق تهاتر با دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی واگذار و تشریفات قانونی نقل و انتقال و ثبت 100 درصد سهام در اداره ثبت شرکت ها انجام پذیرفته است.

با توجه به این که اظهارات صورت گرفته از سوی مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) مطابق واقعیت نیست، لذا ضرورت دارد نسبت به اصلاح اظهارات صورت گرفته اقدام شود. بدیهی است در صورت تکرار اینگونه اظهارات، موضوع از طریق مراجع قانونی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

آن گونه که ایلنا گزارش داده واگذاری هتل های هما به سازمان تامین اجتماعی در زمان مرتضوی به دو سال و چند ماه قبل برمی گردد، سازمان خصوصی 3 سال قبل از واگذاری هما به تامین اجتماعی، بلوک 100 درصدی سهام گروه هتل های هما معادل یک میلیارد و 960 میلیون و 778 هزار سهم را به ارزش کل پایه 5 هزار و 213 میلیارد و 708 میلیون و 702 هزار ریال به صورت نقد یا نقد و اقساط دی ماه سال 90 برای اولین بار روانه بورس کرد اما خریداری نداشت این پروسه 3 بار دیگر تکرار شد اما باز هم نتوانست نظر سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی را جلب کند تا اینکه در چهارمین نوبت مزایده بابت رددیون با ارزش پایه 6 هزار و 531 میلیارد ریال به نهاد عمومی تامین اجتماعی واگذار شد و از دولتی به شبه دولتی تغییر مدیریت داد.

پیش از این، مسئولان ایران ایر معتقد بودند، طبق اصل 44 دارایی های زیان ده باید از مجموعه حذف و برای چابک سازی به بخش خصوصی واگذار شود هر چند گفته می شد هتل های هما زیان ده هستند اما برزین، مدیر عامل وقت مجموعه هتل های هما در مراسم واگذاری مدعی شد، درآمد سالیانه گروه  هتل های هما 40 میلیارد تومان است که 25 درصد از این رقم سود خالص است.

هرچند به نظر می رسید با سکوت خبری صورت گرفته پرونده این واگذاری بسته شده است، اما امروز مدیر عامل هما پرده از اسرار این واگذاری برداشت و این پرونده را مجددا باز کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1