10 ژوئن 2024 - 07:06

نخستین مسافر جاده ابریشم به تهران می رسد

14 فوریه 2016 - 10:00 dsfr.ir/w5044

نخستین مسافر جاده ابریشم به تهران می رسد
railwaygazette.com
قطار باربری چینی

فردا نخستین قطار باربری که به منظور احیای جاده ابریشم ریلی برای نقل و انتقال بار بین ایران و چین به سمت كشورهای اروپایی است، به تهران می رسد.

به گزارش اقتصادنیوز، پس از لغو تحریم ها و بر اساس سفر رئیس جمهور چین به ایران، مقرر شد تا جاده ابریشم به واسطه همکاری های ایران احیا شود.

در قالب توافق سه جانبه ميان ايران، تركمنستان و قزاقستان، نخستین قطار آزمايشی از كشور چين وارد ايستگاه مرزی سرخس می شود.

روز دهم بهمن ماه امسال بود که اعلام شد نخستین قطار مستقیم که چین و ایران را به هم متصل می کند، از شهر ییوو در استان ژجیانگ چین عازم ایران شده است.

حالا، با گذشت دو هفته یکی از مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که این قطار كه حامل 32 دستگاه كانتینر 40 فوت حامل كالای تجاری است در 10 روز پیش از كشور چین حركت و با عبور از كشور قزاقستان و تركمنستان وارد ایستگاه راه آهن سرخس می شود.

حسین عاشوری گفته است: این قطار که به صورت آزمایشی اولین سفرش را تجربه می کند، به زودی از كشور چین وارد ایستگاه مرزی سرخس می شود.

گفته می شود فردا یعنی 26 بهمن ماه این قطار وارد تهران شود كه طی مراسمی در ایستگاه راه آهن با حضور مسئولان راه آهن و سفرای كشورهای چین-تركمنستان و قزاقستان از ورود این قطار رونمایی خواهد شد.

به گفته عاشوری، این قطار برنامه ای پس از طی مسافت 9 هزار و 527 كیلومتر در 14 روز وارد تهران می شود، ضمن اینکه هدف از راه اندازی این قطار احیای جاده ابریشم ریلی برای نقل و انتقال بار بین ایران و چین و همچنین انتقال بار كشور چین به سمت كشورهای اروپایی است.

1