21 ژوئن 2024 - 02:11

فروش بلیت نوروزی پروازهای داخلی‌ با افزایش متوسط 30 درصد

13 فوریه 2016 - 14:30 dsfr.ir/a86f8

فروش بلیت نوروزی پروازهای داخلی‌ با افزایش متوسط 30 درصد
airliners.net
یک فروند هواپیمای شرکت ایران ایر

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی از لغو شدن نرخ های توافقی در بلیت پروازهای داخلی نوروز، فروش درصدی بالایی از ظرفیت ناوگان هوایی برای نوروز خبر داد.

مقصود اسعدی سامانی با اشاره به فروش بلیت نوروزی پروازهای داخلی توسط شرکت های هواپیمایی اظهار داشت: پس از اجرای قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در پروازهای داخلی در مقطعی بسیار کوتاه و روزهای اول اجرای قانون، مشکلاتی در قیمت ها رخ داد، اما امروز نرخ بلیت در مسیرهای آزاد شده روند متعادلی دارد.

وی ادامه داد: شرکت های هواپیمایی تلاش کردند، در راستای واقعی کردن نرخ بلیت پروازهای داخلی، افزایش 25 تا 35 درصدی و متوسط 30 درصدی نسبت به نرخ های تکلیفی گذشته در برخی مسیرها اعمال کنند، ضمن آنکه در برخی مسیر های آزاد شده نرخ ها کاهش هم داشت.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: در حال حاضر نرخ های متنوع در روزها، ساعات و کلاس های متفاوت پروازی اعمال می شود، البته در برخی از ایام و کلاس های پروازی نرخ های کنونی از نرخ های قبلی تکلیفی، پایین تر است.

وی با اشاره به اینکه انجمن شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری به صورت منظم نرخ های بلیت هواپیما را رصد می کنند، افزود: تا امروز نشانی از اعمال نرخ های هیجانی و غیرمتعادل از سوی شرکت ها و آژانس ها مشاهده نشده است.

اسعدی سامانی گفت: برای ایام نوروز هم طی هماهنگی با شرکت های هواپیمایی و با توجه به یک سر خالی بودن پروازهای رفت یا برگشت، افزایش نرخ متوسط 30 درصدی در قیمت ها نسبت به نرخ های تکلیفی گذشته، اعمال شده است و مسافران می توانند با توجه به توان مالی خود و در ایام و ساعت های مختلف، کلاس های مختلف پروازی را انتخاب کنند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: برای پروازهای نوروزی از 25 اسفند امسال تا 15 فروردین سال بعد، تلاش شده است، شرکت های هواپیمایی نرخ های متناسب و متعادلی اعمال کنند.

وی اظهار داشت: شرکت های هواپیمایی که برنامه های پروازی خود را از قبل برای نوروز تنظیم کرده بودند، بلیت های نوروزی را در سیستم عرضه کرده و به فروش رسانده اند و سهمیه ایام نوروز این ایرلاین ها اغلب به پایان رسیده است؛ همچنین شرکت های هواپیمایی دیگر که برنامه های فصلی تنظیم می کنند و هر دو تا سه ماه یک بار این برنامه تنظیم می شود، در حال عرضه بلیت های نوروزی هستند و یا تنظیم برنامه آنها حداکثر تا چند روز آینده به پایان رسیده و عرضه می شود.

اسعدی سامانی افزود: مسافرانی که متقاضی سفر در ایام نوروز هستند، باید بلیت های خود را از سایت شرکت های هواپیمایی و دفاتر ایرلاین ها و آژانس های دارای مجوز بند «الف» تهیه کنند و از خرید بلیت از سایت های اینترنتی غیرمجاز خودداری کنند. ممکن است آژانس های دارای مجوز بند «ب» نیز اقدام به فروش بلیت نوروزی کنند و احتمال دارد اختلالی در خرید بلیت برای مردم ایجاد کنند که این در راستا لازم است مردم راستی آزمایی داشته باشند و نرخ ها را با قیمت هایی که ایرلاین ها در سایت های خود درج کرده اند، مقایسه کنند.

وی ادامه داد: مسافران در تهیه بلیت از آژانس های دارای مجوز بند «ب» که پرواز چارتر را به صورت پکیج ارائه می دهند دقت کنند، در این فروش ها که پکیجی شامل بلیت ترانسفر فرودگاهی، هتل و گشت های شهری است، بعضا ممکن است بلیت را به صورت تکی و با قیمت های غیرواقعی ارائه دهند که قطعا در این بارها دستگاه های نظارت و سازمان هواپیمای کشوری نظارت های لازم را اعمال می کنند تا اجحافی به مردم نشود.

اسعدی سامانی درباره سرنوشت موضوع نرخ های توافقی بلیت پروازهای داخلی و جلسات سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین ها توضیح داد: موضوع نرخ توافقی برای بلیت های نوروز مطرح نبوده است بلکه در آزادسازی نرخ ها موضوع واقعی شدن قیمت ها مطرح است. زمانی که آزادسازی نرخ ها اعلام شود، حاکمیت باید بازار را آزاد بگذارد، تا تعادل خود را پیدا کند. سازمان هواپیمایی کشوری نیز به عنوان حاکمیت صنعت دنبال تعیین سقف و کف برای نرخ بلیت پروازهای داخلی در مسیرهایی که آزاد شده است، نیست.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تأکید براینکه شرکت ها به دنبال واقعی کردن نرخ های بلیت خود هستند، اظهار داشت: با بررسی های صورت گرفته و برگزاری جلسات، نرخ های بلیت هواپیما، قیمت های متعادلی است و به نوعی تأمین کننده خواست مردم است.

اسعدی سامانی با بیان اینکه مردم مایل هستند، از خدمات با کیفیت مناسب در پروازها استفاده کنند، بیان کرد: شرکت های هواپیمایی تلاش می کنند، چگونه ارائه نرخ های متناسب بلیت، خدمات مناسب ارائه دهند.

وی به ترددهای یکسر خالی هواپیماها در پروازهای نوروزی اشاره کرد و گفت: در روزهای اول تعطیلات پروازهای رفت با صندلی تکمیل انجام می شود و پروازهای برگشت بدون متقاضی خواهد بود و در روزهای پایانی تعطیلات این مورد برعکس می شود. بنابراین طبیعتا شرکت های هواپیمایی برای روزهای مختلف و ایام تعطیلات نوروز نرخ های متفاوتی را اعلام خواهند کرد و در سایت شرکت ها نیز درج خواهد شد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: مسافران می توانند با مراجعه به سایت شرکت های هواپیمایی از نرخ های مختلف بلیت و ساعت ها و روزهای مختلف ایام نوروز آگاه شوند و  بدین ترتیب با توجه توانایی اقتصادی خود مدیریت سفر داشته باشند.

اسعدی سامانی اظهار داشت: پس از جلسات مختلف با سازمان هواپیمایی کشور موضوع نرخ های توافقی تقریبا لغو شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1