استقبال از 20 میلیون گردشگر فقط با 7 هزار تورلیدر

12 فوریه 2016 - 15:00 dsfr.ir/x86di

استقبال از 20 میلیون گردشگر فقط با 7 هزار تورلیدر
licdn.com
آرم و لوگوی کنوانسیون راهنمایان گردشگری 2017

نشست خبری نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر ایران روز سه شنبه 20 بهمن برگزار شد.

مسعود عبداللهی در نشست خبری نهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر ایران که امروز برگزار شد، گفت: تاکید این تشکل بیش از هر چیز بر آموزش، تربیت و بازآموزی راهنمایان است که از طریق برگزاری کلاس های آموزشی مختلف به زبان های مختلف انجام می شود.

برگزاری تورهای یک روزه و پیاده روی

عبداللهی گفت: نهمین گردهمایی گردشگری راهنمایان ایران توسط جامعه راهنمایان گردشگری کشور روز دوم اسفند ماه در سالن اصلی موزه اسلامی با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، معاون گردشگری، رئیس جامعه راهنمایان، رئیس جامعه تورگردانان، رئیس دفتر هماهنگی سازمان، نماینده ای از ناجا، نماینده از وزارت امور خارجه، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران و رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی تهران برگزار می شود.

او گفت: این مراسم با موضوع مسائل و مشکلات راهنمایان در تورهای ورودی و خروجی سخنرانی خواهد شد. همزمان با این برنامه در روز دوم اسفند جشن راهنمایان گردشگری با حضور 300 نفر از راهنمایان توسط انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در استان اصفهان برگزار می شود.

عبداللهی به اجرای برنامه جامعه پرداخت و گفت: روز دوم اسفند ماه به صورت تخصصی یک گردهمایی برگزار می شود. قصد نداریم جشن برگزار کنیم. معتقدیم روز جهانی راهنمایان باید در تمام استان ها به صورت مجزا برنامه برگزار شود و چون بیش از 4 هزار راهنما در تهران وجود دارد، طبق روال سال های قبل یک برنامه در تهران خواهیم داشت. برنامه های آموزشی در نظر گرفتیم که متناسب با روز جهانی راهنمایان باشد. در روز سوم تورهای یک روزه به مقصد ری، تهران و قزوین برگزار خواهیم کرد و در روز چهارم نیز تورهای پیاده روی برگزار می شود. از سوی دیگر به برنامه انجمن صنفی راهنمایان در اصفهان نیز دعوت نشده ایم ما معتقدیم اگر قرار است مشکلات راهنمایان حل شود، نمی توان آن را در قالب جشن بیان کرد.

380 راهنما عضو جامعه هستند

عبداللهی گفت: حدود 7 هزار راهنمای گردشگری دارای کارت در کشور وجود دارد که البته همه آن ها فعال نیستند. اما جامعه می خواهد که از وجود همه راهنمایان استفاده کند به همین دلیل کلاس های زبان های مختلف برگزار کرده ایم و قصد داریم کمیته مشترکی با تورگردانان داشته باشیم. با آژانس دارانی که درباره جذب گردشگر موفق عمل کرده اند، ارتباطاتی برقرار شده تا نیروهای لازم را بازآموزی کنیم. اگر قرار باشد که 20 میلیون گردشگر در ایران داشته باشیم، باید پرسنل راهنمایان آماده باشند.

عبداللهی ادامه داد: بسیاری از این راهنماها از نظر ما راهنما نیستند. ما کسی را راهنما می دانیم که تجربه کار و برگزاری تور داشته باشد؛ نه اینکه فقط در یک دوره شرکت کرده باشد. اکنون 380 راهنما در کشور عضو جامعه هستند و تعداد کمی از راهنمایان کشور در حوزه تورهای ورودی کار می کنند.

امنیت شغلی راهنمایان در سفرهای داخلی و خارجی

رئیس جامعه راهنمایان کشور از برگزاری دوره های آشنایی با زبان های فرانسه، آلمانی و ترکی خبر داد و گفت: این دوره ها حتی با تعداد کم نیز برگزار می شود. اکنون ما راهنمای روسی زبان نیز داریم. از میان اعضای جامعه، افرادی داریم که تحصیلات عالی دارند که به صورت عملی هم کار کرده اند. ما می خواهیم که در تعامل با آژانس ها باشیم و همکاری چند جانبه ای با جامعه و تشکل ها حفظ شود؛ نه اینکه در مقابل  آن ها قرار گیریم.

او به امنیت شغلی راهنمایان در سفرهای داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: قرارداد، حقوق، بیمه و امنیت شغلی راهنمایان یکی از این مسائل است که باید به آن ها بپردازیم و اینکه به راهنمای تور به عنوان یک شغل نگاه شود و روز جهانی راهنمایان در تقویم کشور جای بگیرد. اکنون 155 نفر از 380 راهنمای عضو جامعه، بیمه هستند و ما کارگزار هستیم. در دوره های قبل کمک هایی از سوی سازمان میراث فرهنگی شده بود. در برنامه ششم دولت نیز این موضوع آمده است اما در اولویت قرار نگرفت.

همکاری جامعه با کانون برای کنوانسیون 2017

عبداللهی درباره برگزاری کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان که در سال 2017 و توسط انجمن صنفی راهنمایان برگزار می شود، گفت: قرار شد پیش نویس تفاهمنامه ای با معاونت گردشگری، دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری و کانون صنفی راهنمایان نوشته شود این کار توسط جامعه راهنمایان انجام و به کانون و معاونت گردشگری ارائه شد. اما بعد از گذشت سه هفته هیچ پاسخی به آن ندادند. با توجه به شرایط ویژه کشور، ما حمایت خودمان را از این برنامه اعلام می کنیم ولی قرار بود در این تفاهمنامه نوع همکاری ها به صورت شفاف مشخص شود اما هیچ جوابی تاکنون از سوی کانون و سازمان میراث فرهنگی نگرفته ایم. از طرف دیگر انتقادهایی نیز به این برنامه داریم.

جشن، مشکلات را حل نمی کند

در ادامه علی رجبی عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: در پوستری که برای گردهمایی راهنمایان کشور طراحی کرده ایم به موضوع صنایع دستی و فرش ایران، جاذبه های گردشگری اشاره شده است.

او گفت: معمولا راهنمای تور در کشور به عنوان یک شغل جایگاهی ندارد و همیشه به عنوان شغل دوم و یا سوم مورد توجه قرار گرفته است. برگزاری جشن برای بیان درد راهنمایان کار اصلی نیست. ما زمانی می توانیم جشن بگیریم که در حل مشکلات موفق شده باشیم.

رجبی با انتقاد به نگاه هایی که به راهنمایان تور در کشور وجود دارد، گفت: 7 هزار راهنمایی که در سراسر کشور کارت دارند فعال نیستند، چون راهنما هیچ وقت به عنوان شغل اصلی در کشور ما پذیرفته نشده است، در حالیکه همه کشورها به آن نگاه تخصصی دارند.

او با اشاره به پوستری که برای گرامیداشت روز جهانی راهنمایان طراحی شده است، گفت: راهنما شغلی است که از گذشته های دور وجود داشته و شغلی اصیل و قدیمی به حساب می آید، اما نگاه مردم به آن سطحی است، در حالی که راهنما کلید صنعت گردشگری محسوب می شود و می تواند حلال جدول سودوکو باشد و حکم گل زن یک تیم را دارد و حداقل خواسته ما این است که در تقویم ملی کشور، آن چنان که در تقویم جهانی روزی برای راهنمایان تور در نظر گرفته شده، روزی به نام راهنما باشد.

او ادامه داد: در پنل هایی که در مراسم بزرگداشت روز جهانی راهنمایان برگزار خواهد شد همه بزرگان جمع می شوند تا دردها و مشکلات گفته و تصمیم گیری شود. این یک جشن نخواهد بود. ما نمی خواهیم همه مشکلات یک شبه حل شود، اما باید توجیه آن را شروع کنیم. این روز آغازی برای حل یک بحران است.

او با اشاره به برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان تور سال 2017 در ایران با انتقاد از نگاه فردگرایی و سلیقه ای در برنامه ریزی این مراسم، بیان کرد: در طراحی شعار کنوانسیون، نظر راهنمایان ایرانی درخواست نشده است. درست نیست یک خارجی برای ایران شعار و لوگو طراحی کند. ما از همان ابتدا خواستار اصلاح آن بودیم. معتقدیم اگر اسم ایران از لوگوی کنوانسیون 2017 حذف شود هیچ هویتی از ایران باقی نمی ماند. همه مردم دنیا ایران را با مهمان نوازی می شناسند، آیا بهتر نبود در شعار کنوانسیون از این هویت بهره گرفته شود؟

این عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران گردی و جهان گردی در عین حال از اعلام آمادگی جامعه راهنمایان ایران گردی و جهان گردی برای برگزاری کنوانسیون سال 2017 خبر داد و تأکید کرد: اجرای چنین کاری باید با همراهی افراد زبده و پیشکسوت باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرآنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1