گام بلند ایران برای توسعه گردشگری

11 فوریه 2016 - 15:50 dsfr.ir/od4cr

گام بلند ایران برای توسعه گردشگری
سباستین باریتوسیو
سفر یک گردشگر فرانسوی برای گردشگری کوهستان و اسکی به دماوند

ایران تلاش جدیدی را برای جذب گردشگر و درآمدزایی از این صنعت آغاز کرده است.

"خبرگزاری فرانسه"

خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان «ایران به دنبال جذب میلیونی گردشگر خارجی در دوران پسابرجام» نوشت:

صنعت توریسم یا گردشگری در طول سال های گذشته، رونقی نداشت و از دید مقامات مغفول مانده بود ولی در پی توافق هسته ای ایران، این روال تغییر پیدا کرد. برای نمونه، یک گردشگر فرانسوی ساکن چین به همراه 9 نفر دیگر از اتباع آمریکایی و آلمانی می گویند: «ما می خواهیم هر سال یک سفر منحصر به فرد و به یاد ماندنی داشته باشنیم و امسال ایران را انتخاب کرده ایم.» آن ها که به همراه خانواده خود در تهران به سر می برند گفتند: «ایرانی ها در اینجا بسیار خونگرم و صمیمی هستند و رفتار بسیار دوستانه ای دارند.»

گردشگران و درآمدزایی سالمی که از محل صنعت گردشگری تولید می شود، از جمله تحولات بزرگ اقتصادی برای ایران به شمار می رود. از جمله تفریحگاه های اسکی بازی، میراث باستانی و تاریخی که در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار دارند، و بیابان ها و شهرهایی با عظمت و شکوه و آداب و سنن خاورمیانه ای، از جمله جذابیت های توریستی ایران به شمار می رود.

روال ورود به ایران آسان تر شده است، این بدین معناست شرایط ورود و اخذ ویزا برای شهروندان 11 کشوری که قبلا ورود به ایران برای آن ها با محدودیت هایی روبرو بود، هم اکنون تسهیل شده است. آمریکا، انگلیس، کانادا و فرانسه در صدر این فهرست قرار دارند ولی برخی افراد مشمول این تسهیلات نمی شوند.

برای دولت، صنعت گردشگری راهی برای جبران کاهش بهای نفت به شمار می رود که موجب کاهش درآمدهای دولتی شده است. هدف ایران جذب سالانه 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 تعیین شده است که درآمدی بالغ بر 30 میلیارد دلار در سال برای ایران به ارمغان خواهد آورد.

این شرایط در حالی است که گردشگران خارجی با توجه به جنگ و موج اخیر ناآرامی و آشوب و حملات تروریست ها در کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه مانند مصر و تونس، از سفر به بخش های زیادی از منطقه خودداری می کنند.

کارت های اعتباری و کارت های خرید بین المللی هنوز در ایران فعال نیستند. ولی ورود به ایران با ارز خارجی و تبدیل آن به بسته های بزرگ اسکناس ایرانی کار دشواری به نظر نمی رسد.

به موجب آمار و ارقام سازمان گردشگری ایران، در 9 ماه نخست سال ایرانی که از مارس سال 2015 آغاز می شود، حدود 4 میلیون و 160 هزار گردشگر خارجی از ایران دیدن کرده اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن 5 برابر افزایش نشان می دهد. دو سوم از این افراد از کشورهای همسایه مانند عراق، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، افغانستان و پاکستان به ایران آمده اند که اغلب آنان زائرانی بوده اند که برای زیارت اماکن مذهبی در شهرهای مشهد یا قم، به این کشور سفر کرده اند. گردشگران غربی در حال حاضر تنها 5 درصد از این افراد را تشکیل می دهند ولی به گفته برخی آژانس گردشگری، روند ورود اتباع غربی به ایران رو به افزایش است. در واقع این سفرها بر پذیرش و تمایل وافر ایران برای تجارت با اروپا پس از توافق هسته ای دلالت دارد.

این در حالی است که پس از چند دهه سرمایه گذاری نامناسب و ناکافی در این بخش، میزان تاسیسات و ظرفیت های بخش گردشگری ناچیز و اندک بر آورد می شود. از میان 1100 هتل ایران، تنها 130 هتل 4 ستاره یا 5 ستاره هستند و برای پذیرایی از 20 میلیون گردشگر در سال، به ایجاد 400 هتل دیگر نیاز خواهد بود.

آژانس های مسافرتی در تهران می گویند: میزان تقاضا در این بخش بسیار بیشتر از عرضه است. راهنمایان گردشگران مسلط به زبان فرانسوی یا انگلیسی تا پایان سال 2017 رزرو شده اند و هتل های 4 یا 5 ستاره در اصفهان، شیراز و یزد تا چند ماه جلوتر پیش فروش شده اند.

بر اساس این گزارش ایران باید سریعا خود را به این شرایط تازه و موج علاقمندی گردشگران خارجی برای سفر به این کشور وفق دهد و شرایط را مهیا سازد. به هرحال اگر مسئولان گردشگری زیرساختارهای لازم را تقویت کنند، 30 درصد گردشگران، بیشتر به داخل کشور جذب می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری صدا و سیما » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1