رونمایی از 204 قطعه اشیای تاریخی-فرهنگی در موزه مردان نمکی

11 فوریه 2016 - 12:40 dsfr.ir/sl3t4

رونمایی از 204 قطعه اشیای تاریخی-فرهنگی در موزه مردان نمکی
tourismiran.ir
موزه مردان نمکی زنجان

آیین رونمایی از 204 قطعه اشیای تاریخی-فرهنگی در موزه مردان نمکی زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در راستای غنی سازی اشیاء تاریخی-فرهنگی، تعداد 204 قلم شیء تاریخی و فرهنگی ارزشمند به استان منتقل شده است.

یحیی رحمتی در مراسم رونمایی از 204 شیء تاریخی که از موزه ملی ایران به استان زنجان منتقل شده است، تصریح کرد: این آثار مبین تاریخ یک ملت است و مستنداتی از شکل گیری یک تمدن را ارائه می دهد.

وی افزود: از مجموع 204 قطعه اشیای تاریخی تعداد 80 قطعه از این آثار از جنس طلا هستند که مربوط به دوره های مختلف تاریخی همچون؛ هخامنشی، اسلامی و دوره های جدید همچون قاجار است که سبب به روز شدن مخاطبان و ثابت نگه داشتن این مخاطبان می شود، زیرا این اشیاء و داستان ها و قصه هایی که در پس آن قرار دارد، سبب غنی شدن موزه ها می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به اینکه موزه ایران باستان یکی از غنی ترین مخازن تاریخی را در دنیا دارا است، به گونه ای که مطالعه و بررسی همه این آثار نیازمند سال ها زمان می باشد و این اشیاء با رایزنی های کارشناسان مرتبط انتخاب شده و برخی از این اشیا ملی و برخی دیگر نیز متعلق به حوزه تاریخی استان زنجان هستند.

معاون میراث فرهنگی، استان زنجان نیز با بیان اینکه میراث فرهنگی از زیرساخت های مهم و تاثیرگذار در جامعه است که موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی نیز می شود. تصریح کرد: همچنین فرصت جذب گردشگر و ورود ارز به کشور از دیگر ویژگی های وجود میراث فرهنگی است.

مهرداد عسگریان گفت: برای خارج کردن موزه های استان از یکنواختی، با هماهنگی های انجام شده با موزه ملی که یکی از موزه های "مادر" جهان است، 204 شی تاریخی به استان منتقل شد که بخشی از این اشیاء از جنس طلا بوده و مربوط به دوره های تاریخی پیش از تاریخ، تاریخ و دوره اسلامی هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر رونمایی این اشیاء تاریخی که از جنس سفال، کاشی و فلز هستند، در استان زنجان 1700 اثر تاریخی وجود دارد که نمونه هایی از آن مانند گنبد سلطانیه ثبت جهانی شده و همچنین 711 اثر تاریخی استان ثبت ملی و 12 اثر به عنوان میراث معنوی ثبت شده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1