غار نمکی قشم در اولویت ثبت در میراث طبیعی یونسکو

11 فوریه 2016 - 12:20 dsfr.ir/uv2zd

غار نمکی قشم در اولویت ثبت در میراث طبیعی یونسکو
8pic.ir
غار نمکدان قشم

غار نمکی قشم به عنوان بزرگ ترین غار نمکی جهان در اولویت ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو قرار گرفت.

"مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی"

به گزارش خبرگزاری مهر؛ فرهاد نظری گفت: تعدادی آثار طبیعی در کشور داریم که جزو اولین ها هستند مانند زمین لرزش سیمره که بزرگ ترین زمین لرزش جهان است و یا کوه دماوند که البته پرونده آن به زودی به یونسکو ارسال نمی شود آن هم به دلیل مشکلاتی که دارد. پرونده دیگر پارک ملی و حفاظت شده «خبر» کرمان است. همچنین جنگل های هیرکانی نیز به عنوان پرونده مشترک تهیه شده است. پرونده زنجیره ای گنبدهای نمکی که غار نمکی قشم یکی از آن هاست که شانس بیشتری برای ثبت در فهرست جهانی دارد.

نظری در ادامه گفت: ویلیامز برجسته ترین زمین شناس نیز بر این باور است که این غار در اولویت ثبت جهانی قرار خواهد گرفت. پیش از این غار نمکی قشم در روز هشتم بهمن سال 90 با شماره 172 در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده بود.

وی گفت: به بهانه تهیه پرونده جنگل های ارسباران با سازمان محیط زیست و منابع و جنگل ها تفاهم نامه سه جانبه ای را امضا کرده ایم که در سطح روسای هر سه سازمان است. کمیته ای که در این رابطه تشکیل داده شد اولویت بندی و تدوین پرونده های میراث طبیعی را بر عهده دارد. هر یک از این سازمان ها در ارتباط با پرونده های ثبت میراث طبیعی وظایف مربوط به خودشان را انجام می دهند، اما سازمان میراث فرهنگی تدوین کننده پرونده ها خواهد بود.

نظری از تدوین پرونده جنگل های هیرکانی به صورت مشترک با کشور آذربایجان خبر داد و گفت: در جلسه ای که با حضور سفیر ایران در یونسکو، معاون میراث فرهنگی و قائم مقام سازمان جنگل ها و منابع طبیعی و اعضای کمیته میراث طبیعی داشتیم، موضوع پرونده جنگل های هیرکانی مطرح شد تا تدوین آن با همکاری آذربایجان در دستور کار قرار گیرد.

نظری گفت: در سال 2016 پرونده میراث طبیعی کویر لوت در یونسکو مورد بررسی قرار می گیرد. در این ارتباط بازرسان یونسکو برای ارزیابی به ایران آمدند. برای سال 2017 نیز پرونده ارسباران مطرح خواهد شد. همچنین از آن جا که پیش از این تعدادی از پرونده های میراث طبیعی نیز در فهرست میراث موقت پیشنهاد شده بود به این ترتیب ایران اکنون 15 پرونده در فهرست میراث طبیعی موقت و در حال انتظار دارد. 12 پرونده نیز جزو پرونده های میراث تاریخی و فرهنگی درج شده در فهرست میراث موقت یونسکو است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1