18 آوریل 2024 - 19:28

آیا این پنج مفهوم حمل و نقل هوایی را تغییر می دهد؟

14 ژوئن 2015 - 10:10 dsfr.ir/ub6dx

ایرباس (Airbus) برای جذب ایده های جدید در زمینه فن آوری حمل و نقل هوایی، از تیم های تخصصی در سراسر جهان درخواست کرده فن آوری های جدیدی ارائه دهند تا به پیشبرد صنعت کمک کند.

پنج مفهوم زیر، رویکردهای جالبی دارند: با سهم 2 درصدی حمل و نقل هوایی در انتشار کربن مقابله می کند، برخورد با پرندگان را کاهش می دهد، چرخ را استاندارد و فرودهای کاملا الکترونیکی را طراحی مجدد می کند. 


کاهش حمل و نقل هوایی با پوسته کامپوزیت
ایده استفاده از پوسته های جدید در بدنه هواپیما با محبوبیت فزاینده ای روبرو بوده و پیشرفت هایی را در پانل های خورشیدی و مواد رسانای باریک ارائه می کند. MULTIFUN مفهومی است که بال هواپیما را با پوسته کامپوزیت پوشش می دهد و از حرکت بال ها، انرژی را جمع آوری و ذخیره می کند. در واقع الیاف پیزوالکتریک به جمع آوری بارهای الکتریکی حتی از کوچکترین حرکات در طول پرواز، می پردازند و انرژی تولید شده در پانل های باتری یکپارچه شده در بدنه را ذخیره سازی و از آن برای تامین انرژی سامانه های کمکی درون پرواز، مانند سیستم های روشنایی و سرگرمی استفاده می کنند. این امر باعث کاهش مصرف انرژی هواپیما در طول پرواز شده و حتی می تواند جایگزین منبع اصلی تامین نیرو برای فرود گردد. همچنین امکان این فناوری در قرار گفتن بر روی هواپیماهای موجود قابل توجه است.

جلوگیری از برخورد با پرندگان
این روزها حوادث مربوط به برخورد پرندگان و هواپیماها در حال افزایش بوده و تعداد فن آوری هایی که منحصرا بر کاهش این خطر در حمل و نقل هوایی تمرکز دارند، نسبتا کم است. Birdport  (فرودگاه پرندگان) مفهومی است که از هواپیماهای بدون سرنشین به عنوان طعمه و شکار برای دور کردن پرندگان از مسیرهای هوایی به سوی "فرودگاه پرندگان "و یا زیستگاه های ایجاد شده برای حفظ پرندگان در آن نزدیکی استفاده می شود. این مفهوم را این گونه می توان توضیح داد: هواپیماهای بدون سرنشین از تاکتیک های پراکنده سازی، هم ترازی و انسجام برای کنترل گروه پرندگان و منحرف کردن آنها به فرودگاه پرندگان استفاده می کنند. در Birdport، صدای پرندگان و طعمه های مختلف برای ایجاد یک زیستگاه طبیعی و ایمن برای پرندگان منطقه به کار می رود. این ایده به منظور کاهش قابل توجه برخورد پرندگان با هواپیما و نیز افزایش دید هوایی طراحی شده است.

سیستم ضد برخورد الهام گرفته از دنیای بازی
فن آوری "حسگر حرکت"، الهام بخش ایجاد مفهومی است که از سنسورهای نوک بال برای جلوگیری از برخورد هواپیماها استفاده می کند. این فن آوری که اصالتا در بازی های ویدئویی به کار می رود، در صنعت هواپیماسازی نوعی سیستم هدایت از داخل هواپیما در طول حرکت آن بر روی باند ایجاد می کند. این مدل با استفاده از اشعه مادون قرمز و اطلاعات بصری، به خلبان و خدمه پرواز درباره وجود موانع پر خطر، در روی زمین هشدار می دهد. این مدل برای کاهش زمان چرخش بین پروازها، یعنی زمانی که هواپیما مسافران یا بارش را تخلیه و برای پرواز بعدی آماده می شود، و کاهش هزینه صدمات طراحی شده است که سالانه میلیون ها دلار صرفه جویی در خطوط هوایی را به دنبال دارد.

تجدید نظر در چرخ دستی آشپزخانه
جمع آوری زباله می تواند به دردسری بزرگ در خلال پروازها تبدیل و باعث ایجاد تاخیر و چالش های عملیاتی شود. البته، بسیاری از شرکت های هواپیمایی، زباله ها را در هنگام جمع آوری در طول پرواز مرتب می کنند و گروهی نیز برای تسهیل مرتب سازی و بازیافت، به اصلاح چرخ دستی می پردازند. چرخ دستی های اصلاحی مزبور برای دسته بندی و بازیافت هوشمندانه زباله، با به حداقل رساندن حجم فویل های آلومینیومی، کاغذ، پلاستیک و جمع آوری مایع باقی مانده، طراحی شده اند. با انجام این کار، وزن تجهیزات می تواند تا 30  کیلوگرم تنزل یابد که باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش فضای پذیرایی داخل پرواز شود.

انتقال برق بی سیم از طریق باند
این مورد گر چه می تواند بسیار پر هزینه باشد و کنترل هر گونه اختلال در فرودگاه های پر تردد را دشوار کند اما ایده ای قابل است. در داخل زمین و در هواپیما، سیم پیچی جاسازی می شود که می تواند انتقال نیروی بی سیم را ایجاد کند. این فرایند میزان آلودگی، نویز(سر و صدا) و تعداد وسایل نقلیه مورد نیاز برای عملیات روی باند را کاهش می دهد. بخش فرستنده داخل زمین، که درست زیر هواپیما در باند واقع شده است، انتقال انرژی الکتریکی به گیرنده واقع در میان چرخ ها سمت دماغه را عهده دار است. این امر منبع انرژی پایداری را برای تامین انرژی جهت فرود فراهم می کند و انتشار کربن را به نصف کاهش می دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « tnooz.com » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1