آتش سوزی در جنگل های آمریکا رکورد زد؛ آژانس خدمات جنگلداری به نقطه شکست رسید

10 فوریه 2016 - 11:00 dsfr.ir/y28ds

آتش سوزی در جنگل های آمریکا رکورد زد؛ آژانس خدمات جنگلداری به نقطه شکست رسید
theguardian.com
آتش سوزی در جنگل های آمریکا

آتش سوزی های بزرگ تنها یکی از انواع تهدیدهایی هستند که سیستم جنگلی در آمریکا را با چالش مواجه کرده اند.

تغییرات آب و هوایی یک امر واقعی است؛ این گزاره را یکی از مقامات ارشد پس از رکوردداری آتش سوزی های این کشور به رقم نزدیک به 4 میلیون هکتار در سال 2015 بیان کرد، آتش سوزی هایی که 65 درصد بودجه های این  آژانس را صرف مهار خود کرده است.

به گزارش دنیای سفر به نقل از گاردین آژانس خدمات جنگلداری آمریکا در همین رابطه هشدار داسته است نقطه اوج بحران آتش سوزی های جنگل های این کشور تخریب اکوسیستم های به شدت شکننده جنگل ها است.

آژانس فدرال که مدیریت 78 میلیون هکتار از جنگل ها را دارد درخواست کمک های بیشتر از کنگره را  پس از آتش سوزی های گسترده که در آن بخش های زیادی از جنگل طعمه حریق شدند را کرده است.

مجموعه 4 میلیون هکتار جنگلی که در سال میلادی گذشته در آمریکا دچار آتش سوزی شد دو برابر رقم 30 سال پیش است. همچنین از آنجا که متوسط فصل آتش در آمریکا نزدیک به 78 روز است دانشمندان پیش بینی کرده اند که این رقم تا سال 2050 دو برابر خواهد شد.

تغییرات اقلیمی به همراه رانش خشکسالی، آتش سوزی و بیماری های مسری خدمات جنگلداری را به سمت نقطه شکست کشانده و آژانس خدماتی در این حوزه هشدار داده است. این آژانس نزدیک به 5 میلیارد دلار که معادل 65 درصد بودجه این آژانس را به مهار آتش سوزی اختصاص داده هر چند که در مواجهه با سایر بلایای طبیعی نیازمند اختصاص منابع مالی بیشتر است.

ما شاهد تغییرات جدی بر روی زمین هستیم، تغییرات آب و هوایی یک پدیده واقعی است که با آن مواجه خواهیم بود؛ این جمله را رابرت بانی معاون وزیر منابع طبیعی و محیط زیست در وزارت کشاورزی آمریکا به گاردین گفته است. او اضافه می کند در حال حاضر تمام خدمات جنگلداری به مهار آتش معطوف شده و ما را به یک نقطه اوج بحرانی رسانده است؛ باید توجه داشته باشیم که این وضعیت قابل دوام نیست.

بانی همچنین معتقد است رشد آتش سوزی در جنگل های آمریکا به این معنی است که خدمات جنگداری ناچار خواهد بود منابع را از سایر حوزه ها جذب  و آن را صرف مواردی ماند ترمیم جنگل بری جلوگیری از آتش سوزی مجدد کند. این در حالی است که تلاش ها برای این امر با گنجانده نشدن آن در بودجه فدرال سال گذشته نقش بر آب شده است. از این رو ما باید این مقوله را حفظ و آن را برای بودجه سال آینده نگه داریم زیرا چالش های پیش رو به قدری روشن هستند که نمی توان درباره آن حتی بحثی را مطرح کرد. آتش سوزی هر روز به پدیده خطرناک تری تبدیل می شود زیرا مردم و خانه های بیشتری را در اطراف خود تهدید می کند.

در سال گذشته دولت واشنگتن رکورد بزرگ ترین آتش سوزی را ثبت کرد که طی آن 3 نفر کشته و بیش از 100 خانه نیز تخریب شدند. در زمان آتش سوزی با پراکنده شدن دود چند روز را در سیاتل حالت فوق العاده را اعلام کرد، ضمن اینکه 13 آتش نشان نیز در جریان مهار آتش سوزی های مختلف کشته شدند.

با این حال آتش سوزی های بزرگ تنها یکی از انواع تهدیدهایی هستند که سیستم جنگلی در امریکا را با چالش مواجه کرده اند. گزارش های منتشر شده توسط آژانس خدمات جنگلداری در این کشور نشان می دهد بدتر شدن شرایط خشکالی خطر شیوع انواع بیماری ها و هجوم حشرات به این مناطق گسترش داده به گونه ای که نزدیک به 8 میلیون هکتار از جنگل های آمریکا به وسیله گونه ای از سوسک که در شرایط گرم و خشک رشد می کند تحت تاثیر قرار گرفته است.  

این گزارش همچنین پیش بینی می کند خشکسالی به تهاجم برخی گونه های غیر بومی در مراتع و علفزارها سرعت بخشد، بنا براین گزارش خشکسالی می تواند به تهاجم برخی گونه ها با تغییرمحیط زیست به نفع گونه های غیربومی کمک کند. به این ترتیب اثرات غیرمستقیم خشکسالی بر جنگل ها می تواند بسیار گسترده و ویرانگر باشد.

بانی می گوید ما شاهد مشکلات قابل توجه در سلامت جنگل ها در سراسر کشور با مشکلات قابل توجه در غرب هستیم. افزایش دمای هوا درختان را تحت فشار قرار داده و ما با تغییر اکوسیستم جنگل ها را مستعد برای آتش سوزی و مبتلا شدن به بیماری کرده ایم؛ در واقع این یکی از چالش واقعی برای ماست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1