نماينده دائم ايران در يونسكو

ثبت جهانی روستای تاریخی میمند تمدن ایران را به دنیا معرفی می کند

9 فوریه 2016 - 16:50 dsfr.ir/1z8aq

ثبت جهانی روستای تاریخی میمند تمدن ایران را به دنیا معرفی می کند
tourism.doctv.ir
یکی از اهالی روستای تاریخی میمند در کنار محل سکونتش

ثبت روستای تاریخی میمند و نگهداری از آن هزاران سال تمدن ما را به دنیا معرفی می کند.

"سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان؛ احمد جلالی امروز سه شنبه 20 بهمن ماه در آئین ثبت جهانی روستای تاریخی و دستکند میمند در محل این روستا افزود: هر کدام از آثار ثبت شده این کشور در میراث جهانی، بزرگی سهم و تمدن مردم ایران را در میراث جهانی به مانند میخ فرو می برد و باقی می ماند.

وی با بیان اینکه بدنه روستای تاریخی و دستکند میمند، کنهسال و فرسوده است گفت: برای اجرای برنامه های توسعه ای در این مکان باید به این موضوع توجه لازم را داشت.

وی ادامه داد: با ثبت جهانی میمند یک میخ به استقرار شناسایی و رسمیت دادن به تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران کوبیده و راهی باز شد که پیام هزاران سال زندگی کردن و ساختن با طبیعت به جهان برسد.

جلالی اظهار کرد: حضور استاندار کرمان در جلسه ثبت جهانی میمند در یونسکو مایه دلگرمی برای همه مسئولان و نشانگر اهمیت ویژه این موضوع برای مردم میمند و ایران بود.

سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو اظهار کرد: توجه به میراث فرهنگی به معنای آن است که عمر کوتاه خود را به عمق تجربه هزاران سال تاریخ پیوند می دهیم و بزرگ می شویم. زمانی میراث خود را می شناسیم به دریای تاریخ خود متصل شده و عمر کوتاه ما بزرگ می شود و می توانیم زمینه ای را ایجاد کنیم که فرزندان ما در مقابله با طوفان ها و یورش های فرهنگی به این تاریخ و فرهنگ متصل شوند.

وی با تاکید بر اینکه توجه به میراث فرهنگی و تاریخی موضوعی زینتی نیست ادامه داد: این امر بحثی برای استقرار زندگی در آینده است. با ثبت منظر فرهنگی میمند در فهرست میراث جهانی صدای گمشده هزاران سال تاریخ را اکو و آن را به آواز روز زندگی خود متصل می کنیم.

وی بر حضور مردم در این منطقه تاکید کرد و گفت: زمانی که این منطقه را ثبت می کردیم بیش از 2 هزار متخصص جهانی حضور داشتند. یک کنوانسیون جهانی با حضور 187 کشور 6 موضوع را برای ثبت جهانی مطرح کرده و ملاک این کنوانسیون ارزش منحصر به فرد جهانی است.

نماینده دائم ایران در یونسکو عنوان کرد: توسعه باید با فرهنگ و درایت پیش رود و در این زمینه مسئولیت بزرگی بر عهده همه ما قرار دارد.

در این آئین لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند و تمبر ثبت این روستای جهانی نیز رونمایی شد.

چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان 13 تیرماه سال جاری در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.

روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان با وسعت 420 کیلومتر مربع و در ارتفاع 2 هزار و 240 متر از سطح دریا واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1