پایگاه پژوهشی آسبادهای نشتیفان خواف افتتاح شد

9 فوریه 2016 - 16:30 dsfr.ir/1r16r

پایگاه پژوهشی آسبادهای نشتیفان خواف افتتاح شد
miraskhaf.ir
آسبادهای نشتیفان در خواف

پایگاه پژوهشی آسبادهای نشتیفان خواف در مراسمی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این مراسم جمعی از علاقه مندان به میراث فرهنگی، اعضاء انجمن های میراث فرهنگی، مدیران و معاونین اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و مسئولان محلی خواف حضور داشتند و پایگاه پژوهشی آسبادهای نشتیفان خواف به عنوان یکی از پروژه های مربوط به دهه فجر انقلاب اسلامی این اداره کل افتتاح شد.

در این مراسم حسین زارع صفت مدیرکل میراث فرهنگی، خراسان رضوی در سخنانی با اشاره به اهمیت آسبادها و جایگاه آنان در زندگی و معاش مردم در سال های گذشته از آسبادها به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی یاد کرد که باید به شکل مناسب و مطلوب نگهداری و حفاظت شوند.

وی گفت: آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که نگهداری و حفاظت از این آثار تاریخی ارزشمند و گرانبها باید توسط خود مردم صورت گیرد. اعتبارات دولتی پاسخگوی نگهداری و حفاظت از آثار تاریخی بی شمار در ایران نیست و در خصوص آسبادهای نشتیفان نیز به عنوان یک اثر ارزشمند تاریخی این آثار باید توسط خود مردم حفظ و نگهداری شوند.

زارع صفت افزود: افتتاح این پایگاه پژوهشی نقش مهمی در حفاظت از این آثار تاریخی ارزشمند و نیز معرفی آنان به گردشگران داخلی و خارجی دارد و با توجه به اینکه موضوع ثبت جهانی این آثار ارزشمند تاریخی نیز در دست بررسی و اقدام است اهمیت این آثار دوچندان است. این پایگاه پژوهشی در حقیقت باید به پایگاهی برای معرفی و شناسایی تاریخ خواف تبدیل شود.

در این مراسم هم چنین گروه سرود فریاد آسبادها نیز به اجرای سرود و هنرنمایی پرداختند و از "علی محمد اعتباری" به عنوان پیشکسوت مرمت آسبادهای نشتیفان و یکی از مالکان این آثار ارزشمند تاریخی تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، آسباد یکی از قدیمی ترین نمونه های بهره برداری از نیروی طبیعی و از چشمگیرترین ساخته های فرهنگی در شرق ایران و به ویژه در نشتیفان خواف است که از دیرباز استفاده از نیروی باد برای به کار انداختن آسبادها معمول بوده است و به دلیل نیاز به وسیله ای برای خرد کردن گندم در نشتیفان، آسبادها چشم گیرترین تاسیسات سنتی برای این منظور هستند.

مجموعه آسبادهای نشتیفان خواف به عنوان یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی در استان خراسان رضوی، به منظور ثبت در فهرست جهانی یونسکو از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال پیگیری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1