ثبت میراث طبیعی کشور از 300 اثر گذشت

9 فوریه 2016 - 16:00 dsfr.ir/wg68x

ثبت میراث طبیعی کشور از 300 اثر گذشت
شمال نیوز
آبشارهای اوبن در منطقه دودانگه مازندران

با ثبت 11 اثر طبیعی جدید، آمار آثار ثبت شده در فهرست میراث طبیعی از مرز 300 اثر گذشت.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: در جلسه اخیر کمیته تخصصی و حریم میراث طبیعی، ثبت 6 اثر از استان خوزستان، 3 اثر از استان آذربایجان غربی و 2 اثر از استان مازندران به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، فرهاد نظری ادامه داد: رویشگاه گونه دارویی «گاوزبان» خوزستانی، درخت کهنسال کنار «مرحبا»، درخت کهنسال چنار «کیقباد» با حدود 400 تا 500 سال قدمت، «نرزیتی» یا درخت کهنسال «زیتون ماریاب دهدز»، درخت کهنسال کنار «جارو و ارس زار» در دهدز از جمله آثار استان خوزستان است که به تازگی در فهرست میراث طبیعی به ثبت رسیده است.

وی توضیح داد: رویشگاه گونه «گاوزبان» خوزستانی تنها رویشگاه منحصربه فرد از گل گاوزبان است که در محدوده های بسیار کوچکی در مسیر جاده اهواز به شوش رویش دارد. همچنین درخت کهنسال «آزاد» (آزار) روستای سرخ کلا مربوط به شهرستان سوادکوه بخش شیرگاه و مجموعه آبشارهای «اوبن» از آثار ثبت شده استان مازندران در فهرست میراث طبیعی است.

به گفته او، درخت کهنسال آزاد با قدمت 650 تا 720 سال گونه ای ارزشمند برای تحقیقات بیشتر و بویژه جنگل های شمال به شمار می رود. همچنین «چمن شناور» (چملی گول)، «زندان نبی کندی» و «زندان برنجه» تکاب در استان آذربایجان غربی نیز سه اثر به ثبت رسیده استان آذربایجان غربی به شمار می رود.

نظری همچنین «چملی گول» را یکی از جاذبه های منحصر به فردی دانست که برای اولین بار در کشور شناسایی شده است و افزود: این چمن در محدوده یک هکتار تالابی با قطر 80 متر و چمنی شناور با سطح 80 متر مربع و قطر 2 متر بر روی آب شناور است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی ثبت، حفاظت و تکثیر گونه های نادر را از جمله راهکارهای ذخیره ژنتیکی گونه های گیاهی دانست که می توانند به تنوع زیستی کمک کنند و درختان کهنسال را نیز ذخیره ژنتیکی زنده نامید که در سالیان متمادی تغییرات اکولوژیک و شرایط اقلیمی متفاوت را تحمل کرده اند وگفت: به همین دلیل به دلیل ژن های مقاوم این درختان تکثیر آن ها جنگل کاری را با مخاطرات کمتری مواجه می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1