با حضور سلطانی فر؛

لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند رونمایی شد

9 فوریه 2016 - 14:40 dsfr.ir/bq6ko

لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند رونمایی شد
wikimedia.org
لوح یونسکو که در روستای تاریخی میمند نصب شده است

لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محل این روستای صخره ای و تاریخی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان؛ بر روی لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای صخره ای میمند نگاشته شده، ثبت در این فهرست، ارزش برجسته جهانی اثر فرهنگی-طبیعی را تایید می کند که مستلزم حفاظت به منظور بهره مند شدن بشریت از آن است.

این لوح با امضای رئیس یونسکو زمان ثبت اثر را هشتم جولای 2015 مصادف با 17 تیر 1394 عنوان می کند.

همچنین در این لوح سنگی ثبت شده است، کنواکسیون مربوط به حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی جهانی کمیته میراث جهانی منظر جهانی میمند را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است. این لوح به دو زبان فارسی و انگلیسی بر روی سنگ حک شده است.

به گفته نماینده ایران در یونسکو لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای صخره ای میمند در سفر رئیس جمهور به فرانسه به وی تقدیم شده است.

مسئول دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، نماینده دائم ایران در یونسکو و برخی از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار کرمان نیز در آئین رونمایی از لوح ثبت جهانی روستای صخره ای میمند حضور داشتند.

جشن ثبت جهانی روستای تاریخی و دستکند میمند به منظور معرفی روستای تاریخی میمند در ابعاد ملی و بین المللی و همچنین مشارکت دادن مردم در حفاظت و نگهداری از این منطقه تاریخی برگزار شد. همچنین تمبر ثبت جهانی روستای تاریخی و دستکند میمند نیز در این آئین رونمایی شد.

چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.

پرونده جهانی شدن روستای صخره ای و دستکند میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد که در اجلاس بن آلمان با همت مسئولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار کرمان و کارشناسان توانمند کشورمان نواقص آن رفع و ملاک های یونسکو محقق شد به گونه ای که با اجماع از تصویب اعضای کمیته گذشت.

با ثبت چشم انداز فرهنگی میمند پس از ثبت ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان در فهرست آثار جهانی یونسکو، کرمان دارای 3 اثر تاریخی جهانی است.

استاندار کرمان نیز به دعوت سازمان میراث فرهنگی کشور برای بررسی پرونده روستای صخره ای میمند در کمیته میراث جهانی حضور یافته است.

روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان با وسعت 420 کیلومتر مربع و در ارتفاع دو هزار و 240 متر از سطح دریا واقع است.

استان کرمان با 23 شهرستان بیش از هفت هزار اثر تاریخی دارد که از این تعداد 700 اثر ثبت ملی و سه اثر ارگ تاریخی بم، باغ شاهزاده ماهان و روستای صخره ای میمند ثبت جهانی هستند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1