آمادگی ایمیدرو برای ارتقای استانداردهای زیست محیطی

9 فوریه 2016 - 13:00 dsfr.ir/s496i

آمادگی ایمیدرو برای ارتقای استانداردهای زیست محیطی
مسعود زارعی
رئیس هیات عامل ایمیدرو

سازمان ایمیدرو آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقای استانداردهای زیست محیطی است.

"رئیس هیات عامل ایمیدرو"

مهدی کرباسیان که در نشست مشترک بررسی مشکلات زیست محیطی بخش معدن و صنایع معدنی با حضور سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط سخن می گفت اظهار کرد: با توجه به برنامه 1404 و ضرورت دستیابی به رشد 8 درصدی توسعه اقتصادی، رفع مساله اشتغال و محرومیت زدایی، انجام سرمایه گذاری و اجرای طرح های توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی انکار ناپذیر است.

وی افزود: از این رو، آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقای استاندارد ها و تدوین ضوابط زیست محیطی هستیم و خود را ملزم به رعایت آن ها می دانیم؛ هر چند که این امر موجب افزایش هزینه تمام شده اجرای طرح های توسعه ای شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه طولانی شدن روند مذاکرات زیست محیطی در مناطق دارای ظرفیت سرمایه گذاری، مشکل زاست، گفت: بخش معدن و صنایع معدنی از ظرفیت بالایی برای توسعه و اشتغال برخوردار است و جزو بخش های با جذابیت بالا برای سرمایه گذاران خارجی است که رفع نشدن سریع مسائل زیست محیطی، می تواند موجب دفع سرمایه گذاری ها شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر، مناطق مهم و استراتژیک کشور نظیر پارسیان، مکران، چابهار، سنگان (خواف) و غیره با استقبال سرمایه گذاران مواجه شده است و باید با بهره گیری از مشاوران داخلی و خارجی توانمند، راهکارهایی برای حل مسائل زیست محیطی اتخاذ کرد.

سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این نشست با بیان اینکه در مساله «توسعه» و «محیط زیست» باید به نقطه تعادل برسیم و هر 2 موضوع را در نظر داشته باشیم، گفت: در چنین شرایطی، هم جامعه و هم محیط زیست نفع می برند. بنابراین هنگام شروع اجرای یک پروژه صنعتی و معدنی، مسائل زیست محیطی آن باید به صورت تخصصی مطرح و پس از اجماع و بررسی، تصمیم گیری مناسب اتخاذ شود.

وی ادامه داد: تلاش کرده ایم ضوابطی را در این حوزه (اکتشاف، استخراج و بهره برداری)، تدوین کنیم که پیش نویس آن آماده شده و می توانیم با همکاری ایمیدرو آن را تکمیل کنیم.

متصدی با بیان اینکه علاقه ای به دریافت جرایم زیست محیطی نداریم، تصریح کرد: فرآیند جرایم بسیار نامطلوب است و به اصلاح منجر نمی شود و معتقدیم چنانچه صنعت پولی می آورد خود در زمینه زیست محیطی هزینه کند.

وی ادامه داد: راه اندازی صندوق ملی محیط زیست از جمله اقدامات ما است که در تلاش هستیم عوارض و جرایم دریافتی را به صندوق مذکور واریز کنیم و سپس به واحدهای تولیدی درقالب تسهیلات رفع آلایندگی ارائه شود که در اینجا موضوع بازسازی یا نوسازی واحدها مطرح می شود. همچنین، برای کاهش گازهای گلخانه ای، موضوع انتقال تکنولوژی را در نظر گرفته ایم و در این راستا، صندوق سبز اقلیم (GCF) در حال راه اندازی است و آمادگی داریم برای کاهش گازهای گلخانه ای، از صندوق بین المللی تسهیلات بگیریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1