مشاهده سمور آبی در دلیجان استان مرکزی

9 فوریه 2016 - 12:10 dsfr.ir/b9752

مشاهده سمور آبی در دلیجان استان مرکزی
doe.ir
مشاهده شنگ در دلیجان

شنگ یا سمور آبی که از گونه جانوری کمیاب کنار آبزی در استان مرکزی است، در سد 15 خرداد شهرستان دلیجان مشاهده شد.

"رئیس اداره محیط زیست دلیجان"

کامبیز خلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نخستین بار شنگ یا سمور آبی که از گونه های جانوری گوشت خوار کمیاب است توسط فعالان محیط زیست دلیجان در دریاچه 15 خرداد مشاهده و مستندسازی شده است.

وی ادامه داد: وجود این گونه جانوری در دریاچه سد 15 خرداد دلیجان، نشانگر سلامت، کیفیت آب و فراوانی مواد غذایی در این زیستگاه است.

خلیلی اظهار کرد: سمور آبی از گونه های نادر است که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره گونه های در معرض تهدید جای دارد. شنگ غذایش را از ماهی و جوندگان آبزی تامین می کند و به خاطر پوست قیمتی در معرض تهدید شکارچیان قرار می گیرد.

خلیلی افزود: فعالیت این حیوان بیشتر در شب است و این جانور ماهی های کوچک، متوسط و مریض را شکار می کند که از این نظر در چرخه سلامت آبزیان نیز تاثیر مثبت دارد. شنگ یا سمور آبی از حیوانات دیگر نظیر قورباغه، خرچنگ، جوندگان و به خصوص موش آبی نیز تغذیه می کند که این امر نقش موثر آن را در تنظیم جمعیت جوندگان نشان می دهد.

رئیس محیط زیست دلیجان گفت: این جانور دارای بدنی دراز با طول 75 سانتی متر و باریک با دم بلند به طول 50 سانتی متر دارای سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه ای بدن است. گونه های آبزی عمده در دریاچه سد 15 خرداد دلیجان شامل کپور معمولی وحشی، کاراس، شاه میگو، سوف و ماهی سفید رودخانه ای است.

دریاچه سد پانزده خرداد با 13 و نیم کیلومتر مربع وسعت در 5 کیلومتری شهر دلیجان و در مجاورت مسیر ارتباطی دلیجان-سلفچگان واقع شده و از جمله مناطق تحت نظارت و مدیریت اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1