10 ژوئن 2024 - 00:43
غذای رستوران همیشه گران تر نیست

چه وقت هایی غذا خوردن در منزل صرف نمی کند؟

9 فوریه 2016 - 12:30 dsfr.ir/z98ae

چه وقت هایی غذا خوردن در منزل صرف نمی کند؟
wikifoods.ir
غذا خوردن در رستوران آری یا نه؟

گرچه غذای رستوران گران تر از غذای خانه است اما اگر آن را با کس دیگری شریک شوید، در هزینه های خود صرفه جویی قابل توجهی خواهید کرد به خصوص اینکه باقیمانده غذای خود را هم ببرید.

در حالی که خوردن غذا در رستوران اغلب گران تر از صرف غذا در منزل است، اما بعضی وقت ها طبخ و صرف غذا در منزل اصلا ارزش ندارد و حتی در مواردی ممکن است صرف غذا در رستوران سالم تر و ارزان تر باشد؛ البته به شرط آنکه انتخاب درستی داشته باشید.

تعداد بی شماری از کارشناسان امور مالی مدام توصیه می کنند که طبخ و صرف غذا در منزل، ارزان تر است؛ از سوی دیگر، کارشناسان علوم تغذیه نیز مدام گوشزد می کنند که غذای خانگی سالم تر است. در بسیاری از رستوران ها، وعده های غذایی بسیار بزرگ است و علاوه بر این، در کنار وعده های غذایی خود اقلام اضافی نظیر نان، چیپس و انواع پیش غذا دارند. این مواد غذایی اضافه بر ظرفیت، میزان نمک، چربی و همین طور کالری وعده های غذایی می شود؛ با تمامی این اوصاف، گرچه خوردن غذا در رستوران چندان سالم نیست، اما این نظریه در تمام موقعیت ها صدق نمی کند.

مثلا برخی افراد در هنگام خوردن غذای خود، عادت دارند کره و نمک فراوانی به آن اضافه کنند که در این صورت غذای رستوران ها از غذایی که آن ها در منزل طبخ می کنند سالم تر است. گرچه برخی رستوران ها و غذاهای خاص واقعا گران از آب در می آیند، اما در بسیاری از مواقع، خوردن غذا در رستوران از خانه ارزان تر در خواهد آمد. البته لازم به گفتن نیست که حتی زحمت آن نیز کمتر است. بسیاری از افراد نسبت به غذای خانگی، پول بیشتری را در رستوران ها خرج می کنند اما با این حال، مواردی هم هست که خوردن غذای بیرون بسیار مقرون به صرفه تر از تدارک آن در منزل است که در این گزارش به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم.

وقتی غذای رستوران ارزان تر است

گرچه بسیاری بر این عقیده هستند که خوردن غذا در رستوران گران تر است، اما این مساله همیشه صدق نمی کند؛ به خصوص وقتی از کوپن های تخفیف غذا استفاده کنید، خوردن غذای بیرون از خوردن غذا در منزل بسیار ارزان تر خواهد شد.

همچنین، برخی رستوران ها سلف سرویس یا به صورت بوفه آزاد هستند که این گزینه به خصوص برای خانواده های پرجمعیت یا حتی افراد پرخور، بسیار مقرون به صرفه است. در نهایت، اگر قصد خوردن غذایی دارید که ترکیبات آن گران قیمت هستند و به ندرت ممکن است از باقیمانده این ترکیبات برای غذاهای دیگر استفاده کنید، خوردن این غذاها در رستوران ارزان تر خواهد بود.

اگر معمولا اسراف کار هستید

گرچه رستوران ها اغلب گران هستند، اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که اغلب مواد غذایی را حیف و میل می کنید، در واقع پول خود را با طبخ و خوردن غذا در منزل دور می ریزید. مثلا اگر شخصا تمایلی به خوردن غذای شب مانده ندارید یا خانواده شما به هیچ وجه غذای مانده میل نمی کنند، بازهم جزو آن هایی هستید که پول خود را دور می ریزید. گرچه در حال حاضر وعده غذایی رستوران ها زیاد است (حجم وعده غذایی رستوران ها در حال حاضر 4 برابر وعده های غذایی در دهه 1950 میلادی است)، در این صورت، شریک شدن وعده غذایی با فرد دیگر بسیار لذت بخش خواهد بود و احتمال دورریز غذا را به حداقل می رساند. همچنین، ممکن است بعدا با میل و رغبت بیشتری باقیمانده غذای خود را میل کنید؛ چون آن را از روی علاقه انتخاب کرده اید.

گرچه غذای رستوران گران تر از غذای خانه است اما اگر آن را با کس دیگری شریک شوید، در هزینه های خود صرفه جویی قابل توجهی خواهید کرد به خصوص اینکه باقیمانده غذای خود را هم ببرید.

وقتی می خواهید در وقت خود صرفه جویی کنید

تعجبی ندارد که چرا افراد زیادی به جای طبخ غذا در خانه، به رستوران ها می شتابند. در حالی که این انتخاب در حالت عادی برای شما هزینه بیشتری در بر دارد، اگر هر از گاهی به رستوران بروید، قضیه کاملا فرق خواهد کرد. گرچه، رفتن به رستوران، صرفا به این دلیل که خسته هستید یا حوصله آشپزی ندارید، برای شما پول پس انداز نمی کند، اما بعضی وقت ها ارزشش را دارد که کمی به خودمان استراحت بدهیم و از خوردن غذای حاضری لذت ببریم. خوردن غذا در رستوران همچنین می تواند سبب شکستن برخی قواعد و قوانین شما شود و قطعا وقتی به مکان جدیدی بروید شاید برایتان جذابیت خاصی ایجاد شود. اگر اغلب روزهای سخت کاری دارید، بعضی وقت ها ماندن و غذا خوردن در خانه کمکی به عوض کردن حال شما نخواهد کرد.

وقتی نمی توان عین غذای رستوران را در خانه پخت

بعضی وقت ها، ما فقط همانی را می خواهیم که در رستوران خورده ایم. هرچند درست کردن هر غذایی که در رستوران می خوریم، در منزل بسیار شگفت انگیز خواهد بود، اما حقیقت این است که بسیاری از ما این شانس را نداریم تا در آشپزخانه خود عین غذای رستوران را طبخ کنیم. حتی برای آشپزهای مستعد هم برخی غذاها در رستوران بازهم خوشمزه تر است. اگر یک غذای خاص را بی نهایت دوست دارید، ارزشش را دارد تا هر از گاهی این وعده غذایی را در رستوران محبوب خود میل کنید. با این حال، بسیاری از سایت های اینترنتی، دستور طبخ غذاهای محبوب را در اختیارتان می گذارد.

وقتی می خواهید جشن بگیرید

شکی نیست که به راحتی می توانید در خانه خود یک مهمانی بزرگ یا یک جشن خودمانی ترتیب دهید با این حال شاید نیاز باشد خانه را حسابی تمیز و مرتب کنید و برای مهمانی خود تدارک ظروف و حتی دکوراسیون یا تزئینات خاصی بدهید. همین طور از آنجا که پیش بینی می کنید چون مهمانی در منزل است، مدت زیادی مهمان ها در خانه شما خواهند بود در نتیجه باید بیش از اندازه غذا و وسایل پذیرایی تدارک ببینید. گرچه همه از مهمانی و خوش گذشتن در کنار هم لذت می برند اما این مساله خالی از استرس نیست که این استرس هم همیشه ارزشش را ندارد.

گرچه رفتن گروهی به رستوران کم هزینه نیست، اما ممکن است به حفظ آرامش روانی شما کمک کند. همچنین، برخی افراد عادت دارند با گروهی از دوستان و فامیل به رستوران بروند که این مساله می تواند به نشاط و شادی آن ها کمک بیشتری کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « چیت شیت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1