تپه های شنی صادق آباد بافق به ثبت ملی رسید

9 فوریه 2016 - 09:20 dsfr.ir/2e419

تپه های شنی صادق آباد بافق به ثبت ملی رسید
tishineh.com
تپه های شنی روستای صادق آباد در شهرستان بافق

یکهزار هکتار برخان ها (تپه های شنی) منطقه صادق آباد شهرستان بافق در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید.

"فرماندار بافق"

به گزارش ایرنا؛ سیدمهدی طلایی مقدم اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده، و تلاش میراث فرهنگی استان یزد و شهرستان بافق این تپه های شنی به شماره 271 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و دارای شناسنامه شد.

فرماندار بافق گفت: این اثر بعد از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکان، تحت حفاظت، نظارت و حمایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور قرار گرفته است. هر گونه برداشت شن و ماسه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود، ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

به گفته طلایی مقدم، تپه های شن روان روستای صادق آباد بافق یکی از جاذبه های توریستی این شهرستان است که در 18 کیلومتری شهر بافق واقع شده است. این منظقه بکر طبیعی با چشم انداز زیبا و کم نظیر هر ساله در فصل بهار و تابستان میزبان هزاران گردشگر ایرانی و حتی تعدادی توریست خارجی است.

تلماسه های روستای صادق آباد بافق با مناظر چشم نواز و دیدنی علاوه بر جذب توریست از سراسر ایران، منطقه ای بسیار مناسب برای طبیعت گردی و کویرنوردی است. هر سال جوانان و نوجوانان در قالب تیم از شهرستان های مختلف استان یزد برای کویرنوردی به منطقه صادق آباد بافق سفر می کنند.

سال 87 هیات کوهنوردی کشور با همکاری این هیات در بافق برنامه ای را ترتیب داد تا کویرنوردان جوان پسر و دختر و علاقمندان به اکوتوریسم به مدت سه شبانه روز، بخشی از این منطقه یکهزار هکتاری را در نوردند و خاطره ای شیرین را در تاریخ کوهنوردی به ثبت رسانند.

در این منطقه، بخش خصوصی همه امکانات استراحتگاهی، رفاهی، تفریحی، و پیست های شترسواری، موتورسواری، پرواز با بالون و سایر امکانات و برنامه های مفرح را در نظر گرفته است تا گردشگران به طیب خاطر به این منطقه شن زاری سفر کنند.

هر ساله در ایام نوروز شهرداری بافق خط واحد رایگان رفت و برگشت را برای راحتی ایاب و ذهاب مردم و مسافران نوروزی دایر می کند.

بافق با 40 هزار نفر جمعیت در فاصله 110 کیلومتری یزد قرار دارد و منطقه شن های روان صادق آباد هم در فاصله 18 کیلومتری بافق واقع شده و از جاده شوسه مناسب برای رفت و آمد برخوردار است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
19 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1