18 اکتبر 2019 - 15:12

تخریب 80 درصدی خانه خلیلیان / خطر در کمین گنجینه بابل

8 فوریه 2016 - 13:10 dsfr.ir/vj9zn

تخریب 80 درصدی خانه خلیلیان / خطر در کمین گنجینه بابل
مهر
تخریب بنای قاجاری خلیلیان از اماکن تاریخی شهرستان بابل

حدود یک ماه از خبر تخریب بخشی از خانه تاریخی خلیلیان شهرستان بابل می گذرد و حالا این خطر در بیخ گوش موزه گنجینه این شهر نیز احساس می شود.

آثار تاریخی بسیاری در بابل وجود دارد که بیش تر آن ها نادیده انگاشته شده اند، پل محمدحسن خان، کاخ شاه، خانه خلیلیان، گنجینه بابل و ... از جمله حدود 200 اثر تاریخی و میراث فرهنگی این شهرستان است. حدود نیمی از این آثار پراکنده در نقاط مختلف این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و اگر به خوبی تعمیر و مورد محافظت قرار گیرد، بابل می تواند به یکی از شهرهای پر جاذبه گردشگری در سطح کشور تبدیل شود.

پل محمد حسن خان که نه تنها هر روز بیش تر از روز قبل در حال خراب شدن است بلکه همچنان وسایل نقلیه سنگین روی آن رفت و آمد می کنند، خانه خلیلیان حدود یک ماه است که در چند مرحله در حال خراب شدن است و اخیرا نیز زمزمه هایی از تخریب گنجینه یا همان موزه بابل به گوش می رسد.

در همین رابطه مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: در نشستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، روی این موضوع بحث کردیم.

ستار علیزاده، با بیان اینکه تابع قانون هستیم ادامه داد: در نشست با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام آمادگی کردیم اگر خانه خلیلیان ثبتی و قابل تعمیر است، انجام شود. اگر این ساختمان ثبت میراث فرهنگی است و قابلیت تعمیر نیز دارد، کارشناسان روی آن نظر می دهند و خانه خلیلیان را تعمیر می کنند.

علیزاده اظهار داشت: گنجینه بابل نیز یک موقوفه است و اوقاف نمی خواهد کاری روی این ساختمان انجام دهد. وی با تاکید بر اینکه این گنجینه قطعا میراث فرهنگی است، افزود: اما این موقوفه حوزه علمیه است و حوزه علمیه می خواهد متولی آن باشد و این حق قانونی حوزه علمیه است.

علیزاده با انتقاد از نامه ای که به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته شده است، گفت: از دوستان خواهش می کنم حداقل در نامه خود به مسئولان بالادستی بگویند که این وقف حوزه علمیه است و در نامه خود ننویسند اوقاف موزه بابل را از دست میراث فرهنگی بیرون کشید. البته بحث های فراوانی درباره گنجینه بابل وجود دارد که در یک فرصت دیگر توضیح خواهم داد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بابل نیز گفت: روزی که خانه خلیلیان را ثبت کردیم سرپا بود و اعلام کرده بودیم از هیئت امنا و اوقاف کسی وارد آن ساختمان نشود، اما آن ها بخش عظیمی از ساختمان را تخریب کردند.

التفات اباذری ادامه داد: به اوقاف گفته بودم اگر به ثبت اعتراضی است از میراث فرهنگی شکایت کنید تا بررسی شود و در صورت قبول شکایت تخریب را انجام دهید؛ چون این بنا ظرف 10 دقیقه تخریب می شود اما بازسازی آن زمان بر است.

وی افزود: خانه خلیلیان را تخریب کردند و تنها 20 درصد این خانه سالم باقی مانده و با پادرمیانی دادستان بابل و یکی از نمایندگان شهرستان در مجلس نشستی برگزار و قرار شد تا بیست و پنجم این ماه یک کارشناس از طرف اداره اوقاف، یک کارشناس از طرف میراث فرهنگی و یک کارشناس از طرفین دوباره ساختمان را مرمت کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و امور گردشگری شهرستان بابل در پاسخ به این سوال که چرا خانه خلیلیان زودتر به ثبت نرسیده است، گفت: از سال 89 این موضوع در اداره کل میراث فرهنگی استان مطرح بود و شاید اوقاف حق داشته باشد که چرا خانه خلیلیان زودتر ثبت نشده است؛ اما سوال اینجاست چرا آن ها بعد از اعلام ثبت بنا، دست به تخریب آن زدند و قبل از ثبت تخریب را شروع نکردند.

اباذری درباره ساختمان گنجینه بابل نیز گفت: چیزی که در افکار عمومی وجود دارد با آنچه که در واقعیت می بینیم در تضاد و تعارض است، بخشی از گنجینه بابل اداری است و قراردادی با امضای اوقاف، میراث فرهنگی، حوزه علمیه و شهرداری وجود دارد که باید به آن قرارداد رجوع کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل با بیان اینکه اگر گنجینه بابل وقف حوزه علمیه است باید سند نشان داده شود، گفت: تاکنون سندی مبنی بر وقفیت ارائه نشده است. اوقاف مدعی است میراث فرهنگی به تعهدش مبنی بر پرداخت اجاره عمل نکرده است که باید بگویم از سال 93 که ریاست میراث فرهنگی این شهرستان را بر عهده گرفته ام هیچ سندی به بنده و اداره کل بابت پرداخت اجاره ارائه نشده است.

اباذری با تاکید بر اینکه حرف زدن باید بر اساس اسناد باشد، افزود: توپ شوت کردن به یکدیگر در شان شهرستانی چون بابل نیست و متهم کردن افراد معنا ندارد و بهترین راهکار برگزاری نشستی با حضور طرفین است تا هر کس سند خود را ارائه دهد و یک حکم نیز برای این موضوع انتخاب کنند.

علی اکبر ناصری نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، از مرمت و بازسازی خانه خلیلیان خبر داد و گفت: عصر پنجشنبه گذشته نشستی در دفتر بنده با حضور شهردار، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بابل برگزار و در این جلسه قرار شد کارشناسان مربوطه در راستای بازسازی خانه خلیلیان جلسه ای داشته باشند. همه مسئولان ذیربط درباره این موضوع به تفاهم رسیدند و پیگیر آن هستیم تا این جایگاه فرهنگی به هر روش ممکن احیا شود.

خانه خلیلیان بین دستان اداره کل میراث فرهنگی و اوقاف و امورخیریه استان به این سو و آن سو کشیده می شود و گویی اوقاف که خود را صاحب این ملک می بیند، توانسته بر میراث فرهنگی غالب آید و دست به تخریب این اثر زیبا بزند؛ هرچند که اظهارات این مسئولان نویدبخش فردایی بهتر برای میراث یک قوم و شهرستان است.

خانه قاجاری خلیلیان بابل میراثی ماندگار از عهد قاجار محل برگزاری روضه و حضور علمای بزرگ از جمله مرحوم آیت الله بیکایی و مرحوم آیت الله هادی روحانی بود.

موزه بابل معروف به گنجینه بابل به عنوان تنها موزه مردم شناسی مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر که در سال 1307 به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شد، واقع گردیده است. این بنا در اسفند ماه 1374 با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال 1375 پس از احیا و مرمت و باز پیرایی تحت عنوان موزه بابل گشایش یافت. این موزه با بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و چوب به مدت 4 سال دایر بود و در سال 1379 با مرمت اساسی شیروانی و زیرزمین آن در سال 1382 به عنوان تنها موزه مردم شناسی مازندران شروع به کار کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1