21 ژوئن 2024 - 01:53

اکونومیست: هدف اصلی ایران از نوسازی هوایی

8 فوریه 2016 - 12:40 dsfr.ir/j59kb

اکونومیست: هدف اصلی ایران از نوسازی هوایی
airliners.net
هواپیمای ایرباس A 318

نشریه اکونومیست در تحلیلی هدف ایران را بزرگ تر از نوسازی ناوگان هواپیمایی قدیمی دانسته و از خیز ایران برای بازیابی جایگاه پیشین خود در منطقه خبر داده است.

در شرایطی که با رفع تحریم ها، تحولات شرکت هواپیمایی ایران ایر برای کارشناسان صنایع هوایی جهان از جذابیت برخوردار شده است، نشریه اکونومیست، در تحلیلی با اشاره به رفع تحریم ها و اقدام ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی قدیمی خود، هدف ایران را بزرگ تر از این دانسته و از خیز ایران برای بازیابی جایگاه پیشین خود در منطقه خبر داده است.

اکونومیست نوشته است: دهه ها تحریم موجب شده است که ایران یکی از قدیمی ترین ناوگان های هوایی جهان را داشته باشد و هواپیماهایی را مورد استفاده قرار دهد که دیگر زمان به موزه رفتن شان فرا رسیده است؛ هواپیماهایی همچون بوئینگ 39 ساله مدل SP 747 که به عنوان تنها هواپیما از این مدل در جهان هنوز در حال خدمت رسانی است.

ایران ایر و 15 شرکت هواپیمایی دیگر که به مدت 3 دهه نتوانستند هواپیماهای مورد نیاز خود را از غرب وارد کنند، عمر ناوگان هوایی خود را افزایش دادند و در بازار سیاه به دنبال هواپیماهای دست دوم بودند. نتایج این وضعیت قابل پیش بینی بود: 37 سانحه در ناوگان هوایی ایران از ابتدای قرن حاضر که منجر به مرگ بیش از 900 نفر شد. به رغم همه این ها اما ایران در ماه ژانویه میزبان اجلاس هوانوردی کاپا بود، نخستین کنفرانس بین المللی از زمان لغو تحریم ها در سال جاری.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران، این اجلاس را با دعوت از شرکت های خارجی همه کشورهای جهان برای نوسازی بخش هوانوردی ایران افتتاح کرد.

چند روز بعد ایرباس اعلام کرد سفارشی از ایران برای خرید 118 هواپیمای جدید دریافت کرده است، قراردادی وسوسه برانگیز برای این تولیدکننده اروپایی که براساس آن در آموزش، نگهداری، ناوبری هوایی و توسعه مقررات با ایران همکاری کند. این سفارش شامل 12 فروند هواپیمای A380 است، هواپیمایی پهن پیکر که فقط شرکت های بسیار بزرگ هواپیمایی می توانند آن را پر از مسافر کنند.

ایران ایر همچنین 20 هواپیمای ملخی از شرکت فرانسوی-ایتالیایی ATR خواهد خرید. بوئینگ آمریکا هنوز هیچ سفارشی دریافت نکرده، البته نیاز ایران به 500 هواپیما ظرف 10 سال، هنوز به قوت خود باقی است.

آنچه بیش از تعداد سفارش ها در قرارداد ایرباس شایان توجه است، سرعت تحویل هواپیماها است. اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است که این سفارش تا سال 2022 به طور کامل تحویل داده خواهد شد. اگر این حرف درست باشد به آن معنا است که ایران ایر تعداد ناوگان فعال خود را در کمتر از یک دهه به چهاربرابر افزایش خواهد داد (در حدود نیمی از این هواپیماها نیز هم اکنون موجود است) این عزم ایران به ورای نوسازی صرف ناوگان هوایی کشور گسترش یافته و زمینه ای است برای ایجاد نقشه راه ایران ایر در رقابت با رقبای جدیدش در حوزه خلیج فارس همچون امارات و قطر که طی دهه های گذشته برای برتری در منطقه خیز برداشته اند. این برای مدیریت ایران ایر که گفته است می خواهد برنامه های فعلی را به مدت 3 سال حفظ کند و در عین حال بر مدرن سازی سیستم ها تمرکز کند، خبر جدیدی می تواند باشد.

مدیران سایر شرکت های هواپیمایی ایران نیز هوشیارتر شده اند و بر این نکته تاکید می کنند که لازم است تا برای نسل جدید هواپیماها خلبان و مهندس متخصص در اختیار داشته باشند. شرکت هواپیمایی آسمان که بزرگ ترین اپراتور داخلی کشور است، اجاره و خرید هواپیماهای دست دوم را به عنوان راه حل کوتاه مدت تشخیص داده است. البته در این مورد مشکلاتی وجود دارد: چارچوب قانونی که براساس آن شرکت های لیزینگ ناوگان خود را بازپس گیرند، هنوز در ایران به بوته آزمایش گذارده نشده و این موجب شده است که دست کم یک اجاره دهنده حوزه خلیج فارس از این بازار لیزینگ اجتناب کند. زیرساخت های فرودگاهی نیز یک نگرانی دیگر است. رشد سریع تعداد مسافران بر فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه پرتردد تهران که کمتر از یک دهم ترافیک فرودگاه دبی را دارد، فشار وارد خواهد کرد. محدودیت های شدید صدور ویزا نیز برداشته شود.

در این تحلیل که برخی منابع داخلی مطالب آن را مایوس کننده و منفی به فارسی برگردانده اند، آمده است: تمل کوتیل، رئیس ترکیش ایرلاین، بر این باور است که به رغم وجود چالش ها تعداد مسافران در تهران ظرف یک دهه از تعداد مسافران در دبی بیشتر خواهد شد. البته اگر «مسوولان این را بخواهند.» او می گوید که تهران به لحاظ جغرافیایی نسبت به دبی در موقعیت بهتری برای توقف های بین قاره ای قرار دارد؛ توقف هایی همچون بین مسیر اروپا به آسیای جنوب شرقی. علاوه بر این، ایران برخلاف دبی جمعیت زیادی دارد که می تواند روی آن حساب کند.

شرکت های هواپیمایی ایران نیز پس از دهه ها تحریم خودساخته و زیرک شده و هزینه های خود را کاهش داده اند و راه حل های خلاقانه ای برای چالش های غیرمعمول می یابند. با وجود همه این ها اما سبقت گرفتن از بزرگ ترین مرکز مواصلاتی بین المللی هدفی بزرگ است. لازم است که ایران ایر و سایرین پیش از آنکه پرش با مانع را امتحان کنند، دوی سرعت را بیازمایند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1