10 ژوئن 2024 - 10:08

تردید مالی نسبت به احداث خط LRT در تهران

8 فوریه 2016 - 10:40 dsfr.ir/78231

تردید مالی نسبت به احداث خط LRT در تهران
steerdaviesgleave.com
خط LRT در شهر همیلتون

برخی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به تامین مالی احداث نخستین خط LRT در تهران تردید دارند.

اواخر اردیبهشت امسال بود که شهردار تهران در پایان سفر به مجارستان خبر از احداث یک مد حمل و نقلی جدید در پایتخت داد. او اعلام کرد در صورت موافقت پارلمان شهری تهران تا پایان سال 95 نخستین خط LRT را در تهران راه اندازی می کنند. سیستم ریلی سبکی که جا به جایی مسافر در آن محدودتر از مترو است و بیشتر مناسب مسیرهای کوتاه و تفریحی است. به نظر می آید احداث این مد حمل و نقلی جدید به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد. اما برخی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به تامین مالی احداث این پروژه با وجود، بودجه انقباضی سال 95 شهرداری تردید دارند.

جعفر تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با بیان اینکه اگر بودجه پیش بینی شده برای LRT در بودجه سال 95 شهرداری تصویب شود فاز نخست آن که در محدوده مرکزی شهر تهران است، احداث می شود، گفت: مدیریت شهری تهران نیز در طول چند سال اخیر، طراحی شبکه ترکیبی از انواع سامانه های حمل و نقل عمومی را در دستور کار قرار داده و در این بین راه اندازی خطوط قطار سبک شهری (LRT) یکی از گزینه های مدرنی است که به دلیل مزایای چشمگیر اقتصادی، زیست محیطی و ایمنی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در مناطق مرکزی شهر همچون منطقه 11 و 12 که جزو تهران قدیم هستند و روزانه بیش از یک و نیم میلیون مسافر در آن تردد می کنند برنامه ای تدوین شده است تا برای بازگرداندن هویت این مناطق و تبدیل آن به منطقه توریستی گسترش پیاده راه ها در اولویت باشد، تصریح کرد: به دلیل افزایش جذابیت در این مناطق بهتر است به جای توسعه مترو در این بخش ها از ظرفیت های دیگر حمل و نقلی بهره ببریم که LRT یکی از مدهای حمل و نقل عمومی است که برای این محدوده مطالعه شده است.

تشکری هاشمی با اشاره به اینکه پروژه LRT به طول 12.5 کیلومتر و در 3 فاز طراحی شده است، گفت: فاز نخست آن، پیاده راه بازار را در مسیرهای باب همایون، داور، پانزده خرداد، محدوده بهارستان را پوشش می دهد که به طول 5 کیلومتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فاز دوم، از خیابان جمهوری حدفاصل بهارستان تا میدان جمهوری را به طول 5 کیلومتر پوشش می دهد، تصریح کرد: فاز سوم در ادامه توسعه و گسترش فاز یک بوده که میدان حسن آباد و خیابان وحدت اسلامی به طول 2.5 کیلومتر را شامل می شود.

به گفته وی هزینه های اجرایی این طرح در بودجه پیشنهادی شهرداری تهران در سال 95 پیش بینی شده است که در صورتی که هزینه های لازم آن در بودجه سال 95 شهرداری تصویب شود فاز نخست آن اجرایی خواهد شد. زمان مورد نیاز برای احداث و بهره برداری از هر فاز این طرح 18 تا 24 ماه است.

اما پارلمان شهری چندان با اجرای این پروژه جدید حمل و نقلی موافق نیست. محسن سرخو، رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران در این رابطه گفت: با توجه به بودجه انقباضی سال 95 شهرداری تهران و رشد 3.3 درصدی آن و تعهدات عقب مانده در حوزه مترو و اتوبوس به نظر می رسد شهرداری نباید به دنبال پروژه های جدیدی مانند LRT باشد. وی ادامه داد: اولویت فعالیت های شهرداری باید برنامه های 5 ساله دوم شهرتهران باشد و نباید تعهدات جدیدی برای شهر ایجاد کند. احتمال آغاز فاز نخست LRT در پایتخت ضعیف است مگر آنکه شهرداری از اعتبارات بخش های دیگر برنامه حذف و به ایجاد این مد حمل و نقلی جدید اختصاص دهد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1