خانه مشروطه گرگان ثبت ملی شد

7 فوریه 2016 - 16:40 dsfr.ir/9e9wy

خانه مشروطه گرگان ثبت ملی شد
معین مطلق
خانه مشروطه گرگان

مجموعه حاج قاسم استرابادی معروف به خانه مشروطه واقع دربافت قدیم شهرستان گرگان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان"

به گزارش ایرنا؛ ابراهیم کریمی اعلام کرد: این بنا یک خانه مسکونی در محله دربنوی بافت قدیم گرگان بوده که در دوره مشروطه برخی از جلسات انجمن مشروطه استراباد در آن برگزار می شده است.

به گفته وی این بنا همچنین در گذشته محل برگزاری مراسم پامنبری در شب عاشورا به عنوان یکی از رویدادهای مذهبی بوده است، هرچند هم اینک بدون کاربری می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: این مجموعه در دوره قاجار ساخته شده و شامل دو بخش حاج قاسمی و وزیری است. معماری سازگار با اقلیم شهر گرگان، استفاده از ساختمان بوم آورد، پرهیز از بیهوده سازی و مردم واری از جمله اصولی است که در ساخت این بنا قابل بررسی است.

کریمی افزود: ارتفاع گرفتن بنا از سطح زمین و اجرای آن بر روی کرسی چینی آجری، دوطبقه بودن و برونگرایی با ایجاد بازشوهای متعدد و ایجاد فضای نیمه باز ایوان و مهتابی و بهره گیری از پیمودن و رعایت تناسبات انسانی و تبلور آن در شکل گیری اتاق های سه دری و دو دری از جمله ویژگی های معماری ارزشمند به کار رفته در خانه حاجی قاسمی است که در گونه شناسی معماری مسکونی شهر گرگان نقش به سزایی دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون 138 اثر تاریخی شهرستان گرگان به ثبت ملی رسیده است، گفت: در مجموع در استان گلستان 654 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان ثبت آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی را تلاشی در جهت حفظ و احیای این مواریث ارزشمند بیان کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1