کشف دستکن زیرزمینی با قدمتی حدود 800 سال در کمره خمین

7 فوریه 2016 - 11:10 dsfr.ir/l14b1

کشف دستکن زیرزمینی با قدمتی حدود 800 سال در کمره خمین
مهر
دستکندهای روستای تهیق

یک دستکن زیرزمینی دو طبقه با مساحت 5 هزار متر در بخش کمره از توابع شهرستان خمین کشف شد.

"بخشدار کمره"

به گزارش ایرنا؛ احمد اسدی گفت: بر اساس گزارش های مردمی در نزدیک شهر قورچی باشی از توابع خمین یک محوطه دستکن کشف شده است.

وی اظهار کرد: این دومین مجموعه دستکن زیرزمینی در بخش کمره خمین است که اولین آن سال گذشته در روستای تهیق خمین کشف شد و به ثبت ملی رسید.

بخشدار کمره خمین بیان کرد: در بررسی اولیه همراه با تعدادی از روستائیان و کارشناسان میراث فرهنگی این مجموعه دستکن به یک قنات با آبدهی اتصال دارد. سالن اجتماعات، اتاقک های دو طبقه با دو پله در مساحت 5 هزار متر در این مجموعه دستکن زیرزمینی مشاهده می شود. وجود این دستکن به اطلاع کارشناسان اداره میراث فرهنگی استان مرکزی رسیده تا بررسی کارشناسی و دقیق در خصوص قدمت و کاربری های آن آغاز شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز با تایید کشف این دستکن توسط مردم قورچی باشی گفت: طرح مطالعاتی و کاووش این دستکن در دستور کار قرار گرفته است.

سید محمد حسینی افزود: این دستکن بر اساس برآورد و تخمین اولیه دارای قدمتی بیش از 800 سال است. فرضیات و سوالاتی در ارتباط با این مجموعه زیرزمینی تعیین شده که در بر گیرنده مسائلی از جمله شناخت دوره های سکونتی، نوع کاربری و فلسفه شکل گیری این مجموعه است که با آغاز فصل کاووش در این سکونتگاه بررسی می شود.

ایرنا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با بیان اینکه شهرستان خمین از نظر تعداد دستکن ها در کشور سرآمد است، افزود: شرایط بی ثبات سیاسی در دوران های گذشته این خطه و لزوم ایجاد دوایر امنیتی توسط مردم برای خود در برابر فشار و زور اشرار و خوانین می تواند یکی از علل مهم در ایجاد این مجموعه های زیرزمینی مخفی باشد.

وی اظهار کرد: با وجودی که مردم این خطه با حاکمان محل درگیر بودند بخشی از زندگی خودشان را در زیرزمین سپری می کردند تا از شر اشرار در امان باشند.

حسینی بیان کرد: تاکنون 12 دستکن در خمین شناسایی شده که آخرین آن در شهر قورچی باشی است و دستکن های روستاهای تهیق، کندها، دانیان، آشناخور و طیب آباد مورد بررسی قرار گرفته اند. دستکن روستای تهیق سال گذشته مورد بررسی و کاوش باستان شناسی قرار گرفت و رمزگشایی شد.

بیت تاریخی حضرت امام ،قلعه سالار محتشم، سنگ نگاره های تیمره، 11 مجموعه دستکن زیر زمینی، حمام لکان ، 70 قلعه تدافعی، گور دخمه ای، خانه های اربابی،32 بقاع متبرکه از جمله جاذبه های گردشگری خمین است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1