20 سپتامبر 2019 - 11:53
معاون گردشگری:

معرفی و تأمین زیرساخت های کویر خراسان جنوبی در دستور کار است

6 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/d438h

معرفی و تأمین زیرساخت های کویر خراسان جنوبی در دستور کار است
ایرنا
کویر بشرویه در استان خراسان جنوبی

سازمان میراث فرهنگی برحسب توان کویر خراسان جنوبی را در بخش معرفی، فراهم آوردن زیرساخت ها و تسهیلات کمک خواهد کرد.

"معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی؛ مرتضی رحمانی  موحد بعد از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران، با اشاره به بازدید از جاذبه های شهرهایی مانند فردوس و خوسف در سفر به خراسان جنوبی اظهار داشت: میهمان نوازی در این سرزمین ریشه ای طولانی و با قدمت دارد اما با اقامتگاه های بوم گردی، فرصتی برای مهمان نوازی نوین فراهم شده است.

وی افزود: امروزه مناطق کویری و جنگلی به عنوان یک امکان و ابزار خوب برای توسعه گردشگری است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بیان داشت: صنایع دستی خراسان جنوبی فرآیند توانای بالقوه ای است که با همت استانی و ملی به جریان قوی بالفعل تبدیل می شود.

رحمانی موحد ادامه داد: در حوزه صنایع دستی نیاز به یک کارت ویزیت داریم که بتواند ایران را به جهان بشناساند. وی با بیان اینکه کشور ایران در صنعت فرش سال ها این کارت ویزیت و برند را از آن خود داشت، ادامه داد: در حوزه صنایع دستی می توانیم تولیدات انبوهی با نام و نشان ایرانی در مقیاس جهانی داشته باشیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: مصمم هستیم که استان های کمتر شناخته شده و کمتر برخوردار هم در حوزه سخت افزاری و هم در حوزه نرم افزاری مورد توجه ویژه قرار گیرند. آمار نشان می دهد که خراسان جنوبی در جذب گردشگران خارجی رشد قابل قبولی داشته است و با برنامه ریزی و بازاریابی مدون می توان این آمار را به هزار برابر برسانیم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست های 5 ساله برنامه ششم، بر 5 برابر شدن ایران گردان خارجی تأکید کردند که این مهم مسئولیت مدیران سازمان را در سطوح استانی و ملی چند برابر می کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: همه باید در خدمت گردشگری و زیرساخت های آن باشند و از خدشه واردآمدن به این صنعت خودداری کنند. در مورد کویر یک تلاش فشرده و متمرکزی در دو سال اخیر انجام شد تا بتوان تغییر نگاه به کویر در حوزه داخلی ایجاد شود. 25 درصد خاک این کشور کویر است که می تواند هم فرصت و هم تهدید باشد اما نگاه به کویر باید در راستای توسعه پایدار استان ها باشد و در این صورت می توان از برکات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن بهره مند شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: زمانی که مردم مناطق کویری طعم اقتصادی رونق گردشگری را بچشند دیگر نگاه مهاجرت گونه نخواهند داشت. رحمانی با اشاره به فعالیت کمیسیون مرکزی گردشگری در قالب دستگاه های مرتبط با گردشگری، بیان داشت: در این کمیسیون مکانیزم دستورالعمل کویرنوردی، برای استفاده بهینه از کویر و تسهیل امور تورگردانی تصویب و ابلاغ خواهد شد. سال آینده نوبت طرح ثبت جهانی کویر لوت است و در حال حاضر پرونده آن در حال تکمیل است که در این صورت، موجبات رونق بیشتر کویر فراهم خواهد شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به نگاه بازبینی و اصلاح مناطق نمونه، گفت: تعداد مناطق تصویب شده در سال های اخیر بیش از حد کارشناسی بوده و در حال حاضر نه سرمایه گذاری برای آن وجود دارد و نه شرایط تحقق طرح های توسعه آن فراهم است. در خراسان جنوبی تاکنون 26 طرح بوم گردی معرفی شده است. وی ادامه داد: کمپ کویرنوردی دهسلم نهبندان نیز با اعتبار 600 میلیون تومان به سرعت به پایان کار نزدیک می شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: منطقه نمونه بند دره بیرجند نیز در استان تصویب شده و به سازمان های مربوطه معرفی شده است.

رحمانی اذعان داشت: در مورد آموزش، توسعه و کیفیت بوم گردی و اقامتگاه های آن یک سیاست مصمم، راهبردی و با پشتوانه وسیع در دست پیگیری است.

وی تأکید کرد: کویر دارایی است که باید کمترین خسارت را ببیند بنابراین باید ترکیبی از اقامتگاه های مختلف در کویر ایجاد شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه توسعه اقامتگاه های بوم گردی در کویر باید در دستور کار قرار گیرد، تصریح کرد: به دنبال ایجاد اقامتگاه در کویر، فروش صنایع دستی، تردد در جاده ها، حمل و نقل با پروازها به صورت زنجیره ای افزایش می یابد و توسعه اجتماعی را در کویر ایجاد می کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1